Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

 

Opis macierzanki:

 

Macierzanka piaskowa, macierzanka, macierzączka, macierzyduszka, maciorka, maczerza, duszka, cząber, cąber, czebryk, czembrzyk, dzięcielina, dzięcielnica, szmer, szemrzyk, tymian, macierzynka, tymianek wąskolistny, Thymus serpyllum, to roślina o małych, różowo fioletowych kwiatach, łodygach pokładających i wznoszących się, a liściach elipsowatych i nieco skórzastych. Macierzanka występuje całymi skupiskami. Macierzanka jest drobnym półkrzewem z rodziny wargowych o silnie płożących się i zakorzeniających, wydłużonych pędach. Liście

drobne, zielone, jajowate, całobrzegie. Kwitnie od czerwca do września, wytwarzając małe, różowofioletowe kwiaty, tworzące małe gronowate skupienia lub główki.

 

Występowanie i uprawa macierzanki:

 

Macierzanka rośnie w lasach, w miejscach silnie nasłonecznionych, piaszczystych i suchych. Kwitnie od czerwca do września, wydzielając aromatyczny zapach.

 

Może być uprawiana w ogrodach. Wymaga miejsca słonecznego, ziemi piaszczystej, średnio wilgotnej. Wiosną dzieli się dziko rosnące krzaczki i sadzi do ugniecionej ziemi. Można również rozmnażać macierzankę z nasion. Zbieramy w początkowym okresie kwitnienia, czyli w czerwcu i lipcu. Ścinamy młode, nie zdrewniałe pędy i suszymy w cieniu. Przechowujemy w dobrze zamykanych naczyniach.

 

Właściwości macierzanki:

 

Substancje czynne: olejek eteryczny, garbniki, gorycze, flawonoidy, sole mineralne.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Macierzanka ma działanie głównie bakteriobójcze, ściągające, przeciwskurczowe, moczopędne i wykrztuśne. Jest stosowana w zaburzeniach przewodu pokarmowego (złe trawienie, wzdęcia, skurcze żołądka, brak apetytu), w schorzeniach nerek i wątroby, a także w krztuścu, zapaleniu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej. Zewnętrznie można stosować w postaci okładów na nerwobóle, bóle reumatyczne i stłuczenia.

 

Napar: łyżkę ziela macierzanki zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem 10min. Pijemy po odcedzeniu, 1-2 razy dziennie po pół szklanki.

 

Napar do użytku zewnętrznego: 5 łyżek ziela macierzanki zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na 10min. Zaparzone ziele zawijamy w szmatkę i przykładamy na chore miejsce.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Macierzanka