Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

 

Opis hyzopu:

 

Hyzop lekarski, Hyssopus officinalis, to półkrzew o czworokątnej łodydze, wąskich, lancetowatych i ciemnozielonych liściach. Kwiaty są niebieskie, różowe lub białe, które kwitną od lipca.

 

Występowanie i uprawa hyzopu:

 

Hyzop lekarski jest rośliną wieloletnią występującą w obszarze Morza Śródziemnego. rozprzestrzenił się na Europę i Amerykę Północną, gdzie rośnie zdziczały. Do uprawy wymaga suchej i spulchnionej gleby i nasłonecznionego miejsca (w miejscach zacienionych również dobrze rośnie). Rozmnaża się z siewu, przez podział lub sadzonki. Ziele zbieramy na krótko przed kwitnieniem.

 

Właściwości hyzopu:

 

Substancje czynne: olejek eteryczny, garbniki, flawonoidy, sole mineralne, witaminę C.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Napar z hyzopu stosuje się w chorobach układu oddechowego (kaszel, nieżyt gardła i oskrzeli) oraz w chorobach żołądka i jelit, np. w nadmiernej fermentacji. Młode i świeże pędy i liście stosuje się jako dodatek do sałatek, sosów, warzyw strączkowych, ziemniaków i mięs. Suszone służą również do robienia wina, spirytusu czy likieru ziołowego.

 

UWAGA: w większych ilościach może wywołać skurcze (szczególnie olejek eteryczny).

 

Zastosowanie hyzopu w kuchni:

 

Do celów kulinarnych pozyskuje się całe ziele zbierane na początku kwitnienia. Jest przyprawą znaną od wieków, szczególnie wykorzystywaną w kuchni arabskiej. Wykorzystujemy zarówno świeże, jak i suszone liście, które mają przyjemny, korzenno-mietowy zapach i gorzkawy smak. Liśćmi hyzopu doprawia się mięsa, farsze oraz sosy, a także dania warzywne, zupy i marynaty. Aby wzbogacić smak stosuje się hyzop w pieczeniu różnych ciast. Ostry gorzkawo-cierpki smak i silnie kamforowy zapach sprawiają, że suszone listki hyzopu są świetną przyprawą do tak zwanych mdłych potraw, jak zupa ziemniaczana i fasolowa, twaróg, pasztet, pieczeń cielęca. Ziele i olejek hyzopu są również stosowane jako zaprawa do likierów i wina (do wermutu).

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Hyzop lekarski