Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

Opis werbeny:

 

Werbena pospolita, Verbena officinalis, to roślina o rozgałęzionej łodydze, naprzemianległych liściach i jasnofioletowych kwiatach zebranych w kłosokształtne kwiatostany.

 

Występowanie i uprawa werbeny:

 

Werbena rośnie w Europie Środkowej, na obrzeżach dróg, rumowiskach. Rozmnaża się z nasion, rośnie w miejscach słonecznych. Lubi gleby ciężkie, wilgotne, bogate w azot.

 

Zbieramy górną część kwitnących łodyg, dodając do nich młode liście. Suszymy w przewiewnym miejscu, rozłożone cienkimi warstwami w temperaturze do 35-40 stopni.

 

Właściwości werbeny:

 

Substancje czynne: glikozyd (iridoid werbenalina), garbniki, śluzy, saponiny, olejek eteryczny i chinony.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Werbena wspomaga przemianę materii, działa moczopędnie, zalecana jest do płukania gardła na chrypkę. Ma również działanie antyneuralgiczne w migrenie, jest skuteczna także w anemii i chlorozie. Zewnętrznie można stosować napary na okłady na opuchnięte i bolące węzły chłonne, źle gojące się rany, obrzęki, wysypki skórne, krwiaki. Werbena również może rozpuszczać kamienie moczowe - w tym celu pije się sok.

 

Sok: 50g świeżego ziela drobno siekamy lub mielimy, wygniatamy przez gazę i mieszamy z podobną ilością octu winnego. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 14 dni, odcedzamy i pijemy 3 razy dziennie po 8 kropli.

 

UWAGA: werbeny nie należy stosować w ciąży, gdyż oddziałuje na mięśnie macicy.

 

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Werbena