Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

 

Opis arniki górskiej:

 

Arnika górska, inaczej zwana pomornik górski, arnica montana to roślina o łodydze wzniesionej, gruczołowatej i owłosionej. Liście odziomkowe ma w kształcie rozety, łodygowe - naprzemianległe, mniejsze. Kwitnie na żółto od czerwca do sierpnia. Kwiaty dwojakiego rodzaju zebrane w pojedyncze koszyczki. Zewnętrzne - żółtopomarańczowe języczkowate, środkowe - żółte, rurkowate koszyczki kwiatostanowe podobne do margaretek. Osiąga 50-60cm wysokości. 

 

Występowanie i uprawa arniki:

 

Arnika rośnie głównie w Europie, w Polsce najczęściej możemy ją spotkać w Sudetach i na Pojezierzu Mazurskim. Lubi stanowiska  słoneczne, niezbyt wilgotne, gleby lekko kwaśne. Nasiona wysiewa się na koniec lata, lub rozmnaża się wegetatywnie. Kwiatostany i liście zbieramy od czerwca do sierpnia.

 

Właściwości arniki:

 

Substancje czynne: gorycze (m.in. drażniąca skórę arnicyna), flawonoidy, olejek eteryczny, trójterpeny, barwniki, kwasy organiczne (m.in. cynaryna).

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Arnika łagodzi oparzenia, przyspiesza gojenie się ran. Zewnętrznie stosowana także do okładów przy zwichnięciach, stłuczeniach, krwotokach (uwaga: może podrażniać). Stosowana jest również do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej. Jest również skuteczna w pielęgnacji cery naczynkowej oraz trądzikowej. Stosowana wewnętrznie działa żółciotwórczo, rozkurczająco na mięśnie gładkie i obniżająco na ciśnienie krwi. Poprawia krążenie, polepsza przepływ krwi w obrębie kończyn.

 

Arnikę można kupić w aptece lub sklepach zielarskich. Jest również wykorzystywana jako składnik leków, maści, żeli.

 

Napar: do okładów: 4 łyżki zaparzyć w 1 szklance (200 ml) wrzącej wody.

 

Uwagi: Chronić przed dziećmi! Arnika może powodować podrażnienie skóry i podwyższenie temperatury ciała. Przy użyciu zewnętrznym przeciwwskazaniem są otwarte rany, rozległe otarcia naskórka, zapalenie skóry oraz oparzenia III stopnia. Stosowana wewnętrznie może być toksyczna. Po spożyciu zbyt dużych ilości mogą wystąpić: ból głowy, brzucha, wymioty, biegunka, osłabienie pracy serca i oddechu, zwężenie źrenic, dlatego też nie należy stosować arniki wewnętrznie w ostrych nieżytach żołądka i jelit, po zawale serca i podczas leczenia niektórymi środkami nasennymi.

Preparatów z arniki nie stosować w pobliżu oczu, uszu, genitaliów, na delikatnej lub uszkodzonej skórze i u małych dzieci.

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Arnika górska