Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

 

Opis jemioły:

 

Jemioła, jemioła pospolita, jemioła biała, starzęśla, Viscum album, to charakterystyczne, kuliste, zielonożółte skupienia na gałęziach drzew. Jemioła jest pasożytem, który żyje kosztem drzewa, na którym rośnie i czerpie jego soki. Jej liście nie opadają nawet zimą i cały czas są zielone. Rozgałęzia się na konarach drzew bardzo wysoko.

 

Występowanie i uprawa jemioły:

 

Jemioła najczęściej rośnie na topolach, brzozach i sosnach. Nasiona jemioły roznoszą ptaki, jej uprawa jest niemożliwa.

 

Jemiołę zbiera się od jesieni do wiosny. Najlepsze właściwości ma jemioła rosnąca na jabłoni lub jodle, zebrana w marcu. Najlepiej zbierać jemiołę z niskich drzew. Ścinamy całe rośliny, a następnie odcinamy wierzchołki łodyg i grubsze części odrzucamy. Jemiołę suszymy w cieniu, przechowujemy w woreczkach lub pudełkach.

 

Właściwości jemioły:

 

Substancje czynne: peptydy, cholina, acetylocholina, trójterpeny, saponiny, flawonoidy, cukry, śluz.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Jemioła obniża ciśnienie krwi, działa przeciwskurczowo, przeciwkrwotocznie i nasercowo. Ma zastosowanie w leczeniu nadciśnienia, miażdżycy, zawrotach głowy, przyspieszonej akcji serca, zbyt obfitych miesiączkach. Można także stosować wyciąg z jemioły do nasiadówek i kąpieli w chorobach kobiecych.

 

Wyciąg: 2 łyżki ziela jemioły zalewamy szklanką przegotowanej i letniej wody. Odstawić na 12h. Pijemy po szklance 2-3 razy dziennie.

 

UWAGA: jemioła ma bardzo silne działanie, może spowodować wymioty, kolki, majaczenia, drgawki. Zawiera toksyczną wiskotoksynę. Stosować tylko z zalecenia lekarza.

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

jemioła, zioła lecznicze

Jemioła