Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

BRZOZA

 

Opis brzozy:

 

Brzoza brodawkowana, Betula verrucosa Brzoza omszona, Betula pubescens. Brzoza brodawkowana to roślina o pojedynczych, trójkątnych, cienkich i kruchych liściach, rosnących na długich ogonkach. Ma białą korę, zwisające gałęzie pokryte kropelkami żywicy. Brzoza omszona ma liście mniejsze, bardziej zaokrąglone, grubsze i owłosione od spodu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Występowanie i uprawa brzozy:

 

Liście i pączki brzozy zbieramy ze ściętych drzew, aby nie niszczyć rosnących drzew. Pączki zbieramy w zimie, a liście wczesną wiosną, świeżo rozwinięte. Powinny być pokryte jasnozieloną żywicą.

 

Właściwości brzozy:

 

Substancje czynne: saponiny, flawonoidy, garbniki, żywice, olejek eteryczny, sole mineralne, witamina C.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Brzoza ma właściwości moczopędne, napotne i przeciwreumatyczne. Stosowana jest w chorobach nerek (przebiegających z obrzękami i białkomoczem) oraz w obrzękach sercowo-nerkowych i skąpomoczu. Ogranicza wydalanie białka z moczem.

 

Napar z liści: łyżkę liści brzozy zalewamy szklanką wrzątku i trzymamy pod przykryciem przez 5min. Pijemy po odcedzeniu 2 razy dziennie po szklance.

 

Napar z pączków: łyżkę pączków brzozy zalewamy szklanką wrzątku i trzymamy pod przykryciem przez 5min. Pijemy po odcedzeniu 2 razy dziennie po szklance.

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

brzoza, zioła lecznicze