"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami."

~Paracelsus

ZIELEPEDIA

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Nadszedł czas na wiosenne porządki, nie tylko w domach, ale również w ogrodach. Początek wiosny to również czas na sadzenie niektórych roślin, w tym ziół. Poniższa tabela przedstawia terminy siewu, a także rozsady niektórych ziół.

 

Lp.

Nazwa zioła

Termin siewu

Warunki uprawy

1

Bazylia

marzec/kwiecień

Najlepszym miejscem na wysiew bazylii jest osłonięte i nasłonecznione stanowisko, na które nie padają ostre promienie. Świetnie  nadaje się na parapet. Nasiona wysiewamy na przełomie marca i kwietnia, natomiast sadzonki do gruntu przesadzamy po piętnastym maja. Zbiór bazylii następuje w momencie kwitnienia czyli w lipcu i na początku sierpnia. Bazylii nie podlewamy z góry, tylko do podstawki. Jest to roślina jednoroczna, trzeba więc ją wysiewać w każdym sezonie.

2

Cząber

kwiecień

Cząber to jednoroczna, wysoka roślina, która najlepiej rośnie na słonecznych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. Nadaje się do ogrodu jak i na kuchenny parapet. Nasiona najlepiej wysiewać do doniczek od kwietnia do maja. Na przełomie maja i sierpnia, można sadzonkę przesadzić do gruntu. Zbiór następuje w lipcu poprzez obcięcie rośliny kilka centymetrów nad ziemią. Cząber bardzo szybko odrasta, dlatego już we wrześniu, możemy zebrać roślinę kolejny raz.

3

Estragon

marzec/kwiecień

Estragon wymaga bardzo nasłonecznionego stanowiska - inaczej będzie bez smaku. W ciągu roku podlewamy dwa razy w tygodniu. Latem zaś, gdy roślina intensywniej odparowuje i pobiera wodę, trzeba to robić częściej. Nasiona wysiewamy w czerwcu, najlepiej do gruntu. Można również rozmnażać ją przez podział starszych ziół. Zbiór może nastąpić już w lipcu i sierpniu.

4

Hyzop

kwiecień

Hyzop do uprawy wymaga suchej i spulchnionej gleby i nasłonecznionego miejsca. Rozmnaża się z siewu, przez podział lub sadzonki. Ziele zbieramy na krótko przed kwitnieniem.

5

Kolendra

marzec/kwiecień

Kolendra będzie dobrze czuła się w dobrze nasłonecznionych miejscach - niezależnie czy będzie to nasz ogród czy kuchenny parapet. Wymaga jednak częstego podlewania. Wysiewamy ją wczesną wiosną od razu do gruntu lub doniczki docelowej, gdyż nie lubi przesadzania. Kwitnie od czerwca do lipca. Rozwijaniu się owoców sprzyja gorące, suche lato – w tym okresie, trzeba ograniczyć podlewanie. Dobrze jest również na ten czas podeprzeć łodygi, gdyż ciężar owoców może je łatwo połamać.

6

Koper

marzec-sierpień

Koper jest rośliną jednoroczną. Wymaga miejsca słonecznego i osłoniętego od wiatru. Gleba musi być spulchniona, żyzna i przepuszczalna, a także wilgotna, jednak nie przelana. Nasiona wysiewamy wiosną wprost do gruntu. Ze względu na krótki okres wegetacji (ok. 50 dni) możemy je dosiewać przez całe lato aż do jesieni. Liście zbieramy wiosną i latem, przed kwitnieniem, a nasiona gdy dojrzeją.

7

Lawenda

listopad - nasiona
czerwiec/lipiec - rozsada

Lawenda naturalnie występuje w mocno nasłonecznionym, suchym i wietrznym środowisku. Dobrze jest więc zapewnić jej właśnie takie warunki. Idealnie nadaje się na mocno nasłonecznione balkony i tarasy. Należy ją również oszczędnie podlewać, aby nie dopuścić do przegnicia korzeni. Jest byliną odporną na mrozy. Wysiewana wczesną wiosną lub w sierpniu, kwitnie od czerwca aż do października. Można ją także rozmnażać wiosną i jesienią przez podział kęp.

8

Lubczyk

wrzesień/październik

Lubczyk to bylina o rozłożystych liściach, która może osiągać wysokość nawet 2 m ! Ze względu na swoje rozmiary a także mocno rozwinięty system korzeniowy, lepiej nadaje się do ogrodu. Nasiona wysiewamy jesienią do doniczek, wczesną wiosną zaś przesadzamy do gruntu. Są to rośliny mrozoodporne. Zbiór następuje wiosną lub jesienią.

9

Majeranek

kwiecień

Majeranek to roślina jednoroczna, lubiąca ciepłe i słoneczne stanowiska osłonięte od wiatru. Wysiewamy pod koniec kwietnia, do lekkiej i przepuszczalnej gleby. Nie należy zasypywać nasion, lecz przygnieść tak, jak przy wysiewie trawy. Wymaga regularnego podlewania. W warunkach domowych i szklarniach możemy ją hodować cały rok. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia.

10

Melisa

marzec

Melisa to bylina, która najlepiej czuje się w ciepłych miejscach, które nie są narażone na działanie wiatru. Nasiona wysiewamy w połowie marca, natomiast w połowie maja, możemy przesadzić sadzonkę do gruntu. Kwitnie od czerwca do września. Melisa dobrze reaguje na częste przycinanie, dzięki czemu silnie się rozkrzewia. Przy wysiewie trzeba więc wziąć pod uwagę dodatkowe miejsce na rozrost rośliny.

11

Mięta

marzec/kwiecień

Mięta to gatunek który najlepiej będzie czuł się w zacienionych miejscach. Ważne jest jednak, aby bardzo obficie ją podlewać. Nasiona można wysiewać w marcu oraz w kwietniu. Mięta - tak jak melisa - gdy jest odpowiednio przycinana, bardzo intensywnie się rozrasta. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

12

Nagietek

marzec-czerwiec

Nagietek wymaga tylko miejsca słonecznego. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie również w ziemi piaszczystej. Kwiaty nagietka zbieramy tylko takie, które mają silne zabarwienia (blade kwiaty są bezużyteczne). Kwiaty zbieramy w czasie ich pełnego kwitnięcia, w słoneczny i suchy dzień.

13

Ogórecznik

kwiecień

Ogórecznik występuje szczególnie na ciepłych nizinach, często jako chwast, ale jest również uprawiany. Nasiona wysiewa się wprost do gruntu, na początku kwietnia. Zbiera się kwiaty i ziele, czasem liście, na początku okresu kwitnienia.

14

Szałwia

marzec

Szałwia w czasie silnych mrozów przymarza, na zimę należy ją okrywać. Wymaga miejsca słonecznego, gleby przepuszczalnej, próchniczej, bogatej w wapń, średnio wilgotnej.

15

Tymianek

kwiecień lub wrzesień

Tymianek lubi ciepłe, słoneczne stanowiska, najlepiej od strony południowej. Rośliny rosnące w ogrodzie podlewamy w razie braku regularnych opadów - doniczkowe zaś, kilka razy w tygodniu. Nasiona do wykiełkowania potrzebują ciepłej temperatury. Wysiewamy je w kwietniu lub na początku września. Tymianek kwitnie fioletowymi kwiatami w lipcu i sierpniu.

 

 

Kalendarz siewu wybranych ziół

16 marca 2019

 

Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie