Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

 

Opis chabra:

 

Chaber bławatek, chaber zbożowy, wołóżka, modrak, wołoszek, wasiłek, Centaurea cyanus. Jest to roślina jednoroczna, której łodyga jest wzniesiona, szarawa i owłosiona. Kwiaty są niebieskie, lśniące, zebrane w koszyczki.

 

Występowanie i uprawa chabra:

 

Rośnie prawie na całym świecie, jest pospolitym chwastem, rosnącym w zbożach, na miedzach i ugorach. Jest rośliną mało wymagającą.

 

Kwiaty zbieramy w okresie kwitnienia, w dni upalne, pogodne. Zbieramy tylko kwiaty rozkwitające - ich płatki powinny być stojące, nie rozchylone ani zwisające. Po zerwaniu koszyczków kwiatowych wyskubuje się kwiatki brzegowe i wkłada do koszy, nie ugniatając.

Suszenie musi być szybkie, w silnym przewiewie, aby kwiaty zachowały swój kolor. Wysuszone kwiaty szczelnie zamykamy, chowamy w suchym miejscu i chronimy przed światłem.

 

Właściwości chabra:

 

Substancje czynne: śluzy, barwniki, garbniki, gorycze.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Chaber bławatek stosowany jest głównie przy zaburzeniach trawienia, dla poprawy apetytu oraz jako środek moczopędny. Ma również działanie przeciwzapalne. Stosuje się go w chorobach nerek i dróg moczowych. Zewnętrznie może być stosowany w postaci płukań i kompresów w zapaleniach spojówek i błon śluzowych.

 

Napar: 2 łyżki suszonych kwiatów zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem 10 minut. Pić 2-3 razy dziennie po szklance naparu przed jedzeniem.

 

Suszone kwiaty można kupić w sklepach zielarskich. Są również składnikiem żeli i maści do powiek.

 

chaber bławatek, zioła lecznicze

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Chaber bławatek