Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

POZIOMKA

 

Opis poziomki:

 

Poziomka pospolita, Fragaria vesca, to znana wszystkim roślina, rosnąca w lasach, jej owoce to jadalne, czerwone jagody – popularne poziomki. Poziomka ma trójlistkowe liście z rozłogami i białe kwiaty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Występowanie i uprawa poziomki:

 

Poziomka rośnie w lasach, można ją także hodować w ogrodzie. Liście zbieramy w czasie całego rozwoju rośliny aż do momentu, w którym zaczynają żółknąć. Zrywamy je bez ogonków. Do suszenia układamy w warstwach o grubości 5cm, suszymy w cieniu, najlepiej w warunkach naturalnych. Ziele zbieramy przed dojrzeniem jagód, ścinając roślinę tuż nad ziemią. Po oczyszczeniu suszymy jak liście.

 

Poziomki zbieramy w dni bezdeszczowe i suszymy w podwyższonej temperaturze. Zarówno owoce, jak i ziele i liście, przechowujemy w półszczelnych opakowaniach, w suchych miejscach. Chronimy przed myszami i molami.

 

Właściwości poziomki:

 

Substancje czynne:  w liściach są garbniki, sole mineralne, flawonoidy, witamina C, olejek eteryczny, natomiast w owocach cukry, pektyny, kwasy, substancje aromatyczne, sole mineralne (żelazo, potas, wapń, magnez, fosfor), witaminy (zwłaszcza C).

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Poziomka jest również ziołem leczniczym. Wykorzystywane są liście, ziele oraz owoce. Ma działanie głównie regulujące przemianę materii i ściągające. Można je stosować w problemach z przemianą materii, w miażdżycy naczyń i nadciśnieniu, w chorobach nerek i pęcherza, kamicy nerkowej i podagrze. Zewnętrznie zaleca się stosowanie na krosty i pryszcze twarzy.

 

Napar z ziela: łyżkę ziela poziomki zalewamy szklanką wrzątku, parzymy 10min pod przykryciem. Pijemy po odcedzeniu, 2-3 razy dziennie po szklance.

 

Do użytku zewnętrznego: 2 łyżki poziomek myjemy przegotowaną wodą i gnieciemy na papkę. Przykładamy na twarz jak maseczkę.

 

UWAGA: Poziomki mogą wywoływać alergię. Nie stosować u osób uczulonych.

 

 

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

poziomka, zioła lecznicze
poziomka, kwiat poziomki