Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

 

Zioła można spożywać w różnoraki sposób. Możemy kupić gotowe mieszanki w aptece, herbatki ziołowe czy tabletki zawierające wyciąg z ziela. Jednak gdy zdecydujemy się na samodzielną uprawę i suszenie ziół, musimy wiedzieć, w jaki sposób je później wykorzystać. Bowiem z ziół możemy przygotować nie tylko napary.

 

Zioła można przyrządzać na różne sposoby:

 

  • Napary, czyli świeżo przyrządzone wyciągi wodne z rozdrobnionych, wysuszonych liści lub kwiatów. Napar przyrządza się podobnie jak herbatę. Odpowiednią porcję ziół zalewamy wrzącą wodą i parzymy pod przykryciem przez określony czas, następnie odcedzamy i pijemy. Naparów nie robimy na zapas, należy je wypić od razu po przyrządzeniu. Napary robi się z ziół, których nie można gotować, ponieważ w czasie ich gotowania ulotniłyby się substancje czynne.

      

  • Odwary, są to wyciągi wodne, które otrzymujemy przez gotowanie twardych części roślin tj. kora, korzenie, kwiaty, owoce i nasiona. Odpowiednią ilość ziół zalewamy wodą i gotujemy zazwyczaj ok. 30min. Odwary również przygotowujemy za każdym razem świeże, nie robimy ich na zapas.

 

  • Maceracje, które powstają po zalaniu wodą o temperaturze pokojowej kwiatów lub korzenia prawoślazu, czy nasion lnu. Odstawiamy je na około 30min., następnie odcedzamy.

 

  • Okłady, zarówno kojące, jak i rozgrzewające i odmiękczające, wykorzystujemy do leczenie zewnętrznego. Odpowiednią ilość ziół zalewamy podwójną ilością wrzącej wody, mieszamy do powstania papki, którą zawijamy w szmatkę i przykładamy w chore miejsce, okrywamy ceratą i obwiązujemy. Najlepiej przykładać jak najcieplejsze

 

  • Kompresy – kawałek gazy lub miękkiej tkaniny nasączamy naparem lub odwarem z ziół i przykładamy na ciało. Należy wcześniej sprawdzić czy kompres nie wywołuje podrażnień.

 

  • Syropy otrzymujemy poprzez gotowanie owoców z cukrem. Następnie przechowujemy je w szczelnych słoikach z dala od źródeł światła.

 

  • Wyciągi otrzymujemy poprzez zalanie ziół odpowiednią ilością przegotowanej zimnej wody i pozostawiając na kilka godzin.

 

 

Z ziół można również przygotować inne produkty, takie jak:

 

 

 

 

 

 

 

 

napar ziołowy, herbata ziołowa, zioła lecznicze

Sposoby przyrządzania ziół