Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

Opis pięciornika kurzyśladu:

 

Pięciornik kurzyślad, pięciornik kurze ziele, kurze ziele, kurzyślad, drzewianka, pięciornik leśny, pięciornik czteropłatkowy, Potentilla Tormentilla, to roślina o charakterystycznych liściach przypominających kurzą stopę. Jego kwiaty mają po 4 żółte płatki, każdy z czerwoną plamką. Jego łodyga jest rozgałęziona, ulistniona. Ma kłącza ciemnobrązowe, wewnątrz czerwone.

 

Występowanie i uprawa pięciornika kurzyśladu:

 

Pięciornik kurzyślad występuje pospolicie w lasach, zaroślach i na torfowiskach. Może być uprawiany w ogrodzie, w słonecznym miejscu. Lubi lekką i wilgotną glebę. Rozmnaża się z nasion lub przesadzenie roślin dziko rosnących. Kłącze zbieramy wczesną wiosną lub jesienią. Wykopujemy korzenie, oczyszczamy z pozostałych części łodyg i szorujemy twardą szczotką. Suszymy w 50 stopniach, przechowujemy w suchym miejscu.

 

Właściwości pięciornika kurzyśladu:

 

Pięciornik kurzyślad działa ściągająco, przeciwbiegunkowo, a także tamuje krwawienia. Zewnętrznie można stosować okłady na hemoroidy, ropnie skóry, owrzodzenia, stłuczenia, do płukania jamy ustnej, pędzlowania w schorzeniach zębów. Wyciągi wodne hamują wzrost bakterii.

 

Napar: łyżkę kłącza zalewamy szklanką wrzątku, zagotowujemy i odcedzamy. Pijemy 3-5 razy dziennie po pół szklanki.

 

Odwar do użytku zewnętrznego: 1-3 łyżek kurzyśladu zalewamy szklanką letniej wody i gotujemy 15min. Przykładamy na chore miejsca.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Pięciornik kurzyślad