Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

Opis rumianku:

 

Rumianek pospolity, rumianek apteczny, rumianek zwykły, rumianek lekarski, rumianek pachnący, marunka, kamelki, Matricaria chamomilla to roślina o prostej, rozgałęzionej łodydze i delikatnych, pierzastych liściach. Kwiat rumianku składa się z żółtej główki i okalających ją białych kwiatków.

 

Występowanie i uprawa rumianku:

 

Rumianek występuje w Europie, rośnie dziko na polach, łąkach, rumowiskach, ugorach, przy drogach. Jest także uprawiany w celach leczniczych. Nie ma specjalnych wymagań, jest rośliną jednoroczną. Rozmnaża się przez siew, na wiosnę lub na koniec lata. Może być siany w słonecznych miejscach, w gliniastej ziemi z domieszką wapnia. Rumianek kwitnie od maja do lipca.

 

Kwiaty rumianku zbieramy kilkakrotnie, co 2 dni, w miarę dojrzewania kwiatów. Najlepiej popołudniu, w dni bezdeszczowe. Zbieramy koszyczki w pełni rozwinięte, płatki nie powinny być stulone ani nie mogą zwisać. Zebrane kwiaty rozkładamy pojedynczą warstwą na sitach i matach. Suszymy w ciepłym, suchym i przewiewnym miejscu. Przechowujemy w miejscach suchych i przewiewnych.

 

Właściwości rumianku:

 

Substancje czynne: olejek eteryczny, flawonoidy, seskwiterpeny, kumaryny, śluz i gorycze. Zawiera spore ilości siarki, sole potasowe, wapń, cukry, wosk, wielokwas żelaza, silne olejki eteryczne.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Kwiaty rumianku działają przeciwskurczowo, przeciwzapalnie, wiatropędnie, żółciopędnie i odkażająco. Stosuje się go w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, stanach zapalnych żołądka, po operacjach przewodu pokarmowego, w chorobie wrzodowej, w zaburzeniach wydzielania żółci, w stanach zapalnych nerek. Rumianek reguluje trawienie, pobudza apetyt oraz działa przeciwbólowo na żołądek. Działa również na wzdęcia, nieżyt żołądka i jelit, choroby wątroby u pęcherzyka żółciowego, a także w bolesnych miesiączkach. Zewnętrznie stosuje się rumianek w postaci okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia, odmrożenia, oparzenia, w zapaleniu ucha, zapaleniu spojówek, dziąseł. Również do mycia głowy przy łupieżu i wypadaniu włosów. Kąpiel w rumianku z dodatkiem soli pomaga na obrzmiałe nogi, a okłady i przymoczki z rumianku łagodzą stany zapalne i podrażnienia skóry.

 

Napar z kwiatów: łyżkę kwiatów rumianku zalewamy szklanką wrzątku i parzymy 10min pod przykryciem. Pijemy 2-3 razy dziennie, po odcedzeniu, po szklance. Tak przygotowany napar można stosować do użytku zewnętrznego.

 

Napar do okładów: 4 łyżki kwiatów rumianku zalewamy połową szklanki wrzątku. Zioło zawijamy w szmatkę i przykładamy na chore miejsce.

 

Poduszeczka rumiankowa to bardzo dobry sposób na pozbycie się bezsenności i bólu głowy. Przygotowujemy ją następująco: siano łąkowe – l kg, kwiat rumianku – 1/2 kg, dokładnie wymieszać i wsypać w poszewkę z podwójnego lnianego płótna. Taka poduszeczka, jeśli będziemy

ją często trzepać, może służyć do 9 miesięcy; po tym okresie należy zrobić nową.

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Rumianek