Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

 

Opis kruszyny:

 

Szakłak kruszyna, kruszyna pospolita, Rhamnus frangula, to krzew o łamliwych i kruchych gałązkach, korze biało cętkowaną, jajowate liście, a kwiaty drobne i białe. Owoce kruszyny są podobne do czarnej jagody, na początku czerwone, a po dojrzeniu czarne.

 

Występowanie i uprawa kruszyny:

 

Kruszyna występuje najczęściej wśród olszyn, w lasach sosnowych i nad brzegami wód.

 

Można ją również uprawiać w ogrodzie. Na wiosnę wykopujemy krzaki dziko rosnące i przesadzamy do lekko wilgotnego gruntu, w zacienione miejsce. Sadzimy rzędem co 60cm, a pędy przycinamy. Surowcem leczniczym kruszyny jest kora. Zbieramy ją wczesną wiosną, gry w roślinie ruszają soki. Odcinamy młode, 2-3 letnie gałęzie (nie omszałe), i tniemy je na kawałki. Każdy z kawałków nacinamy wzdłuż i zdejmujemy korę. Suszymy ją na słońcu lub w piecu, wiążemy w pęczki i przechowujemy w woreczkach.

 

Właściwości kruszyny:

 

Substancje czynne: świeża kora zawiera antrony, które podczas przechowywania przekształcają się w antrachinony, garbniki, gorycze, saponiny.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Kora kruszyny ma działanie przeczyszczające, żółciopędne i odkażające. Jest stosowana w zaburzeniach przewodu pokarmowego (zaparcia, wzdęcia), a także w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Działanie przeczyszczające występuje po 6 godzinach.W medycynie ludowej korę kruszyny używa się w leczeniu świerzbu (chore miejsca naciera się odwarem) oraz na wypryski skórne (kora zwilżona octem).

 

Odwar: łyżkę kory kruszyny zalewamy szklanką wody i gotujemy 15min. Odcedzamy i pijemy 2-3 razy dziennie po pół szklanki.

 

UWAGA: do użycia leczniczego nadaje się tylko kora przechowywana co najmniej 2 lata. Korę należy dobrze wysuszyć, gdyż świeża może działać wymiotnie.

Kruszyna często mylnie nazywana jest wilczą jagodą. Nie jest trująca, jednak po zjedzeniu kilkunastu owoców występują wymioty.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Kruszyna