Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

KOLENDRA

 

Opis kolendry:

 

Kolender, kolendra siewna, kolender siewny, Coriandrum sativum, to roślina mająca zastosowanie zarówno jako przyprawa jak i środek leczniczy. Ma łodygę rozgałęzioną, liście lekko pierzaste. Na szczytach łodyg pojawiają się biało różowe kwiaty (czerwiec-lipiec). Owoce są zielone, mają silny, nieprzyjemny zapach. Podczas dojrzewania zmieniają barwę, z zielonej, poprzez różową, do żółtobrunatnej.

Liście kolendry są podobne do liści pietruszki, jednak są delikatniejsze i wydzielają bardzo charakterystyczny zapach, nie każdemu odpowiadający.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Występowanie i uprawa kolendry:

 

Kolendra siewna występuje w rejonie Morza Śródziemnego. Jest rośliną jednoroczną.

Lubi ciepłe, przepuszczalne gleby, bogate w wapń. Nasiona wysiewamy wczesną wiosną, pod koniec marca lub z początkiem kwietnia, w rzędy odległe od siebie o około 30cm, na głębokość 1cm. Kolendra wschodzi po około 14-20 dniach. Należy ją od razu odchwaścić i spulchnić ziemię pomiędzy rzędami. Najpierw wychodzi rozeta liści, z których wyrasta rozgałęziony pęd kwiatowy. Kwitnie od połowy czerwca do sierpnia, kiedy to na szczytach pędów pojawiają się kwiaty.

Kolendra do czasu owocowania wydziela nieprzyjemny zapach. Dopiero podczas formowania rozłupek przykry zapach zmienia się w korzenny.

 

Uprawa w pojemnikach: do skrzynek lub doniczek wysypujemy podłoże (substrat torfowy lub ziemia ogrodowa z piaskiem - do 20% piasku). Nasiona wysiewamy rzutowo i ustawiamy pojemniki na parapecie od strony południowej. Najlepszy wzrost uzyskamy w temperaturze ok. 20st. Celsjusza. Podlewamy umiarkowanie co 2-3 dni. Gdy ukażą się siewki obniżamy temperaturę do 15-17 stopni (często wietrzymy). Kminek powinien wzejść po około 8-10 dniach. Gdy roślina osiągnie 12-15cm wzrostu można je ściąć. Po wykorzystaniu pierwszej partii można siew powtórzyć.

 

Owoce zbieramy gdy kwiaty zaczną brunatnieć. Wtedy ścinamy pędy na wysokości 10cm od ziemi. Pędy wiążemy w luźne pęczki, suszymy w suchym i przewiewnym miejscu, wykruszamy i czyścimy na sicie. Przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Nasiona zbiera się przed pełną dojrzałością, wczesnym rankiem, świeżo po rosie.

 

Właściwości kolendry:

 

Substancje czynne: olejek eteryczny, garbniki, witamina C, fitosterole, białka, olej, związki białkowe, związki żywiczne, garbniki, pektyny, sterole roślinne, flawony oraz sole mineralne.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Kolendra zawiera między innymi olejek eteryczny, związki kumarynowe, fitosterole, związki białkowe i cukrowe. Kolendra poprawia apetyt, działa pobudzająco na trawienie, ma właściwości  rozkurczowe, łagodzi zaburzenia żołądka i jelit. Wzmaga wydzielanie soków trawiennych, znosi skurcze mięśni gładkich i przewodu pokarmowego, poprawia perystaltykę jelit i hamuje w nich nadmierny rozwój bakterii. Skutecznie znosi uczucie sytości.

 

Napar z nasion kolendry: łyżkę owoców kolendra zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez około 20min. Po odcedzeniu pijemy pół szklanki 2-3 razy dziennie przed jedzeniem.

 

Zastosowanie kolendry w kuchni:

 

Ziele kolendry stosuje się jako przyprawa. Używa się jej m.in. do peklowania szynki, duszonej wołowiny, kiełbas i szynek wędzonych. Liście są ostre w smaku, znajdują także zastosowanie w do potraw typu curry, sałatek, sosów. Można ją dodawać także do tłustych mięs, gotowanego grochu i kapusty. Na równi z gorczycą można ją dodawać do marynowanych ogórków i śledzi oraz domowych konserw. Kolendrę można również dodawać do ciast, m.in. pierników, keksów, mazurków.

Kolendrę można łączyć z czosnkiem, limonką, miętą, bazylią, trawą cytrynową, imbirem i kminem rzymskim.

Całe rozłupki kolendry są popularne w kuchni indyjskiej, mielone są podstawowym składnikiem mieszanki curry. Są stosowane do dań z ryb, warzyw i drobiu. Mielone owoce wykorzystuje się do wyrobu kiełbas i do nacierania mięsa przed pieczeniem. Można je również dodać do chleba, ciastek i pierników.

 

UWAGA: Świeżą kolendrę dodajemy do potrawy tuż przed jedzeniem, nie gotujemy świeżych liści, gdyż ciemnieją, tracą aromat i znaczną część swoich wartości odżywczych.

 

 

 

 

 

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

kolendra, zioła lecznicze
kolendra