Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.
Kontakt: info@zielepedia.pl
"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus
Zioła dla pięknej cery
Zioła dla oczu
Chaber bławatek - niebieski barwnik jest wyodrębniany i używany w kosmetyce, również jako składnik o właściwościach przeciwalergicznych. Ekstrakt z chabra bławatka wykazuje szczególnie dobroczynne działanie na nasze oczy. Jest bogaty w antocyjany, łagodzi stany zapalne, delikatnie rozjaśnia skórę.
Czosnek - zwiera siarkę organiczną, która stymuluje wzrost włosów i zapobiega nadmiernemu wypadaniu
Czarnuszka - poprawia kondycję skóry, szczególnie suchej i dojrzałej
Bratek - pomaga w walce z wysypkami, wybroczynami, trądzikiem, wypryskami skórnymi. Ziele bratka stosowane jest w
Czarny bez - pielęgnuje cerę podrażnioną, tłustą i naczynkową. Pomaga oczyścić organizm z toksyn, dzięki czemu wykorzystywany jest w kuracjach odchudzających. Kwiat bzu czarnego czyni skórę delikatną i białą, usuwa zmarszczki skóry.
Dąb - zapobieganie wypadaniu włosów. Kora dębu jest składnikiem mieszanek ziołowych, np. ułatwiających gojenie ran, do płukania gardła i jamy ustnej, do stosowania przy upławach. Napar z kory dębowej jest stosowany też w pielęgnacji przetłuszczających się i wypadających włosów. Nadaje się zwłaszcza do płukania ciemnych włosów. Czerwone wino przechowywane w dębowych beczkach zawiera elagitaniny z drewna, które działają korzystnie, bo obniżają ciśnienie i
Kruszyna - w medycynie ludowej korę kruszyny używa się w leczeniu świerzbu (chore miejsca naciera się odwarem) oraz na wypryski skórne (kora zwilżona octem).
Krwawnik - napar z krwawnika używany do mycia twarzy działa wybielająco i nadaje skórze gładkość. Wyciągi z ziela krwawnika wykazują działanie przeciwkrwotoczne, ale stosowane są także w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz jako dodatek do kąpieli w zaburzeniach funkcjonowania narządów rodnych u kobiet.
Lawenda - w kosmetologii wykorzystuje się głównie olejek eteryczny na bazie lawendy. Służy on do aromaterapeutycznych kąpieli i masaży. Polecany jest do wszystkich typów skóry, zwłaszcza tych z niedoskonałościami, gdyż za sprawą właściwości odmładzających, wygładzających, antyseptycznych oraz dezynfekujących wspomaga leczenie trądziku, łuszczycy, grzybic, oparzeń słonecznych oraz stanów zapalnych skóry. Co ciekawe, stymuluje także wzrost włosów i ogranicza ich wypadanie. Olejek lawendowy sprawdza się również w walce z wszawicą.
Lipa - ogranicza wypadanie włosów. Kwiat lipy wybiela skórę, reguluje krążenie krwi w drobnych naczyniach podskórnych, usuwa zmarszczki skóry
Łopian - ogranicza wypadanie włosów, przeciwdziała łupieżowi, a także niweluje wysypki skórne.
Mięta - olejek miętowy, tzw. mentol doskonale pielęgnuje cerę problematyczną, dodaje jej blasku i rozświetla. Przeciwdziała też zaskórnikom i trądzikowi, na które stosuje się najczęściej kąpiele parowe. Doskonale pielęgnuje też włosy. Pozwala pozbyć się łupieżu, a także pomaga w ujarzmieniu niesfornej fryzury.
Melisa - olejek z liści melisy pomaga w pielęgnacji cery i skóry głowy. Zmniejsza opuchliznę i zaczerwienienie, oczyszcza, leczy łupież i zapobiega przetłuszczaniu się włosów. Liście melisy usuwają zmarszczki.
Mydlnica - w wykwitach skórnych, ropniach, liszajach. szczególnie cennym surowcem jest korzeń mydlnicy, który posiada szerokie zastosowanie lecznicze, głównie ze względu na zawartość saponin - związków myjących i pieniących. Zewnętrznie wyciąg z korzenia jest stosowany przy różnego rodzaju egzemach i wysypkach. Mydlnica lekarska działa także zmiękczająco i oczyszczająco na skórę, ułatwia przenikanie składników aktywnych w skórze.
Nagietek - wykazuje m.in. silne działanie gojące, przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe oraz przyspiesza odnowę naskórka, dlatego znajduje zastosowanie w kosmetykach dla cery zanieczyszczonej i trądzikowej. Dzięki właściwościom łagodzącym pielęgnuje także skórę szorstką, popękaną i zniszczoną. To typowo kobiece zioło, gdyż zapewnia odpowiednią higienę okolic intymnych i leczy wszelkie związane z nimi dolegliwości. Nagietek doskonale regeneruje też skórę twarzy. Jest skuteczny w walce z prawie wszystkimi jej niedoskonałościami, jak: zaskórniki, trądzik, rozstępy. Olejek z kwiatów nagietka wykorzystywany jest także w aromaterapii, z uwagi na właściwości odprężające. Kąpiel z dodatkiem tego specyfiku po ciężkim dniu ukoi zmysły i pozwoli nam się zrelaksować.
Pokrzywa - zwalcza łupież oraz przeciwdziała wypadaniu włosów. Liście pokrzywy są stosowane w kosmetyce do pielęgnacji skóry i włosów skłonnych do przetłuszczania się. Wyciąg z pokrzywy jest składnikiem szamponów i odżywek i środkiem wzmacniającym włosy.
Rokitnik - wykazuje działanie regenerujące i odżywcze na skórę. Olej z rokitnika jest zaliczany do składników przeciwzmarszczkowych – zalecany jest zwłaszcza do pielęgnacji skóry zniszczonej, przesuszonej, ze zmarszczkami, łuszczącej się, podrażnionej.
Rozmaryn - pomaga w pielęgnacji skóry problemowej, ze względu na działanie bakteriobójcze i odkażające. Jest też idealny dla skóry dojrzałej, z uwagi na właściwości ujędrniające, antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe. Działa też antycellulitowo (stymuluje krążenie). Rozmaryn przedłuża młodość i pomaga w zachowaniu urody. W liściach rozmarynu znajdują się spore ilości kwasu rozmarynowego, który ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe.
Rumianek - posiada przede wszystkim właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Doskonale zmiękcza skórę, przygotowując do dalszych zabiegów. Zmniejsza obrzęki, ujędrnia i odświeża. Poprawia koloryt skóry, a także włosów blond. Oczyszcza i delikatnie wybiela cerę. Dlatego też jest powszechnie stosowany w kosmetykach do cery alergicznej i wrażliwej – także tych przeznaczonych dla niemowląt. Wchodzi też w skład toników, szamponów i odżywek do włosów. Stosowany w kosmetykach do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i podrażnionej, jego łagodne działanie pozwala wykorzystać go w produktach dla dzieci i niemowląt. Okłady i przymoczki z rumianku łagodzą stany zapalne i podrażnienia skóry.
Skrzyp - przeciwdziała wypadaniu włosów, zwalcza łupież, wzmacnia skórę i paznokcie. Skrzyp zawiera szczególnie dużo
Szałwia - dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym oraz przeciwutleniającym szałwia znakomicie nadaje się do pielęgnacji cery z problemami trądzikowymi.
Wspaniale tonizuje i oczyszcza skórę, działa przeciwpotnie, a także zwęża pory. Wzmacnia skórę głowy i sprzyja porostowi włosów. Płukanka do włosów działa przeciwłupieżowo. Przy regularnym stosowaniu szałwia delikatnie przyciemnia włosy. Przeciwdziała wypadaniu włosów, zwalcza łupież, wzmacnia skórę i paznokcie. Kąpiele stóp w naparze z szałwii działają przeciwgrzybiczo i relaksująco.
Tatarak - zwalcza łupież, przeciwdziała wypadaniu włosów, przy częstym myciu włosów rozjaśnia je.
Wierzba - przeciwdziała wypadaniu włosów i zwalcza łupież.