Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

Opis lipy:

 

Lipa drobnolistna (Tilia parvifolia) i lipa szerokolistna (Tilia grandifolia) to drzewo hodowane w ogrodach, parkach, na ulicach miast, a nawet rosnącym dziko w lasach. Najczęściej spotykaną odmianą jest lipa drobnolistna, która zakwita później niż szerokolistna i ma mniejsze liście, sinawe od spodu.

 

Lipa drobnolistna to powszechnie znane, wysokie (dorasta do 25 m) drzewo o szerokiej koronie, przybierającej jednak w ogólnych zarysach kształt kulisty, o pniu okrytym ciemną spękaną korowiną, osiągającym obwód nawet do kilku metrów. Ale młode gałązki tego bądź co bądź potężnego drzewa są cienkie, gładkie, brunatnawe lub oliwkowozielone. Liście okrągławo-niesymetrycznie-sercowate, na szczycie zaostrzone, brzegiem ząbkowane, ciemnozielone, pod spodem sinawe z pęczkami rudawych włosków w kątach nerwów. Kwiaty niezwykle wonne (dosłownie pachną miodem!), promieniste, białawożółtawe, zebrane po 5—16 we wzniesione kwiatostany, oparte na skórzastej, bladozielonej podpórce. Kwitnie w początkach lipca. Owocem jest orzeszek o słabej — łatwo pękającej — łupince.

 

Lipa szerokolistna jest wyższa (dorasta nawet do 40 m ), bardziej rozłożysta w koronie, jej młode gałęzie — owłosione, a liście — jak sama nazwa wskazuje — znacznie większe, nawet kilkunastocentymetrowe. Kwitnie mniej więcej 2 tygodnie wcześniej, tj. około połowy czerwca, a jej kwiatostany są zwisające, w odróżnieniu od wzniesionych kwiatostanów lipy drobnolistnej.

 

Występowanie i uprawa lipy:

 

Lipa występuje powszechnie w ogrodach, parkach, na ulicach miast, a nawet rosnącym dziko w lasach. Kwitnie od czerwca do połowy lipca. Kwiaty zbieramy gdy większość z nich jest rozwinięta. Obcinamy tylko kwitnące wierzchołki. Całe kwiatostany rozkładamy cienką warstwą na papierze, w suchych, przewiewnych miejscach, w cieniu lub w miejscach ogrzewanych do 40stopni. Po wysuszeniu kwiaty powinny zachować swój naturalny, jasnożółty kolor. Przechowujemy w szczelnie zamkniętych pudełkach.

 

Właściwości lipy:

 

Substancje czynne: flawonoidy, kwasy organiczne, trójterpeny, śluz, garbniki, olejek eteryczny, cukry, witaminy.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Lipa działa napotnie, przeciwskurczowo, moczopędnie, osłaniająco, a także reguluje przemianę materii. Lipę stosuje się w chorobach przebiegających z wysoką gorączką (grypa, angina, zapalenie oskrzeli), a także w astmie, kaszlu oraz dolegliwościach reumatycznych. Zewnętrznie można stosować do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych, a także jako kąpiele w wypadaniu włosów i nerwobólach.

 

Napar: 1-2 łyżek kwiatu lipy zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem 10min. Pijemy po odcedzeniu, 3 razy dziennie po pół szklanki.

Odwar  do użytku zewnętrznego: 8 łyżek kwiatu lipy zalewamy 2 szklankami letniej wody i gotujemy 20min. Po odcedzeniu używamy do płukania jamy ustnej i gardła lub do mycia głowy.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Lipa