Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

Opis ruty:

 

Ruta zwyczajna, ruta ogrodowa, rutka, Ruta graveolens, to roślina o charakterystycznych, pierzastych, drobnych listkach. Łodyga i liście są ciemnozielone z biało sinawym nalotem. Kwiaty ruty są żółte, zebrane w baldachy. Kwitną w lipcu i sierpniu.

 

Występowanie i uprawa ruty:

 

Ruta naturalnie występuje w Eurpie południowej, można ją także hodować w ogrodzie.

Lubi miejsca ciepłe, słoneczne, suche. Gleba powinna być żyzna, wapienna. Ruta rozmnaża się z nasion, które siejemy do skrzynek w kwietniu, a przesadzamy do gruntu gdy dobrze podrosną. Ziele ruty zbieramy wczesnym rankiem, w pogodny dzień, przed zakwitnięciem lub po przekwitnięciu. Rutę zbieramy w rękawiczkach, ścinając szczyty pędów. Suszymy w przyciemnionych i przewiewnych miejscach. Po wysuszeniu odrzucamy łodygę zostawiając same liście. Wysuszoną rutę przechowujemy w potrójnych torbach papierowych, chroniąc przed światłem.

 

Właściwości ruty:

 

Substancje czynne: olejek eteryczny z furanokumarynami, alkaloidy, flawonoidy, gorycze.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Ruta ma właściwości przeciwskurczowe i uspokajające. Znajduje zastosowanie w kruchości naczyń krwionośnych, nadciśnieniu, zaburzeniach miesiączkowania, w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Ruta zapobiega także przykremu zapachowi z ust.

Młode pędy i liście można stosować jako przyprawa do mięs, sosów i zup, a olejek uzyskiwany z ziela służy do aromatyzowania win.

 

Napar: łyżeczkę ziela tuty zalewamy szklanką wrzątku i parzymy 20min pod przykryciem. Pijemy 2 razy dziennie po szklance.

 

UWAGA: Spożywanie ruty należy najpierw skonsultować z lekarzem. Ruty nie wolno stosować w ciąży i przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, może także wywołać nadmierne krwawienie w czasie miesiączki. Jest środkiem silnie działającym, w dużych dawkach może działać toksycznie. Świeża ruta może powodować silne wypryski i zaczerwienienia na skórze. Osoby wrażliwe, uczulone, nie powinny zbierać ruty.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Ruta