Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

LIPA

 

Opis lipy:

 

Lipa drobnolistna (Tilia parvifolia) i lipa szerokolistna (Tilia grandifolia) to drzewo hodowane w ogrodach, parkach, na ulicach miast, a nawet rosnącym dziko w lasach. Najczęściej spotykaną odmianą jest lipa drobnolistna, która zakwita później niż szerokolistna i ma mniejsze liście, sinawe od spodu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Występowanie i uprawa lipy:

 

Lipa występuje powszechnie w ogrodach, parkach, na ulicach miast, a nawet rosnącym dziko w lasach. Kwitnie od czerwca do połowy lipca. Kwiaty zbieramy gdy większość z nich jest rozwinięta. Obcinamy tylko kwitnące wierzchołki. Całe kwiatostany rozkładamy cienką warstwą na papierze, w suchych, przewiewnych miejscach, w cieniu lub w miejscach ogrzewanych do 40stopni. Po wysuszeniu kwiaty powinny zachować swój naturalny, jasnożółty kolor. Przechowujemy w szczelnie zamkniętych pudełkach.

 

Właściwości lipy:

 

Substancje czynne: flawonoidy, kwasy organiczne, trójterpeny, śluz, garbniki, olejek eteryczny, cukry, witaminy.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Lipa działa napotnie, przeciwskurczowo, moczopędnie, osłaniająco, a także reguluje przemianę materii. Lipę stosuje się w chorobach przebiegających z wysoką gorączką (grypa, angina, zapalenie oskrzeli), a także w astmie, kaszlu oraz dolegliwościach reumatycznych. Zewnętrznie można stosować do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych, a także jako kąpiele w wypadaniu włosów i nerwobólach.

 

Napar: 1-2 łyżek kwiatu lipy zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem 10min. Pijemy po odcedzeniu, 3 razy dziennie po pół szklanki.

Odwar  do użytku zewnętrznego: 8 łyżek kwiatu lipy zalewamy 2 szklankami letniej wody i gotujemy 20min. Po odcedzeniu używamy do płukania jamy ustnej i gardła lub do mycia głowy.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

lipa, zioła lecznicze