Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

 

Opis centurii:

 

Centuria pospolita, tysiącznik pospolity, żółć ziemna, goryczka czerwona, Centaurium erythraea to niewielka roślina dwuletnia, która w pierwszym roku wytwarza liście odziomkowe, a w drugim wyrasta ulistniona łodyga, wraz z kwiatami i nasionami. Ma małe, żywo różowe kwiatki zebrane na szczycie łodyżki.

 

Występowanie i uprawa centurii:

 

Tysiącznik występuje w Europie i Azji. Rośnie na zrębach leśnych, obrzeżach dróg, łąkach, miedzach. Można go uprawiać w ogrodzie. Rozmnaża się z siewu. Siejemy zaraz po dojrzeniu nasion w miejscach słonecznych, o średniej wilgotności. Nasiona mieszamy z piaskiem (1:10) i siejemy do wilgotnego, ugniecionego gruntu, z domieszką próchnicy. Lubi żyzną glebę. Nie przysypujemy nasion ziemią, tylko nakrywamy jodłowymi gałązkami, aby wiatr ich nie rozwiał. Nie można zbierać tysiącznika dziko rosnącego. W ogrodzie zbieramy na początku kwitnienia rośliny, kiedy dolne liście jeszcze nie żółkną i nie wysychają. Ścinamy całą roślinę, wraz z liśćmi odziomkowymi. Suszymy i związujemy w pęczki.

 

Właściwości centurii:

 

Substancje czynne: gorycze glikozydowe, olejek eteryczny, flawonoidy.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Ziele centurii wzmaga apetyt i trawienie. Pobudza wydzielanie śliny, soków żołądkowych i żółci. Może również korzystnie wpływać na układ krążenia, krótkotrwale obniża ciśnienie krwi.

 

Napar: łyżkę ziela zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 10min. Po odcedzeniu pijemy 2 razy dziennie po szklance.

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Centuria