Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

 

Opis brusznicy:

 

Borówka, brusznica, borówka wiecznozielona, kamionecka, czerwienica, gogocza, czerwona jagoda, Vaccinium vitis idaea, to drobna krzewinka o owalnych, wiecznie zielonych liściach. Kwiaty ma białawo różowe, owoce to czerwone jagody, wewnątrz białe, kwaśne. W Polsce znane są 3 rodzaje borówek: borówka czarna (popularna jagoda), borówka bagienna (ma również czarne jagody, ale wewnątrz są zielonkawobiałe), borówka brusznica.

 

Występowanie i uprawa brusznicy:

 

Brusznica rośnie w lasach sosnowych, na wrzosowiskach i w zaroślach, niejednokrotnie tworząc duże skupiska.

 

Liście brusznicy zbieramy od maja do lipca, tj. w okresie kwitnienia, lub wczesną wiosną, gdy jest jeszcze pod śniegiem (wówczas liście zachowują swój naturalny kolor). Po oczyszczeniu liście suszymy rozłożone cienką warstwą w przewiewnym i zacienionym miejscu. Po wysuszeniu oczyszczamy raz jeszcze ze sczerniałych i zepsutych liści. Przechowujemy w workach.

Jagody zbieramy w okresie ich dojrzewania. Suszymy w miejscach ogrzewanych, rozłożone cienką warstwą. Po wysuszeniu przechowujemy w skrzynkach wyłożonych papierem.

 

Właściwości brusznicy:

 

Substancje czynne: liście brusznicy zawierają glikozydy fenolowe, garbniki, flawonoidy, sole mineralne, a owoce antocyjany, karotenoidy, garbniki, kwasy organiczne, witaminę C, pektynę i cukry.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Brusznica ma działanie moczopędne i ściągające. Odkaża pęcherz i przewody moczowe. Można ją stosować w chorobach nerek, pęcherza i dróg moczowych oraz w schorzeniach przewodu pokarmowego. Flawonoidy zawarte w brusznicy wzmacniają ścianki naczyń włosowatych.

 

Napar: łyżkę liści zalewamy szklanką wrzątku i gotować 30min. Po odcedzeniu pijemy 2-3 razy dziennie po szklance.

 

UWAGA: przy dłuższym stosowaniu mogą wystąpić bóle brzucha, nudności i wymioty. Zawiera bowiem garbniki, które drażnią przewód pokarmowy, a także kwas szczawiowy, który jest trudno wydalany z organizmu.

 

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Brusznica