Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

Opis nostrzyka:

 

Nostrzyk żółty, nostrzyk lekarski, nostrzyk zwyczajny, tatarska trawa, nozderek, Melilotus officinalis, to roślina dochodząca do 1m wysokości, o drobnych, żółtych kwiatach zebranych w grona. Wydziela przyjemny zapach, podobny do zapachu siana. Nostrzyk wykształca rozgałęziony, białawy korzeń palowy. Łodygę ma pokładającą się dołem, a górą wzniesioną, rozgałęziającą się. Łodyga nostrzyka jest naga, sporadycznie owłosiona, żebrowana. Posiada rzadkie, krótkoogonkowe liście. Kwiaty są zwisające, zebrane w długoszypułkowe grona, w których pachwinach wyrastają listki. Owocem jest jajowaty, brunatny strąk z kilkoma nasionami (zwykle 2-4).

 

Występowanie i uprawa nostrzyka:

 

Nostrzyk jest rośliną roczną lub dwuletnią. Rośnie w miejscach słonecznych, najczęściej na nasypach kolejowych i przydrożach, na polach, miedzach i odłogach. Ma niewielkie wymagania glebowe, jednak najlepiej rośnie w luźnych, wilgotnych glebach. Preferuje miejsca nasłonecznione. Kwitnie od lipca do października. Główny związek zapachowy nostrzyka (kumaryna) uwalnia się dopiero po wysuszeniu. Ziele zbieramy w okresie kwitnienia. Ścinamy wtedy wierzchołki roślin w miejscu ich rozgałęzienia. Suszymy w cieniu, a następnie przesiewa przez sito w celu oddzielenia grubszych gałązek. Przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu.

 

Właściwości nostrzyka:

 

Substancje czynne: kumaryny, śluzy, alantoina, garbniki, flawonoidy, substancje purynowe, olejki eteryczne, taniny, witaminy C i E.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Nostrzyk działa przeciwbólowo, przeciwskurczowo i uspokajająco. Obniża ciśnienie krwi i temperaturę. Zaleca się jego stosowanie w skłonności do zakrzepów, żylaków, hemoroidów, w bezsenności, wyczerpaniu nerwowym, nerwobólach. Działa uspokajająco i rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, układu wydalniczego i oddechowego.

Zewnętrznie nostrzyk stosuje się w postaci okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia, czyraki, opuchlizny, obrzmienia, oraz do przemywania powiek w zapaleniu spojówek.

Nostrzyk ma również zastosowanie w kosmetyce. Rozświetla cerę, działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i odświeżająco. Okłady na oczy zmniejszają worki i cienie pod oczami. Ma również korzystne działanie przy trądziku.

Kumaryna zawarta w suszonym zielu odstrasza myszy i nornice, a także mole

 

Napar: łyżkę ziela nostrzyka zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem 10min. Pijemy po odcedzeniu, 2 razy dziennie po szklance.

 

Napar do przemywań: 2-4 łyżek nostrzyka zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem 10min. Po ostudzeniu i odcedzeniu przemywamy oczy 2-3 razy dziennie.

 

Napar do okładów: 2 łyżki nostrzyka zalewamy połową szklanki wrzątku i czekamy aż się zaparzy (30-40min). Zawijamy w szmatkę i przykładamy pod ceratką na chore miejsce. Okład można trzymać przez 1-2 godziny, stosować co 6-8 godzin.

 

UWAGA: Nostrzyk może być stosowany tylko pod nadzorem lekarza! Ma działanie hamujące krzepliwość krwi, w skutek czego może dojść do krwotoków.

 

Zastosowanie nostrzyka w kuchni:

 

W kuchni wykorzystuje się ususzone liście i kwiaty nostrzyka. Nadają się do przyprawiania słodkich dań, sałatek owocowych i budyniu. Są aromatycznym dodatkiem do zup, twarożku oraz dziczyzny i ryb. Można je dodawać do lemoniad, kompotów czy nalewek.

 

Ze względu na intensywny, długo utrzymujący się zapach kumaryny w suszonych nostrzykach, wykorzystywany jest on w przemyśle tytoniowym do aromatyzowania tytoniu.

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Nostrzyk