Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Hortiterapia – co to jest?

 

Hortiterapia to coraz popularniejsza dziedzina nauki polegająca na wykorzystaniu przebywania wśród roślin w celu poprawienia zdrowia, samopoczucia i relacji międzyludzkich. Hortiterapia może być bierna lub czynna.

 

Hortiterapia bierna

 

Hortiterapia bierna to już samo przebywanie w ogrodzie, które kojąco działa na nasz organizm. Dzięki uaktywnieniu wszystkich zmysłów (smaku, węchu, dotyku, wzroku i słuchu) odbieramy całą przestrzeń w ogrodzie.

 

Dotyk – dotykając rośliny, czując palcami ich teksturę, dotykając bosymi stopami trawy, możemy poprawić sobie nastrój i odstresować się.

 

Zapach – zapach kwiatów, ziół czy innych roślin również kojąco działa na nasze zmysłu i układ nerwowy.

 

Dźwięk – w ogrodzie nie brakuje również przyjemnych dźwięków – szum wody, liście szeleszczące na wietrze, ćwierkanie ptaków czy odgłosy owadów.

 

Smak – zmysł smaku możemy stymulować poprzez jedzenie owoców i warzyw rosnących w ogrodzie, kosztowanie ziół czy jadalnych kwiatów.

 

Hortiterapia czynna

 

Hortiterapia czynna to nic innego jak wykonywanie prac ogrodniczych dostosowanych od naszych potrzeb i możliwości. Profesjonalny hortiterapeuta dobiera zakres wykonywanych czynności do problemu z którym mierzy się „pacjent”. Jednak samemu również można spróbować określić przydatne zadania z roślinami. Np. jeżeli mamy problem z kręgosłupem to możemy robić ćwiczenia rozciągające i prostujące przy zrywaniu owoców z drzew lub przycinaniu gałęzi.

 

Dla dzieci cennym zadaniem w hortiterapii może być uprawa własnej grządki. Mogą wysiać z nasion jakieś rośliny (np. kwiaty, zioła, warzywa czy owoce) i je pielęgnować przez cały okres wzrostu, przy okazji ucząc się poszczególnych etapów wzrostu roślin. W ten sposób dzieci poznają kolory, kształty i wielkości nasion poszczególnych gatunków roślin. Jest to dobra forma spędzania wolnego czasu rodziców z dziećmi, która nie tylko działa terapeutycznie, ale pozwala także zainteresować dzieci przyrodą.

 

Ludzie starsi również powinni korzystać z zajęć w ogrodzie, oczywiście dopasowanych do ich możliwości. Kontakt z naturą i ludźmi może mieć zbawienny wpływ na ich psychikę. Drobne prace w ogrodzie polepszają kreatywność, sprawiają, że zaspakajana jest potrzeba bycia przydatnym, ułatwia akceptację choroby, a także odstresowuje.

 

Hortiterapia to nie tylko zajęcia w ogrodzie. To również wszelkiego rodzaju prace związane z zebranymi plonami. Przygotowywanie przetworów z zebranych warzyw i owoców, tworzenie kompozycji kwiatowych, suszenie i pakowanie ziół to także elementy hortiterapii, pod warunkiem, że będą dla nas przyjemnością.

 

Hortiterapia – terapeutyczne działanie roślin

12 maja 2019