Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

Opis porzeczki:

 

Porzeczka czarna, smrodzina, smrodyni, smrodzina, Ribes nigrum, to krzew rosnący dziko, a także hodowany jest w ogrodach. Jest krzakiem bezcierniowym, z owłosionymi gałązkami. Liście porzeczki są naprzemianległe, klapowane, z ogonkami, a kwiaty zwisają na szypułkach, tworząc rzadkie grona. Dojrzałe owoce to czarne jagody.

 

Występowanie i uprawa porzeczki:

 

Porzeczka jest rośliną często hodowaną w ogrodach. Występuje przede wszystkim w bagnistych lasach na terenie prawie całej Europy.

 

Liście zbieramy młode, przed ukazaniem się owoców, jednak nie więcej niż 1/3 wszystkich liści na krzaku. Suszymy w cieniu, rozłożone cienką warstwą. Po wysuszeniu odrzucamy gałązki oraz liście zbrunatniałe i pokryte rdzą. Przechowujemy w półszczelnych opakowaniach, w suchych i przewiewnych miejscach. Owoce zbieramy gdy już są zupełnie dojrzałe, suszymy w wysokiej temperaturze.

 

Właściwości porzeczki:

 

Substancje czynne: liście zawierają olejek eteryczny, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne i witaminę C, natomiast w owocach znajdziemy kwasy organiczne, witaminy (szczególnie B complex), pektyny, cukry i barwniki.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Czarna porzeczka ma działanie przeciwreumatyczne, moczopędne i ściągające. Znajduje zastosowanie w bólach mięśniowo stawowych, w chorobach nerek i pęcherza oraz zewnętrznie na owrzodzenia pochodzenia żylakowego. Konfitury i sok z czarnej porzeczki działają przeciwgorączkowo. Owoce zawierają dużo witaminy C. Jest niezastąpiona przy przeziębieniu, nieżytach gardła i katarze. Uszczelnia i chroni naczynia krwionośne, dzięki czemu zabezpiecza przed zawałami i udarami mózgu.

 

Napar z liści: łyżkę liści porzeczki zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 10min. Pijemy 2-3 razy dziennie po szklance.

 

Odwar do użytku zewnętrznego: 5-8dag suszonych liści zalewamy litrem wody. Przez 30min trzymamy na małym ogniu, nie doprowadzając do wrzenia. Przecedzamy. Kompres nasycamy płynem i przykładamy w chore miejsce.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

porzeczka czarna, czarna porzeczka, zioła lecznicze

Porzeczka