Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

Opis pięciornika gęsiego:

 

Pięciornik gęsi, srebrnik, gęsiówka, gęsie ziele, gęsia trawa, drabinki, dziewicze ziele, Potentilla anserina, to ulubiony przysmak gęsi (stąd nazwa). Spód liści rośliny mają srebrzyste owłosienie, a kwiaty, złożone z 5 płatków, są złocisto żółte. Pięciornik kwitnie całe lato.

 

Występowanie i uprawa pięciornika gęsiego:

 

Pięciornik gęsi rośnie na łąkach, pastwiskach i przydrożach w całej Europie.

 

Ziele zbieramy w okresie kwitnienia, ścinając tuż nad ziemią. Oczyszczamy i suszymy w cieniu, w przewiewnym miejscu. Po wysuszeniu oczyszczamy w zbrunatniałych liści, kurzu i przechowujemy w woreczkach lub pudełkach w suchym miejscu.

 

Właściwości pięciornika gęsiego:

 

Substancje czynne: flawonoidy, garbniki, gorycze, sile mineralne i witamina C.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Pięciornik gęsi ma działanie ściągające, przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Stosuje się go w chorobach przewodu pokarmowego (biegunki, nieżyty żołądka i jelit, wzdęcia, kolki, zaburzenia trawienia. Zaleca się jego stosowanie w bolesnych miesiączkach (działa przeciwskurczowo). Można również stosować okłady z ziela, przykładając rozgniecione liście na chore miejsce.

 

Napar: łyżke ziela srebrnika zalewamy szklanką wrzątku i parzymy 15min pod przykryciem. Pijemy po odcedzeniu 2 razy dziennie po szklance.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Pięciornik gęsi