Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

 

Opis piołunu:

 

Bylica piołun, piołun, Artemisia absinthium, to roślina wieloletnia o pierzastych, owłosionych i zielonoszarych liściach. Kwiaty są małe, szaro-żółto-zielone, kwitną od czerwca do września.

 

Występowanie i uprawa piołunu:

 

Piołun występuje w obszarze Morza Śródziemnego, Europie, jest pospolicie występującym chwastem w ogrodach. Rośnie również przy drogach, na rumowiskach. Można go również uprawiać, wtedy siejemy go jesienią lub na wiosnę, w miejscu suchym, słonecznym, na piaszczystej glebie z domieszką gliniastego gruzu. Ziele zbieramy w pierwszym roku wegetacji (wtedy nie kwitnie). Ścinamy liście przyziemne i szczyty nie kwitnącej rośliny. W początkowym okresie kwitnienia ścinamy nie kwitnące wierzchołki pędów (do ok. 40cm długości). Piołun schnie powoli, rozkładamy je cienką warstwą i suszymy w miejscach przewiewnych. Dobrze wysuszony piołun to taki, którego gałązki i nerwy liściowe nie łamią się przy zginaniu, ale są elastyczne.

 

Właściwości piołunu:

 

Substancje czynne: gorycze, olejek eteryczny, flawonoidy, garbniki i sole mineralne.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Piołun wzmaga apetyt, działa bakteriobójczo. Jest stosowany przy niestrawności i zaburzeniach woreczka żółciowego w postaci naparu. Zewnętrznie wyciągi spirytusowe mogą być stosowane przeciw wszawicy, napary można stosować do płukania jamy ustnej przeciw przykremu zapachowi z ust, a także do okładów na trudno gojące się rany i owrzodzenia.

 

Napar: łyżeczkę ziela piołunu zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 10min. Pić po odcedzeniu 2-3 razy dziennie po pół szklanki przed jedzeniem.

 

Nalewka: 4 łyżki ziela piołunu zalać butelką wina lub pół litra wódki i odstawić na tydzień. Pić po odcedzeniu, 2 razy dziennie po kieliszku przed jedzeniem. Dla smaku można dodać cynamonu.

 

Piołun może być również stosowany do tępienia pluskiew i pcheł. Wysuszone ziele ucieramy na proszek i posypujemy domowe sprzęty.

 

UWAGA: nie stosować zbyt długo i w większych dawkach. Nie stosować w ciąży, podczas miesiączkowania, krwawienia w przewodzie pokarmowym, przy hemoroidach, ostrych stanach nieżytowych błon śluzowych żołądka i jelit, a także w przypadku wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Piołun w większych ilościach jest szkodliwy dla zdrowia.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Bylica piołun