Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

 

Opis bratka:

 

Bratek, inaczej fiołek trójbarwny, macoszki polne, dzikie bratki, sierotki, Viola tricolor, to roślina o rośliny o trójbarwnych kwiatach (żółte, fioletowe lub żółto fioletowe). Wyglądem przypominają bratki sadzone w ogrodzie, jednak jego kwiaty są mniejsze i mają mniej intensywne barwy. Można go również pomylić z bratkiem polnym, jednak jego właściwości są słabsze.

 

Występowanie i uprawa bratka:

 

Fiołek występuje w Europie i Azji. W Polsce jest rośliną powszechnie występującą, można go uprawiać w ogrodzie. Fiołek kwitnie od maja do października.

 

Fiołek trójbarwny siejemy przez nasiona do trawy lub koniczyny. Dalej rozmnaża się przez samo wysiewanie.

Po raz pierwszy zbieramy go w maju i czerwcu, a następnie jesienią. Ścinamy tylko zielone, stojące części. Suszymy szybko, w cieniu, przy słonecznej pogodzie, w przewiewnym miejscu. W czasie deszczu dosuszamy w miejscach ogrzewanych. Ziele bratka szybko pleśnieje. Przed i po suszeniu należy oczyścić ziele z pożółkłych części, a także odrzucić nasiona. Przechowujemy w workach, w suchych miejscach.

 

Właściwości bratka:

 

Substancje czynne: flawonoidy (rutyna), antocyjany, karotenoidy, saponiny, olejek eteryczny.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Bratek polny działa wykrztuśnie, napotnie, moczopędnie i przeczyszczająco, a także reguluje przemianę materii. Można go również stosować w przewlekłych chorobach skóry (wysypki, wybroczyny, trądzik, wypryski skórne), w chorobach dróg oddechowych (nieżyty oskrzeli, suchy kaszel, trudność odpluwania). Jest również stosowany w chorobach serca, a także w miażdżycy i nadciśnieniu. Bratki stosuje się również w celu udelikatnienia i wybielenia cery.

 

Napar: łyżkę ziela bratka zalać 2 szklankami wrzątku i gotować przez 10min. Po odcedzeniu pić 2-3 razy dziennie po szklance. Dla smaku można dodać łyżkę miodu. Można również przygotować taki napar z dodatkiem łyżeczki czarnego bzu.

 

UWAGA: nie przekraczać zalecanej dawki, gdyż może wywołać wymioty.

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Bratek