Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.
Kontakt: info@zielepedia.pl
Chaber bławatek, chaber zbożowy, wołóżka, modrak, wołoszek, wasiłek, Centaurea cyanus. Jest to roślina jednoroczna, której łodyga jest wzniesiona, szarawa i owłosiona. Kwiaty są niebieskie, lśniące, zebrane w koszyczki.
Występowanie i uprawa chabra:
Rośnie prawie na całym świecie, jest pospolitym chwastem, rosnącym w zbożach, na miedzach i ugorach. Jest rośliną mało wymagającą.
Kwiaty zbieramy w okresie kwitnienia, w dni upalne, pogodne. Zbieramy tylko kwiaty rozkwitające - ich płatki powinny być stojące, nie rozchylone ani zwisające. Po zerwaniu koszyczków kwiatowych wyskubuje się kwiatki brzegowe i wkłada do koszy, nie ugniatając.
Suszenie musi być szybkie, w silnym przewiewie, aby kwiaty zachowały swój kolor. Wysuszone kwiaty szczelnie zamykamy, chowamy w suchym miejscu i chronimy przed światłem.
Substancje czynne: śluzy, barwniki, garbniki, gorycze.
Więcej o substancjach czynnych w ziołach.
Chaber bławatek stosowany jest głównie przy zaburzeniach trawienia, dla poprawy apetytu oraz jako środek moczopędny. Ma również działanie przeciwzapalne. Stosuje się go w chorobach nerek i dróg moczowych. Zewnętrznie może być stosowany w postaci płukań i kompresów w zapaleniach spojówek i błon śluzowych.
Napar: 2 łyżki suszonych kwiatów zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem 10 minut. Pić 2-3 razy dziennie po szklance naparu przed jedzeniem.
Suszone kwiaty można kupić w sklepach zielarskich. Są również składnikiem żeli i maści do powiek.
"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus