Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

LEN

 

Opis lnu:

 

Len zwyczajny, Linum usitatissimum to roślina o prostej, długiej i rozgałęzionej na szczycie łodydze. Kwiaty lnu są kształtne, niebieskie, a owoce to kulista torebka z płaskimi, błyszczącymi nasionami. Len wyrasta do 60cm wysokości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Występowanie i uprawa lnu:

 

Dziko len rośnie tylko w miejscach, w których kiedyś był uprawiany. Lubi miejsca nasłonecznione, gleby zasadowe. Wysiewamy wcześnie, rzędowo. Len jest uprawiany ze względu na włókno, olej oraz nasiona. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

 

Właściwości lnu:

 

Substancje czynne: śluzy, olej, białka, glikozyd cyjanogenny (linamaryna). Siemię lniane zawiera około 40% tłuszczów, białka, błonnik, witaminy z grupy B, sole mineralne (m.in. cynk, magnez, wapń, żelazo).

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Nasiona lnu stosowane są (zawsze z dużą ilością płynu) w schorzeniach jelit i żołądka (nieżyty żołądka i jelit, nudności, bóle żołądka, zaparcia), w stanach zapalnych pęcherza i dróg moczowych. Ma działanie przeciwzapalne, osłaniające, zmiękczające, przeciwkaszlowe i przeczyszczające. Wodny wyciąg z nasion na zimno lub na gorąco stosuje się jako środek powlekający w stanach zapalnych błon śluzowych przewodu pokarmowego, w chorobie wrzodowej czy w nadkwaśności.

 

Zewnętrznie nasiona lnu stosowane są w postaci okładów (kataplazmów) na chorą skórę (stany zapalne, trudno gojące się rany, owrzodzenia, oparzenia, odmrożenia), a także przy reumatyzmie.

 

Olej lniany przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.

 

Kleik z nasion: łyżkę całych nasion lnu zalewamy połową szklanki wrzątku i odstawiamy na noc. Przecedzamy przez sitko lub gazę i pijemy rano na czczo. Nastawić kolejną porcję i wypić wieczorem.

Nasiona namoczone w ilości 2-5 łyżek działają łagodnie przeczyszczająco. W stanach zapalnych gardła, chrypce, kaszlu pijemy odwar z nasion 2 razy dziennie po pół szklanki (rano na czczo i wieczorem).

 

Kataplazm: 5dkg nasion lnu zalewamy połową szklanki wrzątku i dokładnie mieszamy. Zawijamy w szmatkę i przykładamy pod ceratką na chore miejsce.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

len, zioło lecznicze