Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

 

Opis jaskółczego ziela:

 

Jaskółcze ziele, glistnik, Listewnik, glistnik pospolity, żółtnic, cyndalia, jodyna, Chelidonium majus to pospolita roślina, która ma przyziemną rozetę liści, nikłe łodyżki z żółtymi kwiatkami, a po przekwitnięciu powstają owoce podobne do strąków. Jednocześnie pokazują się kolejne pędy kwiatów, sięgające nawet do 1m wysokości. Po przełamaniu łodygi wydziela się sok mleczny w kolorze pomarańczowym.

 

Występowanie i uprawa jaskółczego ziela:

 

Jaskółcze ziele to pospolita roślina rosnąca w ogrodach, zaroślach, przydrożach i rumowiskach, w miejscach cienistych i wilgotnych. Jaskółcze ziele kwitnie od maja do sierpnia. Ma silny zapach, który może spowodować kichanie i kaszel, a nawet wymioty. Zbieramy w okresie kwitnienia, razem z częściami podziemnymi i suszymy w temperaturze do 60stopni.

 

Właściwości jaskółczego ziela:

 

Substancje czynne: alkaloidy, flawonoidy, aminy (histamina, tyramina), saponiny.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Jaskółcze ziele ma działanie przeciwskurczowe, przeciwbólowe, uspokajające. Zastosowany miejscowo działa drażniąco, a następnie znieczulająco. Jaskółcze ziele jest zalecane w kolkach żołądka, jelit, wątroby, w kaszlu, astmie oskrzelowej, a także w bólach pęcherza moczowego i bolesnym miesiączkowaniu. Można również stosować zewnętrznie jako czopki w bolesnych hemoroidach. Świeży sok z jaskółczego ziela jest stosowany do wypalania kurzajek.

 

Napar: łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem ok. 15min. Pijemy po odcedzeniu 2-3 razy dziennie po pół szklanki.

 

UWAGA: Sok z glistnika jest żrący, zrywamy tylko w rękawiczkach. Działanie jaskółczego ziela jest bardzo mocne, lepiej nie stosować go bez zalecenia lekarza. Nieprawidłowe stosowanie jaskółczego ziela może doprowadzić do ciężkich schorzeń.

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

jaskółcze ziele, glistnik, zioła lecznicze

Jaskółcze ziele