Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

 

Opis czarnego bzu:

 

Bez czarny, inaczej bez lekarski, bez apteczny, bez biały, holunder, hyczka, hyćka, bzowina, Sambucus nigra to wysoki krzew sięgający do kilku metrów wysokości. Kwiaty są białe, drobne, osadzone na długich szypułkach, zebrane w kwiatostany przypominające parasole. Owoce to fioletowoczarne jagody.

 

Występowanie i uprawa czarnego bzu:

 

Spotkamy go w całej Europie. Rośnie dziko w zaroślach, na skrajach lasów i na rumowiskach.

Bardzo często bywa sadzony w ogrodach. Nasiona otrzymujemy przez zgniecenie jagód i przepłukanie na sicie. Siejemy jesienią, a na wiosnę młode krzewy przesadzamy do gruntu. Nie ma specjalnych wymagań, lubi stanowiska nasłonecznione. Kwitnie od maja do lipca i w tym czasie zbieramy kwiaty (najlepiej wczesnym rankiem, zaraz po ich rozwinięciu się).

 

Zrywamy całe kwiatostany (na początku kwitnienia), które nawlekamy na sznurek i suszymy w miejscach cienistych i przewiewnych, nie nagrzanych słońcem. Po kilku dniach można je dosuszyć na słońcu lub w podwyższonej temperaturze. Po wysuszeniu można oderwać i wyrzucić szypułki.

Jagody bzu zbieramy w sierpniu lub wrześniu, gdy są dojrzałe (czarnofioletowe od zewnątrz i ciemnoczerwone w środku). Ścinamy całe grona. Suszymy tylko dojrzałe, fioletowoczarne owoce.

 

Właściwości czarnego bzu:

 

Substancje czynne: kwiaty czarnego bzu zawierają flawonoidy, aminy, kwasy organiczne, olejek eteryczny, garbniki, fenole, sole mineralne. Owoce natomiast mają w swym składzie antocyjany, kwasy organiczne, karotenoidy, garbniki, cukry, olejek eteryczny i dużą ilość witaminy B i C. Liście czarnego bzu zawierają garbniki, flawonoidy (kwercetynę i rutozyd), pektyny, parafiny, substancje gorzkie i olejki eteryczne.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Czarny bez ma działanie moczopędne, napotne, regulujące przemianę materii, ściągające i przeciwgorączkowe. Stosuje się go w grypie, anginie, w schorzeniach nerek i pęcherza, a także w dolegliwościach reumatycznych, bólach mięśni i stawów. Zewnętrznie  w postaci okładów i przemywań może być stosowany na wypryski skórne, w zapaleniach skóry, na oparzenia oraz zapalenie spojówek. W biegunkach zaleca się rzucie suszonych jagód. Surowiec kwiatowy wpływa na uszczelnianie naczyń krwionośnych i zwiększa ich elastyczność.

Owoce czarnego bzu mają działanie odtruwające (wspomagają usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii). Mają również działanie przeczyszczające. Działają również wspomagająco na nerwobóle i rwę kulszową, a także w leczeniu łuszczycy.

Liście czarnego bzu wspomagają krwioobieg, wzmacniają naczynia krwionośne, działają przeczyszczająco, uspokajająco, wspomagają wykorzystanie cukru w cukrzycy, obniżają ciśnienie krwi. Są wykorzystywane głównie do kąpieli oraz okładów w reumatyzmie, wysypkach, hemoroidach. Z liści zebranych przed kwitnieniem można zrobić napar, który smakiem i właściwościami przypomina zieloną herbatę.

 

Napar z kwiatów: łyżkę kwiatów suszonych zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem 15 minut. Pić 3-4 razy dziennie po szklance.

 

Odwar z korzeni: 3-5 łyżek korzeni zalać zimną wodą i zagotować. Przykładać jako kompresy na chore miejsce.

 

 

Odwar z owoców: 1—2 łyżki owoców zalewamy szklanką wody, podgrzewamy do wrzenia, gotujemy przez 5 minut na małym ogniu,

odstawiamy na kwadrans i przecedzamy. Pijemy 1/3—1/2 szklanki dziennie jako środek moczopędny, łagodnie przeczyszczający i wspomagający

w reumatyzmie, chorobie gośćcowej, chorobach zakaźnych i niektórych schorzeniach skórnych.

 

Suszone kwiaty i owoce czarnego bzu znajdziemy w aptekach. Są również składnikiem wielu preparatów wzmacniających odporność.

 

Uwagi: w liściach oraz surowych owocach i nasionach bzu czarnego znajdują się związki szkodliwe dla zdrowia. Przetwory alkoholowe z owoców czarnego bzu są trujące.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

owoc czarnego bzu, zioła lecznicze

Bez czarny