Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.
Kontakt: info@zielepedia.pl
Opis mydlnicy:
Mydlnica pospolita, mydlnica lekarska, mydlnik, mydłownik, mydlik, psie goździki, Saponaria officinalis, to roślina spokrewniona z goździkiem. Jej kwiaty są białe lub różowe, zebrane na szczycie łodygi. Ich zapach przypomina migdały. Przełamany kawałek korzenia, zmoczony i potarty, pieni się i mydli.
Mydlnica rośnie na miedzach, przydrożach, nieużytkach, nad potokami, w zaroślach, głównie w pobliżu zabudowań. Jest także hodowana.
Uprawia się ją w każdej glebie, w miejscach słonecznych lub w półcieniu. Rozmnaża się z nasion lub z rozłogów podziemnych. Dla otrzymania sadzonek należy pociąć wykopane rozłogi na 10-15cm kawałki, obciąć długie korzenie i części łodyg. Sadzonki wysadzamy do gruntu w rzędach co 40cm. Korzenie zbieramy jesienią, głównie pierwszoroczne. Po wykopaniu odcinamy i wyrzucamy łodygi i drobne korzonki, a korzenie płuczemy pod bieżącą wodą. Suszymy szybko (wolne suszenie obniża wartość leczniczą korzenia) w podwyższonej temperaturze (40-50 stopni). Przechowujemy w suchym miejscu.
Substancje czynne: trójterpenowe związki saponinowe, flawonoidy.
Więcej o substancjach czynnych w ziołach.
Mydlnica działa wykrztuśnie, jest stosowana w chorobach górnych dróg oddechowych (nieżyty oskrzeli, gardła, kaszel). Można ją również stosować w zaburzeniach przemiany materii, w wykwitach skórnych, ropniach, liszajach.
Odwar: łyżkę korzeni zalewamy szklanką wrzątku i gotujemy 5min. Odcedzamy i pijemy 1-3 razy dziennie po pół szklanki płynu.
Odwar do użytku zewnętrznego: 2 łyżki korzeni zalewamy szklanką wrzątku i gotujemy 5min. Odcedzamy i pijemy 1-3 razy dziennie po pół szklanki płynu. Używamy do okładów.
UWAGA: zbyt duże dawki odwaru mogą powodować wymioty.
"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus