Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

 

Opis czystka:

 

Czystek, Cistus, to zimozielony krzew ozdobny o delikatnych kwiatach, zwykle o wysokości do 60-100 cm. Kwiaty ma duże, spodeczkowate, o pomarszczonych płatkach, w kolorze od białego przez różowy po purpurowy.

 

Występowanie i uprawa czystka:

 

Czystek występuje w basenie Morza Śródziemnego i w Azji Zachodniej. Są to rośliny ciepłolubne. Czystek można również uprawiać w domu, w doniczkach, latem natomiast można go przenieść do ogrodu. Jednak czystek jest wrażliwy na niską temperaturę, dlatego też zimą należy przenieść go z powrotem do mieszkania.

 

Właściwości czystka:

 

Czystek jest rośliną, która ma wiele właściwości korzystnie wpływających na nasz organizm. Przede wszystkim zawiera polifenole, które wspierają odporność. Podobno czystek ma także właściwości przeciw nowotworowe, hamuje również rozwój stanów zapalnych w organizmie. Mówi się również, że czystek hamuje rozwój boreliozy, a także odstrasza kleszcze (Regularne picie herbatki z czystka powoduje zmianę zapachu naszego potu, która jest wyczuwalna dla tych insektów i je odstrasza. Można również spryskać skórę naparem z czystka przed wyjściem na łono natury).

 

Herbatki z czystka można kupić niemal w każdym markecie. Suszone ziele kupimy również w sklepach zielarskich i aptekach. W tych ostatnich znajdziemy również czystek w tabletkach i kapsułkach, a także sok z czystka.

 

Napar: łyżeczkę suszonego czystka zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez około 5-8 minut.

 

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

czystek, zioła lecznicze

Czystek