Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

Opis maliny:

 

Malina właściwa, Rubus idaeus, to pospolity krzew występujący w lasach i ogrodach. Krzak maliny ma kolczaste gałęzie, liście 3-7 listkowe, filcowane od spodu, a brzegi ząbkowane. Kwiaty maliny tworzą baldachogrono, które dojrzewają w czerwone owoce.

 

Występowanie i uprawa maliny:

 

Malina rośnie w lasach, zwłaszcza w zrębach po świerkach i bukach, w całej Europie. Można ją także hodować w ogrodzie. Rozmnaża się wegetatywnie, lubi gleby wilgotne, żyzne. 

 

Do suszenia zbieramy przejrzałe owoce, w dni bezdeszczowe. Układamy je w pojedynczą warstwą i suszymy w piecach. Po wysuszeniu pakujemy do szczelnych pudełek. Suszone maliny są często atakowane przez szkodniki, dlatego też należy często kontrolować ich stan.

Liście zbieramy młode, świeże, bez ogonków. Suszymy je w naturalnie, w podwyższonej temperaturze.

 

Właściwości maliny:

 

Substancje czynne: w liściach obecne są garbniki, flawonoidy, witamina C, olejek eteryczny, śluz i kwasy owocowe, żywice, sole mineralne (miedź, wapń, żelazo), kwas salicylowy, a w owocach znajdziemy kwasy owocowe, cukry, polifenole, antocyjany, pektyny i śluz. Maliny zawierają również sporo błonnika oraz witaminy A, E oraz z grupy B, a także minerały tj. żelazo, wapń, potas, magnez.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Napary z liści malin mają działanie napotne i ściągające. Są stosowane w chorobach przebiegających z wysoką gorączką, a także w biegunkach. Można również stosować do płukania jamy ustnej i gardła.

 

Kwas salicylowy w organizmie zamienia się na kwas acetylosalicylowy mający działanie bakteriobójcze i bakteriostatycze.

 

Napar z owoców: 2 łyżki malin zalewamy szklanką wrzątku i parzymy 10min pod przykryciem. Pijemy po odcedzeniu 2-3 razy dziennie po szklance.

 

Odwar z liści malin: łyżkę liści malin zalewamy szklanką letniej wody i gotujemy przez 15min. Pijemy po odcedzeniu, 3 razy dziennie po szklance.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Malina