Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

CEBULA

 

Opis cebuli:

 

Cebula co prawda nie jest typowym ziołem, ale oprócz tego, że jest warzywem powszechnie uprawianym i wykorzystywanym w kuchni, ma również szerokie zastosowanie w lecznictwie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Występowanie i uprawa cebuli:

 

Cebula jest rośliną powszechnie uprawianą. Cebula nie ma większych wymagań temperaturowych, jest wytrzymała na przymrozki. Cebula wzrasta najlepiej podczas chłodnej i wilgotnej wiosny, natomiast w okresie tworzenia cebuli wymaga więcej ciepła i mniej opadów. W czasie dojrzewania (zasychania) najlepsze dla cebuli są ciepło i sucho. Cebula wymaga gleb żyznych, próchniczych, zasobnych w składniki pokarmowe, zawierających w wierzchnich warstwach odpowiednią ilość wody. Zakwaszoną glebę należy wapnować. Ze względu na ryzyko wystąpienia chorób i szkodników, miejsce uprawy cebuli należy zmieniać co 3-5 lat, w zależności od rodzaju gleby.

Cebulę uprawianą z dymki zbieramy już w lipcu, a tę z siewu na przełomie sierpnia i września. Na użytek bieżący zbieramy cebulę, która ma średnicę 25mm, a szczypior jest zielony i wyrośnięty. Aby dłużej przechowywać cebulę zbieramy ją wtedy gdy 50% roślin ma załamany szczypior, a cebula ma 2-3 łuski okrywające. Wtedy wykopujemy cebulę i rozkładamy na 7-10 dni do suszenia w przewiewnych skrzynkach, najlepiej w miejscu przewiewnym i suchym. Po całkowitym wyschnięciu cebuli usuwamy korzenie i przycinamy szczypior na długość ok. 10cm. Taką cebulę możemy przechowywać w temperaturze 0-1st. Celsjusza i wilgotności 70-75%.

 

Właściwości cebuli:

 

Substancje czynne: olejki eteryczne zawierające związki siarki, aldehyd tiopropionowy (powodujący łzawienie oczu). Jest źródłem: olejków lotnych, witamin ( witaminy z grupy B, witaminy E, PP, C), pektyn, białka, składników mineralnych (miedź, siarka, cynk, żelazo, wapń, fosfor), glikozydów flawonowych.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Cebula ma działanie głównie bakteriobójcze i przeciwkaszlowe. Stosowana jest w schorzeniach dróg oddechowych, nieżytach oskrzeli, astmie, kokluszu, a także w zaburzeniach przewodu pokarmowego, jak nadmierna fermentacja, wzdęcia, biegunki. Zewnętrznie  stosuje się cebulę w postaci okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia, czyraki, ropnie. Surowa cebula zawiera dużo witaminy C, a także witaminy A i B1 oraz fitoncydy działające bakteriobójczo. W cebuli znajdziemy również cukier, białko, nieco tłuszczu oraz sole mineralne.

 

Syrop z cebuli: startą cebulę mieszamy z miodem i podgrzewamy. Następnie przeciskamy przez gazę lub szmatkę. Pijemy po łyżce 3-5 razy dziennie (dzieci po łyżeczce).

 

Okłady z cebuli: świeżą cebulę ucieramy na miazgę i przykładamy na chore miejsce przez gazę (nie bezpośrednio na ranę, ponieważ może wywołać pieczenie). Rana będzie pod wpływem lotnych substancji bakteriostatycznych z cebuli. Okład należy zmieniać 2-3 razy dziennie. Jeżeli okłady ze świeżej cebuli powodują zbytnie pieczenie, można użyć cebuli ugotowanej lub pieczonej. Cebulę gotujemy lub pieczemy do miękkości, usuwamy zewnętrzne łuski i miazgą smarujemy gazę, którą przykładamy do chorego miejsca.

 

Sok z cebuli: posiekaną cebulę zasypujemy cukrem i zostawiamy w ciepłym miejscu na kilka godzin. Wyciskamy sok przez gazę lub szmatkę i pijemy 2-4 razy dziennie po łyżeczce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zastosowanie cebuli w kuchni:

 

W kuchni cebula ma szerokie zastosowanie, można jej używać praktycznie do wszystkich potraw. Cebula ma zastosowanie do sosów, zup, potraw z mięs (wołowina, wieprzowina, dziczyzna), twarogu, sałatek, potraw kuchni greckiej, meksykańskiej, chińskiej, indyjskiej. 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

kwiat cebuli, cebula, zioła lecznicze
cebula, zioła lecznicze