Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

RÓŻA DZIKA

 

Opis dzikiej róży:

 

Róża polna, róża głogowa, róża cierniowa, róża pospolita, szypszyna, Rosa canina, to pospolity, kolczasty krzew o liściach podobnych do liści róży szlachetnej, kwiatach różowych lub białych. Jej owoce są czerwone, wysłane włoskami, zawierają nasiona.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Występowanie i uprawa dzikiej róży:

 

Dzika róża rośnie na miedzach, przydrożach, w zaroślach, w lasach liściastych, na kamienistych stepach całej Europy. Jest często sadzona w parkach i ogrodach. Lubi pulchne gleby, ale rośnie prawie wszędzie.

 

Zbieramy płatki z kwiatów, uważając, aby ich nie pognieść. Rozkładamy cienką

warstwą i suszymy w wysokiej temperaturze. Owoce zbieramy tuż przed pełnym dojrzeniem, w sierpniu i wrześniu, gdy są intensywnie czerwone, ale jeszcze twarde. Można je zbierać również później, gdy przysychają, zaraz przed przymrozkami. Suszymy szybko w temperaturze podwyższonej, do 50stopni. Dobrze jest przed suszeniem przekroić owoce wzdłuż i wyjąć nasiona. Zasuszone owoce przechowujemy w półszczelnych opakowaniach chroniąc przed szkodnikami, natomiast kwiaty pakujemy do szczelnie zamkniętych pojemników.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Właściwości dzikiej róży:

 

Substancje czynne: dzika róża zawiera przede wszystkim bardzo dużo witaminy C (najwięcej z wszystkich roślin rosnących w Polsce). Poza tym zawiera również mniejsze ilości witamin A, B1, B2, E, K, poza tym flawonoidy

i garbniki.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Dzika róża ma działanie moczopędne, przeciwzapalne, ściągające, żółciopędne i napotne. Dziką różę można stosować jako uzupełnienie witaminy C, w bezsenności i nerwowości. Ma również zastosowanie w zaburzeniach trawienia, schorzeniach wątroby i nerek.

 

Napar z owoców: łyżkę owoców róży zalewamy szklanką wrzątku i parzymy przez 5min pod przykryciem. Pijemy 3-5 razy dziennie po pół szklanki.

 

Macerat z owoców: 50dag owoców róży i 25dag cukru zalewamy litrem mocnego wina lub wódki i odstawiamy na tydzień w ciepłym miejscu. Następnie odcedzamy. Pijemy 1-2 razy dziennie po kieliszku.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

dzika róża, róża dzika, zioła lecznicze
dzika róża, róża dzika, zioła lecznicze