Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.
Kontakt: info@zielepedia.pl
"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus
Olejki ziołowe można wykorzystać na wiele różnych sposobów, m.in. do:
Jeżeli dodamy do nich wosk lub parafinę otrzymamy maść leczniczą. Do wytwarzania olejków ziołowych najczęściej wykorzystuje się: miętę, lawendę, dziurawca, koper, tymianek, rozmaryn i malinę. Olejki eteryczne są rozpuszczalne w olejach, np. słonecznikowym, oliwie z oliwek czy migdałowym.
Do pielęgnacji ciała najlepsze są olejki z: nagietka, dziurawca, prawoślazu i rozmarynu.
Do masażu najlepsze będą olejki z: arniką, rumianku, lawendy, rozmarynu, miętowy, melisowy lub z kwiatów dziewanny.
Do płukania jamy ustnej można użyć olejków z: szałwii, mięty, melisy
Olejek lawendowy - działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Przyspiesza gojenie się ran, łagodzi świąd oraz przyspiesza regenerację naskórka. Ponadto ma właściwości uspokajające, przeciwbólowe i wzmacniające odporność. Jest skuteczny w walce z trądzikiem i nadmiernym wydzielaniem sebum. W małych ilościach działa uspokajająco, natomiast w dużych pobudza.
Olejek rumiankowy - ma właściwości antydepresyjne i uspokajające. Koi podrażnioną skórę, wspomaga proces leczenia i regeneracji tkanek.
Olejek geraniowy - łagodzi infekcje skórne, zwiększa ukrwienie skóry dzięki czemu sprawdza się w profilaktyce cellulitisu.
Olejek rozmarynowy - ma silne działanie antybakteryjne i tonizujące, dzięki czemu sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Pobudza cyrkulację krwi dzięki czemu przyczynia się do wzrostu nowych włosów - stad często stosowany w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Zwiększa również ukrwienie mózgu i poprawia koncentrację. Jest również doskonałym środkiem dezynfekującym. Ma bardzo mocne działanie, dlatego też przed użyciem należy go rozcieńczyć (zaleca się stosowanie roztworu 1%).
Olejek tymiankowy - ma działanie przeciwbakteryjne, poprawia koncentrację i działa stymulująco. Stosuje się go w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Działa również lekko rozgrzewająco i ściągająco, nadaje się więc do cery tłustej i trądzikowej. Może wywoływać podrażnienia.
Olejek miętowy - ma właściwości antybakteryjne, obkurczające naczynia krwionośne, uspokajające i relaksujące. Mocno rozcieńczony chłodzi skórę i łagodzi podrażnienia wywołane słońcem.
Olejek bazyliowy - ma właściwości stymulujące pracę mózgu, pomaga w bólach głowy, łagodzi świąd po ugryzieniu komarów. Ma zastosowanie w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Dodany do kąpieli działa rozgrzewająco, pomaga łagodzić bóle mięśni oraz bóle menstruacyjne. Nie powinno się go stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Olejek anyżkowy (z biedrzeńca anyżu) - stosuje się go w infekcjach górnych dróg oddechowych, w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Może działać drażniąco.
Olejek z kwiatów nagietka (do łagodzenia, nawilżania i oczyszczania skóry)
Składniki:
Przygotowanie:
Słoik napełniamy w 2/3 kwiatami nagietka, zalewamy olejem i szczelnie zamykamy. Odkładamy w ciepłe, ciemne i suche miejsce na 2-4 tygodni. Po tym czasie odcedzamy do butelki i przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu. Stosujemy na podrażnione miejsca od 1 do 4 razy dziennie.
Samodzielne przygotowanie olejku ziołowego:
Na 1l dobrego oleju spożywczego (najlepsza będzie oliwa z oliwek, olej słonecznikowy lub migdałowy) wsypujemy garść suszonych ziół i pozostawiamy na słońcu przez 2-3 tygodnie. Po tym czasie odcedzamy, wyciskamy zioła i przelewamy do buteleczki. Olejek jest gotowy do użycia.
Przykładowe przepisy na olejki ziołowe oraz ich zastosowanie: