Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

Maseczki kosmetyczne to rodzaj mniej lub bardziej jednorodnej papki, nakładanej na skórę twarzy i szyi, która ma na celu oczyszczenie, odżywienie i upiększenie skóry. W zależności od
potrzeb dobiera się maseczkę o odpowiednim składzie i oddziaływaniu.

 

Ziołowe maseczki możemy przygotować z różnorodnych ziół. Najpierw musimy je drobno zmielić i bezpośrednio nakładać na twarz lub przygotować gęstą maseczkę łącząc zmielone zioła z odrobiną gorącej wody.

 

Maseczki nakłada się na oczyszczoną twarz i szyje. Twarz i szyję należy umyć delikatnymi ruchami okrężnymi, używając do tego miękkiej szczoteczki i mydła. Szczególnie dokładnie powinno się umyć partie twarzy wokół nosa i brodę. Twarz należy spłukać letnią wodą i osuszyć miękkim ręcznikiem. Przy nanoszeniu maseczki ziołowej na twarz należy pozostawić wolne partie wokół ust i oczu. Oczy chroni się tamponami waty zwilżonymi naparem z kopru włoskiego lub czystą wodą. Maskę najlepiej nakładać w pozycji leżącej lub po jej nałożeniu położyć się i odpocząć przez pewien czas. Maseczkę zmywa się na ogół gorącą wodą, a następnie spłukuje zimną. 

 

Przed przyrządzeniem i nałożeniem maseczek ziołowych należy przygotować stary ręcznik (którym obłożymy sobie twarz, by składniki ziołowe nie poplamiły pościeli lub poduszki) oraz kawałek płótna z wyciętymi otworami na oczy, usta i nos - na nim, a nie bezpośrednio na skórze, będziemy rozprowadzać niektóre maseczki. Przy pierwszych aplikacjach może być potrzebna pomoc drugiej osoby!

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Przepisy na domowe maseczki ziołowe

Cera tłusta, cera mieszana

 

Łagodząca maseczka z rumianku i nagietka

10 g kwiatów nagietka i 20 g kwiatów rumianku zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia. Gotować 10 minut, odstawić do przestygnięcia. Stosować jako łagodzące okłady (bezpośrednio, nakładane na skórę na gazie) lub jako tonik do przemywania twarzy.

Cera naczynkowa

 

Maseczka-kompres z rumianku i kory dębu

Po 1 łyżeczce kory dębu i kwiatu rumianku zalać 1/2klanki wody, odstawić na 12 godzin. Stosujemy w formie kompresów na zmienione chorobowo miejsca.

 

Maseczka ziołowa

Zmieszać po 20 g: nagietka, rumianku, skrzypu, kwiatu kasztanowca, krwawnika, mąki ziemniaczanej, zalać 1 szklanką wody. Rozgotować na gęstą papkę, nałożyć na przygotowaną pod maseczkę gazę, położyć na twarz na 15 minut. Zmyć ciepłym naparem z nagietka, rumianku lub krwawnika (1 łyżka na 1 szklankę wody).

Cera normalna

 

Maseczka szałwiowo-jabłkowa
1 jabłko obrać ze skóry, pokrajać na drobne kawałki i rozdrobnić w mikserze na puree razem z 2 łyżkami miodu i wody różanej oraz 15 g drobno pokrojonych liści szałwii. Maseczka powinna pozostawać na twarzy 15 min.

 

Maseczka z owoców kopru włoskiego
Zaparzyć 3 łyżeczki owoców kopru włoskiego w 150 ml wrzątku, pozostawić do ostygnięcia, 3 łyżki skoncentrowanego naparu zmieszać z 50 g jogurtu, 3 łyżkami miodu i 2 łyżkami płatków owsianych. Maseczka powinna pozostawać na twarzy 10-15 min.

Maseczka miętowo-drożdżowa - pobudzająca
Zaparzyć 2 łyżki drobno posiekanego ziela mięty w 150 ml wrzątku, l łyżeczkę suszonych drożdży piekarniczych rozpuścić w łyżce skoncentrowanego jeszcze ciepłego naparu. Po ostygnięciu nałożyć na twarz i szyję. Pozostawić 10-15 min.


Maseczka z przywrotnika pospolitego
Dokładnie wymieszać 3 łyżki kiełków pszenicy z l łyżką miodu. Przygotować napar z l łyżki posiekanego ziela przywrotnika i 150 ml wrzątku. Napar pozostawić do ostygnięcia, następnie l łyżkę naparu dodać do pozostałych składników. Maseczka powinna pozostawać na twarzy 20 min.


Maseczka krwawnikowo-nagietkowa 
2 łyżki płatków nagietka i garść liści krwawnika zmiksować z 2 łyżkami siemienia lnianego. Dodać odrobinę ciepłego mleka, tak aby powstała papka. Nakładać na 15 minut.

 

Maseczka miętowo-drożdżowa - pobudzająca
Zaparzyć 2 łyżki drobno posiekanego ziela mięty w 150 ml wrzątku, l łyżeczkę suszonych drożdży piekarniczych rozpuścić w łyżce skoncentrowanego jeszcze ciepłego naparu. Po ostygnięciu nałożyć na twarz i szyję. Pozostawić 10-15 min.

Cera sucha

 

Maseczka ziołowo-miodowa
Po łyżeczce miodu, rumianku i szałwii zmieszać z łyżką mleka w proszku. Dodać kilka kropel oliwy i odrobinę wody. Gotową papkę nakładać na 20 minut.

 

Maseczka żywokostowa
4 łyżki wrzątku i garść świeżych drobno posiekanych liści żywokostu rozdrobnić w mikserze na jednolitą masę, wycisnąć przez gazę tak mocno, aby uzyskać jak najwięcej soku. Powstałą pastę nałożyć na twarz i pozostawić na 10 min.
 
Maseczka brzoskwiniowo-nagietkowa
1 brzoskwinię obrać ze skórki, usunąć pestkę, rozgnieść owoc, dodać 2 łyżki jogurtu oraz l łyżkę skoncentrowanego naparu z kwiatów i liści nagietka (2 łyżki rozdrobnionych kwiatów i liści nagietka na l filiżankę wrzątku). Składniki dokładnie wymieszać mikserem. Maseczkę nałożyć na twarz i pozostawić na 10-15 min.
 
Maseczka z rozmarynu i siemienia lnianego
Dwie łyżeczki siemienia lnianego mieszamy z dwiema łyżeczkami drobno zmielonych liści rozmarynu. Dodajemy odrobinę ciepłej wody do uzyskania gęstej papki. Nakładamy na twarz na około 15-20 min i spłukujemy wodą.

Cera tłusta

Maseczki tej grupy oparte są na surowcach zawierających wiele garbników, a więc o działaniu ściągającym. Należą do nich kwiaty rumianku, kwiaty i liście krwawnika, liście pokrzywy, szałwii i pietruszki.
 

Maseczka rumiankowo-krwawnikowa z marchwią
Średniej wielkości marchew zetrzeć na drobnej tarce, dodać do ubitej piany z l białka i 1-2 łyżki skoncentrowanego naparu z kwiatów rumianku i kwiatów oraz liści krwawnika (3 łyżeczki tych surowców na l filiżankę wrzątku). Składniki dokładnie wymieszać mikserem. Maseczkę nałożyć na twarz i pozostawić na 10-15 min.

 

Maseczka pietruszkowa
Pęczek pietruszki drobno posiekać i dodać tyle wrzątku, aby za pomocą miksera wymieszać na gęsty sok. Przy braku miksera można użyć skoncentrowanego naparu z 3 łyżek pietruszki i l filiżanki wrzątku. Sok lub napar z ziela pietruszki wymieszać z taką samą objętością białka kurzego lub jogurtu. Maseczkę nałożyć na twarz i pozostawić na 15-20 min. Maseczkę tą można zmywać wyłącznie zimną wodą.

 

Maseczka z pokrzywy i płatków owsianych
W sokowirówce wycisnąć sok z 2 łyżek świeżych pędów pokrzywy (można też przyrządzić napar z ziela i filiżanki wrzątku, który następnie musimy nieco odparować). 2 łyżki rozdrobnionych płatków owsianych (lub otrąb) wymieszać z mlekiem tak, by powstała gęsta papka. Dodać nieco skoncentrowanego soku z pokrzywy - pasta powinna dać się dobrze rozsmarowywać. Nałożyć na twarz, zmyć zimną wodą po 15 minutach.

 

Maseczka miętowa 
4 łyżki mięty zagotować w 150 ml wody, przecedzić. Gorącym naparem zalać 4 łyżki płatków owsianych, tak by powstała papka. Letnią maseczkę nakładamy na 15 minut.

 

Maseczka miętowo-ogórkowa
1/2 ogórka obranego ze skórki pokroić w średniej wielkości kostkę, dodać jedno jabłko, l łyżeczkę soku cytrynowego i zmieszać w mikserze z niepełną garścią świeżo zerwanych liści mięty. Maseczkę nałożyć na twarz i pozostawić na 10-15 min, zmywać ciepłą wodą.

Cera trądzikowa
 
Maseczka chrzanowa

4 łyżeczki tartego chrzanu mieszamy z 2 łyżkami mleka. Powstałą maseczkę nakładamy na twarz na 20min.
 
Maseczka jarzębinowa

Garść owoców jarzębiny zgniatamy i mieszamy z łyżką miodu i nakładamy na twarz na pół godziny.

 

Maseczka na wypryski
40 g korzenia łopianu, po 30 g skrzypu polnego i ziela krwawnika, 20 g kwiatu nagietka, po 10 g: kozieradki, siemienia lnianego, ziela tymianku, liści pokrzywy i mąki ziemniaczanej zalać 1 szklanką wody. Rozgotować na gęstą papkę, nałożyć na przygotowaną pod maseczkę gazę, położyć na twarz na 15 minut. Zmyć ciepłym naparem z nagietka, rumianku lub krwawnika (1 łyżka na 1 szklankę wody).

 

Maseczka na wypryski, inne podrażnienia
100 g siemienia lnianego, po 30 g: kwiatów rumianku, kwiatu bzu czarnego, liści szałwii, po 10 g nostrzyka i mąki ziemniaczanej zalać 1 szklanką wody. Rozgotować na gęstą papkę, nałożyć na przygotowaną pod maseczkę gazę, położyć na twarz na 15 minut. Zmyć ciepłym naparem z nagietka, rumianku lub krwawnika. (1 łyżka na 1 szklankę wody).

 

Maseczka na wypryski z łopianu i brzozy

30 g korzenia łopianu, 30 g kory brzozy, 20 g kłącza pięciornika zalać wodą, doprowadzić do wrzenia. Pogotować 10 minut, odstawić do ostygnięcia. Można dodać też 1 ml kupnego azulenu (substancji czynnej z ziela rumianku) lub 5 ml soku z dziurawca. Stosować jako tonik lub okłady - na ropne wypryski.

Inne maseczki

 

Maseczka na odmrożenia
Zmieszać po 1 łyżce: rumianku, nagietka, kwiatu kasztanowca, krwawnika, skrzypu, perzu. Brać po 1 łyżce mieszanki, zalać ciepłą wodą, gotować pod przykryciem 5 minut. Odstawić do ostudzenia, przecedzić. Moczyć gazę w odwarze, kłaść na twarz na 10-15 minut, co chwilę zwilżać (można też nałożyć zioła na gazie na twarz). Po zabiegu twarz zmyć naparem z nagietka i/lub posmarować maścią nagietkową.

 

Maseczka na piegi
Dojrzałe owoce poziomki rozgnieść, nałożyć bezpośrednio na twarz, trzymać do godziny. Twarz zmyć ciepłą wodą, miejsca występowania piegów przemyć dodatkowo maślanką lub serwatką. Po paru godzinach ostatecznie zmyć całą twarz wodą.

 

Maseczka przeciwzmarszczkowa
Wymieszać po 20 g: skrzypu, kozieradki, rozmarynu z 30 g siemienia lnianego i 10 g kwiatu nagietka. Wziąć 1 łyżkę mieszanki, zalać letnią wodą. Gotować na małym ogniu, aż powstanie jednolita, ciągnąca się masa. Dodać 1 łyżeczkę miodu i 1 łyżeczkę soku z jagód lub porzeczek.
Wymieszać, nałożyć na twarz. Zmyć po 20 minutach zakwaszoną wodą.

 

Maseczka z lawendy i glinki

Świetnie się sprawdzi przy skórze z zaskórniakami i rozszerzonymi porami. Po zastosowaniu maseczki skóra jest wspaniale odżywiona, dotleniona i odprężona.
¼ kubka suszonych kwiatów lawendy zalać 100 ml wrzątku, przykryć i odstawić na 10 minut do zaparzenia. Po ostudzeniu naparu dodać 1-2 łyżki glinki kosmetycznej. Jeśli konsystencja jest zbyt rzadka dodać więcej glinki, tak aby otrzymać konsystencję gęstego jogurtu. Maseczkę nałożyć na czystą twarz, omijając okolice oczu, przykryć gazą lub ręcznikiem, żeby kwiaty nie spadały. Po 15 minutach gdy glinka zaschnie należy zmyć maseczkę letnią wodą.
 
Maseczka z lawendy i mięty

Wspaniale koi i tonizuje skórę. Sprawdzi się również przy zmęczonej skórze, ponadto rozjaśnia i wygładza blizny, działa przeciwzapalnie i uspokajająco.
1 łyżkę suszonej lawendy, 1 łyżkę suszonej mięty zalać 100 ml wrzątku. Po zaparzeniu i ostygnięciu dodać łyżkę mąki, do wyboru kukurydziana, ryżowa lub ziemniaczana. Maseczkę nakładać jeszcze lekko ciepłą na czystą twarz, szyję i dekolt. Po upływie 20 minut zmyć letnią wodą. 
 
Maseczka szałwiowa

Odświeża, wygładza, uelastycznia skórę. Ponadto działa antybakteryjnie i łagodzi podrażnienia.
Garść świeżych kwiatów szałwii rozgnieść i wymieszać z ok. 200 g śmietany. W zależności od rodzaju cery dodać ubite białko (cera tłusta) lub żółtko (cera sucha). Nałożyć na twarz, szyję, dekolt na 15 minut. 
 
Maseczka z łopianu i babki lancetowatej 

Regeneruje cerę i oczyszcza z zaskórniaków, przywraca cerze matowość.
Utarty korzeń świeżego łopianu i sok z liści babki łączymy razem, dodajemy odrobinę oliwki z oliwek i nakładamy na umytą twarz traktując zioła jako maseczkę, raz w tygodniu.
 
Łagodząca maseczka z rumianku
Zmiksować po łyżce: suszonego rumianku, siemienia lnianego, płatków owsianych. Dodać łyżkę mąki ziemniaczanej i zalać niewielką ilością gorącej wody. Dobrze wymieszać. Ciepłą maseczkę nakładamy na twarz na 10 minut. Zmywamy ciepłą wodą.


Pachnąca maseczka ziołowa
Po łyżeczce rozmarynu, rumianku i lawendy zalać wrzątkiem, odcedzić. Dodać płatki owsiane w takiej ilości, aby powstała papka. Letnią maseczkę nakładać na twarz na 10 minut.

 

Maseczka z żywokostu odmładzająca
Wysuszony korzeń żywokostu mieszamy z odrobiną wody (możemy połączyć z niewielką ilością zmielonego siemienia lnu 1:1). Taką maseczkę nakładamy raz w tygodniu, zawsze wieczorem. Cera będzie delikatna, zachowa młody wygląd.

 

Maseczka z kwiatu lipy
Maseczka na bazie wyciągu z liści podbiału, kwiatów nagietka, kwiatów lipy i korzeni mydlnicy. Działa udelikatniająco, antyseptycznie, ściągające, wspomaga funkcje wydzielnicze skóry. Nadaje się dla wszystkich rodzajów cery.


Maseczka z kwiatu nagietka
Maseczka na bazie wyciągu z nasion kozieradki, kwiatów nagietka, ziela przywrotnika i korzenia żywokostu. Działa regenerująco, ściągająco, przeciwzapalnie, przeciw wysiękowo,
osłaniające, zmiękczająco, wzmaga funkcje wydzielnicze skóry. Polecana w takich schorzeniach skóry, jak łojotok i trądzik. Nadaje się dla wszystkich rodzajów cery.


Maseczka z kwiatu bzu
Maseczka na bazie wyciągu z liści szałwii, kwiatów bzu czarnego, kory wierzby i szyszek chmielu. Działa ściągająco, przeciwzapalnie, przeciw wysiękowo, zapobiega kruchości i pękaniu włosowatych naczyń krwionośnych, olejki eteryczne drażnią skórę, powodując lepsze jej ukrwienie. Przeznaczona dla cery tłustej i normalnej.

 


 

Ziołowe maseczki