Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

Opis serdecznika:

 

Serdecznik pospolity, lwie serce, Kwi ogon, gęsia stopa, Leonurus cardiaca, to roślina o różowych kwiatach, które dolną wargę mają cętkowaną, purpurowo białą, z żółtawym odcieniem. Łodyga serdecznika jest czworokątna, czerwono fiołkowa, a liście naprzeciwległe, szare od spodu. Serdecznik wydziela bardzo nieprzyjemny zapach. Kwitnie od czerwca do września.

 

 

Występowanie i uprawa serdecznika:

 

Serdecznik występuje w Europie i Azji. Rośnie pod płotami, na śmietnikach, rumowiskach, w zaniedbanych parkach i ogrodach. Można także uprawiać w ogrodzie. Wymaga żyznej ziemi, słonecznego miejsca i dużo przestrzeni. Siejemy na wiosnę. Ziele zbieramy na początku kwietnia (tylko zdrowe rośliny). Ścinamy wierzchołki serdecznika (do 25cm) i liście rozetkowate nad ziemią. Suszymy na powietrzu, a następnie oczyszczamy, odrzucając sczerniałe, zżółknięte liście i grube łodygi. Susz przechowujemy w kilkuwarstwowych torbach papierowych.

 

Właściwości serdecznika:

 

Substancje czynne: glikozydy bufanolidowe, cholina, alkaloidy, garbniki, saponiny, flawonoidy, olejek eteryczny.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Serdecznik na działanie nasercowe (stąd nazwa), obniża ciśnienie krwi, uspokaja, a także działa wykrztuśnie. Zaleca się jego stosowanie w chorobach serce przebiegających z osłabieniem, szybkim męczeniem się, bólami i przyspieszoną akcją serca, w nadciśnieniu. Serdecznik można również stosować w chorobach górnych dróg oddechowych (astma, nieżyt gardła i oskrzeli) oraz w stanach rozstroju nerwowego.

 

Napar: łyżkę ziela serdecznika zalewamy szklanką wrzątku i parzymy 10min. Pijemy pod odcedzeniu, 2 razy dziennie po szklance.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

serdecznik, zioła lecznicze

Serdecznik