Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.
Kontakt: info@zielepedia.pl
"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus
Większość z nas na co dzień używa różnorodnych kosmetyków. Zazwyczaj kupujemy je w drogeriach lub aptekach, nie zawsze sprawdzając skład czy pochodzenie składników. Wiadome jednak jest, że w większości kupowanych kosmetyków znajdują się przeróżne dodatki w postaci substancji konserwujących czy innych dodatków, które nie koniecznie pozytywnie wpływają na naszą skórę.
Warto zatem spróbować kosmetyków zrobionych samodzielnie w domu, do których produkcji nie potrzeba specjalnych składników (niejednokrotnie znajdziemy je w kuchennych szafkach). Oczywiście nie każdy kosmetyk będzie odpowiedni dla nas, jednak koszt wytworzenia kremu, maseczki czy toniku do twarzy jest na tyle niski, że warto poeksperymetować. Tym bardziej, że własnoręczne przygotowanie kosmetyków w domu, poza satysfakcją z ich użytkowania, jest również doskonałą frajdą.
Kosmetyki ziołowe, które można przygotować samemu w domu:
Ziołowe wody do twarzy
Służą do zmywania ze skóry twarzy resztek mydła oraz resztek preparatów oczyszczających skórę. Poza działaniem czyszczącym wody ziołowe odświeżają i nadają skórze przyjemny zapach. Wody ziołowe to napary z różnych surowców zielarskich.
Przygotowanie wody ziołowej jest proste: l łyżeczkę wysuszonego i rozdrobnionego surowca wrzucamy do filiżanki wrzątku i pozostawiamy na 1/2 godz. do naciągnięcia. Następnie przecedzamy przez sitko do innego naczynia. Woda ziołowa zachowuje swe właściwości przez około 12 godzin.
Parówki wodne twarzy
Parówki wodne twarzy stanowią doskonały sposób głębokiego oczyszczania i odświeżania skóry twarzy. Stosować je można dla cery tłustej i normalnej. Nie zaleca się parówek dla cery suchej i starczej, wrażliwej, o rozszerzonych naczyniach włosowatych.
Do zwykłej parówki wodnej można dodać naparów ziołowych kwiatu lipy, kwiatu rumianku lub ziela bratka (zwłaszcza przy cerze trądzikowej).
Parówkę stosuje się przez 10 min, trzymając głowę pod ręcznikiem, nad miednicą z gorącym naparem z ziół, co pewien czas uzupełniając wrzątkiem. Ciepła woda otwiera pory skóry, powoduje wydzielenie z nich niepotrzebnych substancji, a olejki eteryczne zawarte w surowcach zielarskich dezynfekują otwarte pory skóry. Parówki uzupełniają stosowanie maseczek odżywczych.
Ziołowa pielęgnacja oczu
Do pielęgnacji oczu można używać kompresów lub okładów ziołowych. Kompresy ziołowe to waciki kosmetyczne zamoczone w letnim naparze z określonego surowca zielarskiego. Napary
przygotowuje się zazwyczaj z l łyżeczki świeżego surowca i 150 ml wody.
W przypadku gdy oczy są podkrążone, opuchnięte, bolące, zmęczone lub podrażnione, można stosować ciepłe okłady za świeżych, drobno pokrojonych, a następnie dokładnie rozgniecionych ziół, do których dodaje się nieco wrzątku. Do okładów używane są kwiaty rumianku, owoce dzikiej róży, ziele kopru włoskiego lub liście podbiału. Papkę z ziół umieszcza się pomiędzy dwoma kawałkami gazy. Okład powinien docierać do wszystkich zafałdowań skóry, natomiast należy unikać bezpośredniego kontaktu z gałką oczną. W zależności od użytego surowca okład trzyma się na oczach od 10 do 20 min.
Kremy
Kremy są zmiękczającą skórę zawiesiną wody z tłuszczami i olejkami. Krem robi się mieszając emulgatory (oleje i woski) z wodą.
Przepis 1:
Składniki: 150 g pomady będącej emulgatorem, 70 ml gliceryny, 80 ml wody, 30 g suszonych ziół.
Przybory: szklany pojemnik, rondel, łyżka drewniana, prasa do wina, gaza, miseczka, łopatka, słoiczki hermetycznie zamykane.
Sposób przygotowania: Miseczkę z tłuszczami włożyć do rondla z wrzątkiem i stopić tłuszcze. Dodać zioła i na małym ogniu podgrzewać przez 3 godziny. Wokół prasy do wina założyć gazę. Przefiltrować mieszankę tłuszczowo-ziołową do miseczki i mieszać do wystygnięcia. Za pomocą łopatki nałożyć krem do słoiczków - z tym że najpierw posmarować kremem brzeg słoiczka i dopiero później napełnić go. Domowe kremy mają trwałość kilku miesięcy, ale można trzymać je dłużej w lodówce albo w zimnej spiżarce; ewentualnie dodać kilka kropel roztworu benzoiny.
Przepis 2:
Kremy ziołowe zazwyczaj bazują na składnikach takich jak lanolina, masło kakaowe czy olej migdałowy. Można jednak zastąpić je margaryną czy masłem roślinnym. Krem ziołowy przygotowujemy podgrzewając na słabym ogniu 4 łyżki wybranego tłuszczu (masło, margaryna), następnie dodajemy 3 łyżeczki suszonych ziół, mogą to być: kwiaty bzu czarnego, kwiaty lipy, liście rozmarynu, liście szałwii lub liście krwiściągu lekarskiego. Składniki dokładnie przecedzamy przez sitko, mieszamy i pozostawiamy je do ostygnięcia. Następnie przekładamy krem do słoiczka, dodajemy kilka kropel wody lawendowej lub różanej i szczelnie zamykamy.
Maści:
Maści zawierają tylko oleje i tłuszcze, ale nie mają wody i w przeciwieństwie do kremu skóra ich nie wchłania; maści tworzą warstewkę na skórze. Są szczególnie polecane wtedy, kiedy skóra jest już nawilżona i miękka, ale pojawia się na niej wysypka albo odparzenia, jak u dzieci i u osób starych podczas używania pieluch. Do wyrobu maści służą tłuszcze zwierzęce, żelatyna naftowa albo wosk parafinowy.
Składniki: 500 g żelatyny naftowej albo wosku z miękkiej parafiny, 60 g suszonych ziół. Przybory: szklany pojemnik i rondel, łyżka drewniana, filtr lub gaza, karafka, słoiki hermetycznie zamykane.
Sposób przygotowania: Żelatynę albo wosk rozpuścić w szklanym pojemniku włożonym do rondla z wrzątkiem. Wsypać zioła i podgrzewać przez około 2 godziny. Za pomocą gumki albo sznurka do brzegu karafki zamocować filtr lub gazę. Włożyć rękawice gumowe, ponieważ ziołowo tłuszczowa papka jest gorąca, i naciskać na nią, żeby przez filtr spłynęła do karafki. Ciepłą i jeszcze płynną mieszankę przelać do czystych słoiczków.
Oliwki
Naturalne oleje roślinne (migdałowy, słonecznikowy, kokosowy, z kiełków pszenicy) w połączeniu z surowcami zielarskimi są znakomitymi środkami oczyszczającymi, zwłaszcza przeznaczone dla cery suchej.
Do małej szklaneczki oleju roślinnego dodajemy trochę rozdrobnionego jednego gatunku zioła, np. kwiaty rumianku, kwiaty bzu czarnego, kwiaty lipy, liście pokrzywy, liście żywokostu, liście
mięty, kwiaty i liście rozmarynu, kwiaty i liście fiołków. Pozostawiamy tę mieszaninę oleju i ziół na kilka tygodni, by rozpuściły się substancje zawarte w ziołach.
Ziołowe maseczki kosmetyczne
Maseczki kosmetyczne to rodzaj mniej lub bardziej jednorodnej papki, nakładanej na skórę twarzy i szyi, która ma na celu oczyszczenie, odżywienie i upiększenie skóry. W zależności od
potrzeb dobiera się maseczkę o odpowiednim składzie i oddziaływaniu.
Kąpiel ziołowa
Kąpiel polega na moczeniu ciała w wodzie z dodatkiem ziołowego naparu albo odwaru, zazwyczaj do 20 minut. Można moczyć całe ciało z tułowiem albo zanurzyć się po nerki i wtedy użyć połowy ziół przeznaczonych do kompletnego zanurzenia ciała. Można również moczyć tylko stopy.
Poniżej propozycje domowych, naturalnych, ziołowych kosmetyków:
Więcej interesujących przepisów na kosmetyki, które możecie zrobić sami w domu znajdziecie m.in. w książce: Ziołowy Zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu.