Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

Opis sosny:


Sosna zwyczajna, Pinus sylvestris, to drzewo iglaste sięgające do 40m wysokości, z nieregularnie parasolowatą koroną. Kora pnia początkowo jest ruda, następnie przechodzi w szarobrązową. Sosna ma po 2 igły na szczytach krótkopędów, o długości 4-6cm, szerokości 1,5-2cm, w przekroju są półkoliste. Kwiaty męskie są żółte, w gęstych skupieniach, natomiast żeńskie to szyszki na trzoneczkach, w okresie pylenia długości do 5mm, kuliste do jajowatych, ciemnoczerwone, ustawione na szczytach długopędów, w okresie dojrzałości nasion jajowate do lekko stożkowatych, o długości 2,5-7cm. Odpadają w całości pod koniec, z rozchylonymi łuskami nasiennymi, opatrzonymi na szczycie matową tarczką, z jasnobrązową piramidką po środku.


​​​​​​​Występowanie i uprawa sosny:


Sosna występuje w Europie środkowej i północnej, północnej Azji i Azji Mniejszej. Sosna lubi lasy mieszane lub czyste drzewostany na suchych lub torfowych glebach. Kwitnie w maju. Dzisiaj sosna (rosnąca masowo w Europie i Azji z wyłączeniem obszarów południowych) jest niewątpliwie najpospolitszym polskim drzewem leśnym występującym przede wszystkim na niżu, ale także w Karpatach i Sudetach. Spotykamy ją w lasach i borach — zarówno w zwartych drzewostanach, jak i w zespołach mieszanych, a niekiedy stojącą nawet pojedynczo. Rośnie dobrze nawet na piaszczystych glebach, jest odporna na silne mrozy. Żyje sto, nierzadko nawet i sto kilkadziesiąt lat, osiąga wysokość aż do 40 m .


Właściwości sosny:


Substancje czynne: olejki eteryczne, a w nich felandren, pinen i inne, garbniki, gorycze.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.


Olejki eteryczne z sosny wykorzystywane są do inhalacji przy schorzeniach dróg oddechowych, do nacierania przy bólach reumatycznych i do pobudzania krążenia obwodowego.


Kąpiel: 1 garść młodych pędów sosny dodajemy do kąpieli przy schorzeniach reumatycznych i do poprawy krążenia.


Syrop z młodych pędów sosny:

Pędy sosny zbieramy na przełomie kwietnia i maja. Młode pędy czyścimy, płuczemy i kroimy na 1cm kawałki, które wkładamy warstwami do słoika na przemian z cukrem (ok. 3cm warstwa pędów sosny, 4 łyżki cukru). Słoik wypełniony takimi warstwami szczelnie zamykamy (możemy wcześniej dodać odrobinę wody) i odstawiamy w słoneczne miejsce na około tydzień (w pochmurną pogodę na dłużej). Syrop jest gotowy gdy nabierze złocistego koloru. Po tym czasie odlewamy powstały syrop do czystego słoiczka i przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu.

Taki syrop pijemy 3-4 razy dziennie po łyżeczce (dzieciom wystarczy 3 razy dziennie).
"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Sosna