Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

 

 

Ziołowe kosmetyki do oczyszczania twarzy są doskonałą alternatywą dla produktów kupowanych w drogeriach. Możemy samodzielnie w domu przygotować wody ziołowe, toniki czy płyny do mycia twarzy. Nie musimy przy tym wydawać sporej ilości pieniędzy, często wystarczy to co mamy w domu. Poniżej kilka przepisów na preparaty do oczyszczania twarzy.

 

Parówki wodne twarzy

 

Parówki wodne twarzy stanowią doskonały sposób oczyszczania (głębokiego) i odświeżania skóry twarzy. Stosować je można dla cery tłustej i normalnej. Nie zaleca się parówek dla cery suchej i starczej, wrażliwej, o rozszerzonych naczyniach włosowatych. Do zwykłej parówki wodnej można dodać naparów ziołowych kwiatu lipy, kwiatu rumianku lub ziela bratka (zwłaszcza przy cerze trądzikowej). Parówkę stosuje się przez 10 min, trzymając głowę pod ręcznikiem, nad miednicą z gorącą wodą lub naparem z ziół, co pewien czas uzupełniając wrzątkiem. Ciepła woda otwiera pory skóry, powoduje wydzielenie z nich niepotrzebnych substancji, olejki eteryczne zawarte w surowcach zielarskich dezynfekują ponadto otwarte pory skóry. Parówki uzupełniają stosowanie maseczek odżywczych.

 

Ziołowe wody do twarzy

 

Służą głównie do zmywania ze skóry twarzy resztek mydła czy innych, uprzednio używanych kosmetyków. Tampony z waty zanurzyć w naczyniu z wodą do twarzy, a następnie kolistymi ruchami zmywać skórę. Poza działaniem czyszczącym wody ziołowe odświeżają i nadają skórze przyjemny zapach. Wody ziołowe to napary z różnych surowców zielarskich.

Przygotowanie wody ziołowej jest proste: l łyżeczkę wysuszonego i rozdrobnionego surowca wrzucić do filiżanki wrzątku i pozostawić na 1/2 godz. do naciągnięcia. Następnie przecedzić przez sitko do innego naczynia. Woda ziołowa zachowuje swe właściwości przez około 12 godz.

 

Woda różana

18 dag płatków silnie pachnącego gatunku róży (na przykład dzikiej) zalać w garnku emaliowanym taką ilością wody, aby je przykryła. Pod przykryciem gotować na bardzo słabym ogniu przez 30 min. Przecedzić, a następnie przelać do wygotowanej butelki. Można używać po 3 dniach od przygotowania.

 

Woda nagietkowa

25 g płatków nagietków gotować w 2 filiżankach wody przez 30 min. Przecedzić i dodać jeszcze 25 g płatków nagietków. W efekcie otrzymuje się nieco ponad filiżankę wody nagietkowej.

 

Toniki do zmywania twarzy:

 

Tonik rumiankowo - cebulowy

do szklanki naparu z rumianku dodajemy łyżkę soku z cebuli i tak powstały tonik używamy do przemywania twarzy.

 

Tonik ziołowy

mieszamy po łyżce suszonych ziół: szałwii, krwawnika i rumianku. Łyżkę tak powstałej mieszanki ziołowej zalewamy wrzątkiem i parzymy 15min pod przykryciem. Następnie odcedzamy i używamy do przemywania twarzy.

 

Tonik pokrzywowy

2 łyżki suszonej pokrzywy zalewamy 2 szklankami wrzątku i parzymy 15min pod przykryciem. Następnie odcedzamy, dodajemy łyżkę soku z cytryny i łyżkę spirytusu. Używamy do przemywania twarzy.

 

Płyny do mycia twarzy z krwawnika

 

Świeże zioła tej cudownej roślinki posiekać krwawnika siekamy i zalewamy czystą wodą na kilka godzin, a potem przemywamy twarz wieczorem – będzie aksamitna i długo młoda.

Natomiast wysuszone zioło w równych porcjach mieszamy z rumiankiem lub macierzanką, robimy napar ziołowy z 1 łyżeczki na 1 szklankę wody i przez okres zimowy myjemy wieczorem twarz – bardzo długo zachowamy młodość. Możemy zrobić nalewkę – 50% alkoholem zalewamy w 1/2 l szkle zioła: 5 g krwawnika, 5 g macierzanki, 10 g rumianku, które powinny być świeże i odstawiamy w ciemne miejsce na 21 dni; odlewamy płyn, rozcieńczamy go – 1 łyżeczkę na 1/2 szklankę wody i myjemy twarz, aby była aksamitna.

 

Płyn do mycia twarzy z macierzanki

 

Pięknie pachnące zioło, połączone w równych ilościach z lawendą i maliną będzie dobrym kosmetykiem dla każdej cery. Jeśli mamy możliwość zrobienia naparu ze świeżego zioła, powinniśmy przemywać nim twarz bardzo często przez cały okres zbioru ziół, a nasza cera zimą będzie delikatna i bez zanieczyszczeń. Na okres zimowy można przygotować nalewkę alkoholową do przemywania twarzy: świeże zioła w równych ilościach zalewamy 30% alkoholem – szczególnie polecana młodym z trądzikiem.

 

Lotiony ziołowe

 

Są to płyny oczyszczające skórę, oparte na mleku słodkim, kwaśnym, śmietance, jogurcie lub serwatce z dodatkiem surowców zielarskich. Lotiony ziołowe są odpowiednie dla wszystkich rodzajów cery, a szczególnie polecane dla cery tłustej. Lotiony należy zużyć w ciągu tygodnia od ich przygotowania i przechowywać w lodówce. Stosujemy je po uprzednim umyciu twarzy wodą z mydłem za pomocą wacików.

 

Lotion ziołowy

Do 75 ml gorącego mleka, śmietanki, zsiadłego mleka lub serwatki dodajemy garść świeżych kwiatów jednego z następujących ziół: rumianku, wiązówki błotnej lub bzu czarnego. Pozostawiamy w naczyniu pod przykryciem przez 3 godz., następnie przecedzamy przez

sitko, podgrzewamy, rozpuszczając jednocześnie trochę miodu pszczelego. Do lotionu można dodać mąki owsianej, otrębów pszennych lub kiełków pszenicy.

 

Lotion fiołkowy

Do 300 ml świeżego mleka dodajemy 3 łyżki świeżo zebranych kwiatów fiołka. Podgrzewamy mieszaninę na bardzo słabym ogniu do momentu, w którym poczujemy intensywny zapach fiołków. Lotion przelewamy  do butelki, odstawiamy do ostygnięcia, przechowujemy szczelnie

zamknięty w lodówce. W podobny sposób można przygotować lotiony z liści pokrzyw, liści podbiału lub kwiatów rumianku.

 

Lotion z liści kopru włoskiego i jogurtu

Najpierw przygotowujemy skoncentrowany wywar z liści kopru włoskiego: 2 łyżki liści kopru włoskiego wrzuamy do 150 ml wody i gotujemy w naczyniu na bardzo słabym ogniu przez 15 min, po czym przecedzamy przez sitko i pozostawiamy do ostygnięcia. Skoncentrowany

wywar z liści kopru włoskiego dokładnie mieszamy ze 150 g jogurtu naturalnego. Gotowany lotion należy przechowywać w lodówce.

 

Lotion z liści krwawnika

Przygotowujemy skoncentrowany napar z liści krwawnika: 4 łyżeczki krwawnika (również kwiatostanów) wrzucamy do 150 ml wrzątku I pozostawiamy do ostygnięcia, następnie przecedzamy przez sitko. Lotion jest przeznaczony dla cery tłustej. Dla innych rodzajów cery można przygotować w analogiczny sposób lotiony z kwiatów krwawnika pospolitego, melisy i lipy.

 

Ziołowe kosmetyki do oczyszczania twarzy