Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

Opis omanu:

 

Oman wielki, Inula elenium, to roślina o mocnych, długich kłączach, miękkich, owłosionych, dużych (do 50cm), jajowatych liściach i jaskrawożółtych kwiatach, podobnych do małych słoneczników, o średnicy do 8cm. Kwitnie od lipca do września. Owocem jest niełupka zaopatrzona w puch kielichowy. Oman wielki osiąga wysokość do 2,4m. 

 

Występowanie i uprawa omanu:

 

Oman wielki jest rośliną wieloletnią. Występuje w południowo-wschodniej Europie i południowo-zachodniej Azji, rozpowszechniona na terenach o klimacie umiarkowanym, w tym również w Polsce. Zasiedla świetliste zarośla, koryta potoków, polany. Do uprawy wymaga miejsca słonecznego i żyznej, gliniastej, wilgotnej gleby. Rozmnaża się z nasion i przez podział rozłogów. Wykorzystuje się fragmenty kłącza do przygotowania naparów, odwarów i syropów. Korzeń wykopujemy w okresie jesiennym, w drugim lub trzecim roku uprawy.

 

Właściwości omanu:

 

Substancje czynne: olejki eteryczne, inulina, gorycze, węglowodany, sole mineralne.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Oman wielki znalazł zastosowanie jako środek wykrztuśny, pobudzający trawienie i pracę nerek.

 

UWAGA: oman wielki w większych dawkach jest trujący, może również wystąpić alergia po jego spożyciu.

 

Napar: 1 łyżeczkę ziół zalewamy 0,25l wrzątku i parzymy 5min. Pijemy 2-4 filiżanek dziennie, z dodatkiem miodu. Pomaga na kaszel i nagromadzenie się śluzu w drogach oddechowych.

 

Zastosowanie omanu wielkiego w kuchni:

 

Do celów kulinarnych stosuje się korzeń omanu, który jest gorzki, ostry i silnie aromatyczny. Nadaje się do spożycia po ugotowaniu, tak jak inne warzywa korzeniowe. Dawniej startym korzeniem omanu przyprawiano sosy do ryb i mięsa. Obecnie częściej się go kandyzuje i dodaje do deserów lub wykorzystuje do wyrobu cukierków. Pokrojone plasterki korzenia można suszyć lub konserwować w syropie cukrowym. Spożywane jako przekąska działają rozgrzewająco. Jest również wykorzystywany do nadawania smaku likierom.

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Oman wielki