Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.
Kontakt: info@zielepedia.pl
Dżem z rabarbaru i truskawek
Składniki:
Drobno pokrojony rabarbar wkładamy do garnka i zasypujemy cukrem. Odstawiamy na 3-4 godziny, aż puści sok. Zagotowujemy i zostawiamy na małym ogniu aż cukier się rozpuści. Dodajemy truskawki i gotujemy ok. 20 min., ciągle mieszając. Na koniec dodajemy imbir i odstawiamy na dobę. Po upływie tego czasu gotujemy przez około 20 min do zgęstnienia. Przekładamy do czystych słoików i pasteryzujemy około 10 min.
Marmolada z czarnego bzu
I.
Składniki:
Owoce wrzucamy do garnka, rozgniatamy i zagotowujemy. Dodajemy obrane i oczyszczone z gniazd nasiennych jabłka i gotujemy ok. 10 minut ciągle mieszając. Dodajemy cukier i mieszamy do rozpuszczenia. Można dodać do smaku łyżeczkę cynamonu. Tak przygotowaną marmoladę przekładamy do czystych słoików i pasteryzujemy ok. 5-10 minut.
II.
Składniki:
Dojrzałe owoce oddzielamy od szypułek, płuczemy, zalewamy w rondlu bardzo małą ilością wody, rozgotowujemy i przecieramy. Do przecieru dodajemy cukier i smażymy stale mieszając, aż masa zgęstnieje. Gorącą marmoladę wlewamy do wyparzonych słoików. Po ostygnięciu słoiki zamykamy.
Konfitura z owoców dzikiej róży
Składniki:
Ładne, dojrzałe i twarde owoce myjemy, rozkrajamy z jednego boku, usuwamy pestki i włoski. Owoce wrzucamy do wrzącej wody i zostawiamy je w niej do momentu, kiedy zmiękną, a następnie odcedzamy. Do odcedzonej z owoców wody dodajemy połowę cukru i zagotowujemy syrop. Do syropu wrzucamy owoce, krótko podgotowujemy, całość przelewamy do kamiennego lub szklanego czy porcelanowego naczynia i pozostawiamy do następnego dnia. Następnie zlewamy syrop, dodajemy resztę cukru, zagotowujemy, dodajemy sok cytrynowy, wrzucamy owoce i całość powoli smażymy. Usmażoną konfiturę nakładamy do małych wyparzonych słoików. Po ostygnięciu słoiki zamykamy.
Konfitura z owoców dzikiej róży ma zastosowanie głównie do dekoracji ciast.
Konfitura z jarzębiny
Składniki:
Owoce jarzębiny dokładnie myjemy, suszymy i mrozimy przez minimum 2 doby lub blanszujemy przez 5min w gorącej wodzie (nie gotujemy). Jarzębinę wrzucamy na sito, a z wody i cukru przygotowujemy syrop (gotujemy wodę z cukrem aż do jego rozpuszczenia). Do gorącego syropu przekładamy owoce i powoli gotujemy przez około 5min. Następnie odstawiamy na 10-12 godzin i ponownie zagotowujemy. Czynność powtarzamy ok. 4-5 razy (aż owoce będą szkliste i nie będzie powstawała na nich piana). Gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonych wcześniej słoików i stawiamy odwrócone do góry dnem aż do wystygnięcia.
Powidła z głogu
Składniki:
Dojrzałe owoce głogu drylujemy i pozostawiamy na 12 godzin w kamiennym garnku, przycisnąwszy talerzem. Kiedy owoce głogu wyraźnie zmiękną, rozbijamy je tłuczkiem i przepuszczamy przez sokowirówkę (lub przecieramy przez sito). Otrzymaną masę gotujemy, ciągle mieszając, aż do momentu, kiedy zacznie wyraźnie odstawać od brzegów naczynia. Wtedy dodajemy 1 szklankę cukru, jeszcze chwilę podgotowujemy i przekładamy gorące powidła do słoików, które natychmiast mocno zakręcamy.
"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus