Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

Opis świetlika:

 

Świetlik lekarski, świetlik łąkowy, ptasie oczka, świeczki, złodziej mleczny, Euphrasia officinalis, to drobna roślina o ciemnych, ząbkowanych listkach. Jego kwiaty są białe z fioletowymi żyłkami i żółtą plamką na dolnym płatku.

 

 

Występowanie i uprawa świetlika:

 

Substancje czynne: glikozydy, garbniki, gorycze, sole mineralne, olejki eteryczne z kumarynami i substancje polifenolowe.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Świetlik rośnie na wilgotnych łąkach, wzgórzach, pastwiskach, w zaroślach i rzadkich lasach. Żyje pasożytniczo na korzeniach niektórych roślin łąkowych. Świetlik zbieramy w czerwcu i lipcu, w pełni rozkwitu. Ścinamy zaraz pod rozgałęzieniem. Suszymy szybko w przewiewnych miejscach. Świetlik łatwo czernieje, dlatego też nie zbieramy mokrych roślin i nie zgniatamy i nie łamiemy ich. Susz ze świetlika przechowujemy w potrójnych torbach papierowych.

 

Właściwości świetlika:

 

Świetlik ma działanie przeciwzapalne i ściągające. Stosuje się go głównie zewnętrznie w postaci przemywań i okładów w chorobach oczu (zapalenie spojówek, łzawienie, światłowstręt, szybkie męczenie się wzroku), a także jako płukanki w chorobach jamy ustnej i gardła. Wewnętrznie można stosować na nadciśnienie.

 

Napar: łyżkę ziela i kwiatów świetlika zalewamy szklanką letniej wody i odstawiamy na 6 godzin. Pijemy 2 razy dziennie po szklance.

 

Odwar do użytku zewnętrznego: 4 łyżki ziela świetlika zalewamy szklanką wrzątku. Zawijamy w szmatkę i przykładamy na oczy. Do płukania jamy ustnej odcedzamy odwar.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

świetlik, zioła lecznicze

Świetlik