Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

 

Opis rdestu:

 

Rdest ptasi, świńska trawa, podróżnik, wróble języczki, drutowiec, bzdziorst, Polygonum aviculare, to ulubiona roślina ptactwa domowego (stąd nazwa). Charakterystyczną cechą rdestu jest zmienność wyglądu, budowy i kształtu liści w zależności od warunków, w jakich rośnie. Jest rośliną płożącą się po ziemi, o małych, biało zielonych kwiatach i małych, wydłużonych listkach. Kwitnie od czerwca do października. Często jest atakowany przez grzyby i wtedy ma białe plamy na liściach.

 

Występowanie i uprawa rdestu:

 

Rdest rośnie nawet na suchych i nieurodzajnych glebach, na ścieżkach, podwórkach, miedzach, łąkach i polach. Ziele rdestu zbieramy jesienią, w miejscach piaszczystych, gdzie nie jest podeptany i brudny. Roślinę zdrową zrywamy na wysokości około 5cm nad ziemią i otrzepujemy z pyłu. Suszymy na powietrzu rozkładając warstwą do 10cm grubości. Przechowujemy w workach.

 

Właściwości rdestu:

 

Substancje czynne: garbniki, kwasy (m.in. kawowy, chlorogenowy), sole mineralne, witamina C.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Rdest ptasi ma działanie regulujące przemianę materii, działa moczopędnie, ściągająco i żółciopędnie. Można go stosować w schorzeniach wątroby, pęcherzyka żółciowego, kamicy nerkowej, a także w zaburzeniach przemiany materii, schorzeniach przewodu pokarmowego (nieżyt żołądka i jelit, biegunki), w schorzeniach górnych dróg oddechowych (astma, nieżyt oskrzeli i gardła), jak również nerek i pęcherza. Można go stosować zewnętrznie do przemywania ran i owrzodzeń oraz do płukania gardła.

 

Napar z ziela: łyżkę rdestu zalewamy szklanką wrzątku i parzymy 10min pod przykryciem. Pijemy po odcedzeniu 2-3 razy dziennie po szklance.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

rdest, zioła lecznicze

Rdest