Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

 

Opis biedrzeńca:

 

Biedrzeniec mniejszy, bibernella, biedrzeniec pospolity, rospikamień (Pimpinella saxifraga)  Biedrzeniec czarny (Pimpinella nigra)

Biedrzeniec to roślina o charakterystycznym zapachu, przypominającym pietruszkę.

Biedrzeniec mniejszy ma ok. 50cm wysokości, wyglądem przypomina kminek. Ma drobne białe kwiaty, czasami są różowe, zebrane w duże baldachy. Łodyga jest okrągła i prążkowana.

 

Występowanie i uprawa biedrzeńca:

 

Biedrzeniec rośnie w rowach, na nasypach kolejowych, przydrożach, miedzach, polach i w zaroślach. Występuje w całej Polsce. Lubi gleby suche, wapienne, pulchne. Rozmnaża się z nasion lub wegetatywnie, przez podział starych pędów.

 

Biedrzeniec kwitnie od czerwca do września i wtedy właśnie zbiera się ziele (rzadko stosowane).

 

Zbiór korzeni przeprowadza się jesienią lub wczesną wiosną (są podobne do korzeni pietruszki). Po wykopaniu rośliny i odcięciu ziela, oczyszcza się korzeń i suszy w podwyższonej temperaturze. Ziele zbieramy w okresie kwitnienia – ścinamy roślinę i odcinamy dolne części łodyg. Po wysuszeniu oczyszczamy. Zarówno korzeń jak i ziele przechowujemy w szczelnych puszkach (jest łatwo atakowany przez owady i łatwo wilgotnieje)

 

Właściwości biedrzeńca:

 

Substancje czynne: olejek eteryczny z kumarynami, garbniki, saponiny i witaminy.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Biedrzeniec posiada głównie działanie przeciwkaszlowe i moczopędne. Stosuje się go w przewlekłych nieżytach oskrzeli, gardła, krtani, kaszlu, anginie, astmie. Również ma zastosowanie w schorzeniach przewodu pokarmowego (nieżyty żołądka i jelit, dolegliwości wątrobowe). Biedrzeniec można również stosować w schorzeniach pęcherza, dróg moczowych, a także w kamicy nerkowej. Wyciąg spirytusowy z korzeni biedrzeńca powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i mięśni gładkich – działa przeciwskurczowo. Można go również stosować jako okłady na rany.

 

Odwar: łyżkę pokruszonych korzeni biedrzeńca zalać 2 szklankami zimnej wody i gotować przez 20min. Pić po odcedzeniu 3 razy dziennie po szklance.

 

Napar z podbiałem: łyżkę korzeni biedrzeńca i łyżeczkę liści podbiału zalać szklanką wrzątku i zagotować. Pić po pół szklanki naparu 3-5 razy dziennie.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Biedrzeniec