Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Syrop cukrowy:

Aby wódka była odpowiednio słodka dodajemy do niej cukier w postaci syropu cukrowego. Nigdy nie dodajemy cukru w stanie stałym (w postaci kryształków).

Syrop sporządza się poprzez gotowanie wody z cukrem aż do jego rozpuszczenia. Poniżej przedstawione proporcje:

Syrop gęsty do wyrobu likierów: 420ml wody/1kg cukru

Syrop mniej gęsty do słodzenia wódek: 520ml wody/1kg cukru

Syrop rzadki do słodzenia wódek półsłodkich i wytrawnych: 670ml wody/1kg cukru

Przepisy na ziołowe wódki:

Jałowcówka

 

Najbardziej znanymi wódkami o smaku jałowca są Machandel (Niemcy), Gin (Anglia, Ameryka Północna) i Genever (Holandia). Wódki te różnią się znacznie między sobą pod względem intensywności smaku i zapachu jałowca. Jałowcówka zazwyczaj jest bezbarwna lub lekko żółta, z niewielkim dodatkiem cukru, zazwyczaj 5-6g/l. Zawartość alkoholu to około 40-45%.

 

Uproszczony przepis na Jałowcówkę (bez zaprawy):

do 1l wódki czystej wsypujemy 20-30 sztuk suszonych owoców jałowca i macerujemy przez ok. 4 tygodnie, od czasu do czasu wstrząsając butelką. Po tym czasie odcedzamy i dosładzamy 1 łyżeczką syropu cukrowego. Mieszamy i odstawiamy na kolejne 2 dni. Wódka jest gotowa do spożycia.

Pieprzówka 1

 

Jest to wódka o piekąco - palącym smaku pieprzu, raczej stosowana przed posiłkiem w celu pobudzenia apetytu lub aby złagodzić niektóre dolegliwości żołądkowe. Pieprzówka jest jasnożółta, o mocy 40-45%, przy zwiększonej dawce pieprzu należy ją obniżyć do 30-35%, z niewielkim dodatkiem cukru (1-3g/1l). Zapach ma korzenny, smak ostry, piekąco – palący.

 

Uproszczony przepis na pieprzówkę:

Do 1l czystej wódki wrzucamy 20ziaren czarnego pieprzu, mieszamy i szczelnie zamykamy. Macerujemy przez 1-2 tygodnie, po czym odcedzamy i dodajemy łyżeczkę syropu cukrowego i 10kropel karmelu. Po wymieszaniu odstawiamy na kolejne 2-3 dni. Po tym czasie jest gotowa do spożycia.

Pieprzówka 2


15 ziaren pieprzu czarnego
10 ziaren angielskiego ziela
1 l wódki czystej 45%
1-2 łyżeczki cukru


Rozgniecione ziarna zalewamy w gąsiorku wódką, dodajemy cukier, szczelnie zamykamy i odstawiamy do ciepła na 10 dni. Po tym czasie wódkę przecedzamy i rozlewamy do butelek. Wódka ma barwę złocistobrunatna, aromat i smak ostry, garyczkowy. Wódka jest dobrym aperitifem i działa rozgrzewająco Pije się ją o temp. 4-6 c.

Pieprzówka 3 


10 ziaren pieprzu czarnego
20 ziaren angielskiego ziela
1 łyżeczka ostrej papryki
Il wódki czystej 45%

1/2 łyżeczki karmelu


Przyprawy zalewamy w butli wódka, dodajemy karmel, szczelnie zamykamy i odstawiamy do ciepła na 7-10 dni. Po tym czasie wódkę przecedzamy i rozlewamy do butelek.
Wódka ma barwę brunatnoczerwoną, jest wytrawna, aromat i smak ma ostry, gryzący. Pije się ją o temp. 10-12C

Żubrówka

 

Podstawowym surowcem do wyrobu żubrówki jest trawa żubrowa, która zawiera kumarynę nadającą wódce swoisty zapach i smak. Ma barwę żółtawo zielonkawą, zapach i smak trawy żubrowej, moc 40%, a dodatek cukru 5-10g/l.

 

Przepis uproszczony na Żubrówkę:

Do 1l czystej wódki wrzucamy ok. 1g (5-6 kawałków o długości po 25cm) suszonej trawy żubrowej pociętej na małe kawałki. Macerujemy 15-20dni. Po tym czasie odcedzamy i dodajemy łyżeczkę syropu cukrowego, 20kropel karmelu. Po wymieszaniu odstawiamy na 2-3dni. Gotową wódkę należy przefiltrować.

Turówka 1

 

W związku z tym, że trudno dostać trawę żubrową, w 1974r. powstał przepis na wódkę ziołową o zbliżonych właściwościach do Żubrówki. Podstawowym surowcem do jej wyrobu jest ziele nostrzyka. Turówka jest słabo żółtozielonkawa, ma moc 40%, dodatek cukru 3-10g/l, a zapach i smak ziołowy.

 

Zaprawa do turówki:

Skład na 10l wódki: 15g ziela nostrzyka, 1-2g korzenia arcydzięgla, 170ml 50% spirytusu.

Ziele nostrzyka i korzeń arcydzięgla zalewamy spirytusem i zamykamy. Macerujemy 7-10 dni, codziennie mieszając. Po tym czasie odcedzamy i uzyskujemy gotową zaprawę. Na każdy litr wódki wykorzystujemy 15ml zaprawy.

 

Przepis na Turówkę z zaprawą:

Skład na 1l wódki: 15ml zaprawy, 405ml spirytusu, 8ml syropu cukrowego, 10kropli karmelu, 25ml winiaku, ok. 545ml wody.

Po zmieszaniu składników odstawiamy na 1-2dni. Po tym czasie jest gotowa do spożycia.

Turówka 2 


2 g ziele nostrzyka żółtego (Herba meliloti)
5 g świeżych rozdrobnionych łodyg arcydzięgla (może być suchy korzeń)
1 l wódki 40%
25 ml winiaku lub jarzębiaku


Zalewamy zioła wódką i odstawiamy zamknięte w butelce na 3 tygodnie. Po tym czasie przecedzamy. Nalewka ma barwę zielonobrązową.
Pije się o temp. 10-12°C. 

Turówka 3


3-5 g ziela nostrzyku żółtego (Melilotus officinalis)
1,5 l wódki czystej 40%
3 łyżeczki cukru


Do naczynia z wódką wkłądamy ziele, dodajemy cukier, cukier wanilinowy i odstawiamy do ciepła, od czasu do czasu wstrząsamy naczyniem, aby cukier się rozpuścił. Po 4 tygodniach przecedzamy wódkę, rozlewamy do butelek i trzymaamy w miejscu ciemnym i chłodnym Wódka ma barwę jasno słomkową, aromat swoisty, lekko kumarynowy. Zawartość cukru ok. 0,5%. Pije się ją o temp. 4-6°C.

Wódka angielska gorzka

 

To wódka korzenno ziołowa o zmiennym składzie zawierającym składniki gorzkie (piołun, tysiącznik, goryczkę), palące (pieprz lub ziele angielskie), aromatyczne (goździki, cynamon, anyż, arcydzięgiel). Wódka dobrze zrobiona i leżakująca przez kilka miesięcy powinna mieć wyrównany smak, tzn. taki aby żaden zurowiec nie uwydatniał się ani w zapachu ani smaku. Ma barwę jasnobrązową, moc 40-45%, cukru 20-30g/l, zapach i smak korzenno – ziołowy, a jednocześnie gorzkawy.

 

Zaprawa do angielskiej gorzkiej (o gorzkim smaku):

Skład na 10l wódki: 5g anyżu, 3g korzenia arcydzięgla, 2g bobrka trójlistnego, 2g cynamonu, 18 sztuk goździków, 5g jałowca, 3g kminku, 4g kolendry, 40g niedojrzałych owoców pomarańczy, 2g pieprzu czarnego, 1,5g piołunu, 5g kłączy tataraku, 2g tysiącznika, 0,5l spirytusu 50%.

Rozdrobnione surowce zalewamy spirytusem i macerujemy 7-10dni, codziennie mieszając. Następnie odcedzamy i przefiltrowujemy do czystej butelki.

 

Zaprawa do Angielskiej gorzkiej (o smaku gorzkawym, łagodniejszym):

Skład na 10l wódki: 3g anyżu, 4g arcydzięgla, 1g cynamonu, 1,5g goryczki, 6 sztuk goździków, 3g jałowca, 1g kardamonu, 2g kolendry, 2g korzenia fiołka, 2g kwiatu lipowego, 2g liści melisy, 5g niedojrzałych owoców pomarańczy, 1g piołunu, 3g pączków topolowych, 1g tysiącznika, 1g ziela angielskiego, 0,5l spirytusu 50%.

Rozdrobnione surowce zalewamy spirytusem i macerujemy 7-10dni, codziennie mieszając. Następnie odcedzamy i przefiltrowujemy do czystej butelki.

 

Przepis na wódkę Angielską gorzką:

420ml spirytusu 95% wlewamy do butelki i mieszamy z taką samą ilością wody. Dodajemy 40ml zaprawy, 25ml syropu cukrowego i 6g karmelu i uzupełniamy wodą do objętości 1l. Odstawiamy na minimum 3-4 tygodnie.

Piołunówka 1

 

To typowo gorzka wódka o leczniczych właściwościach. Nie nadaje się do spożycia w większych ilościach, ale bardziej do wypicia 1-2 kieliszków przed posiłkiem. Piołun zawiera bardzo gorzką substancję – absyntynę, która może powodować objawy zaburzeń nerwowych. Niegdyś popularna była we Francji wódka Absynt, która jednak została wycofana ze sprzedaży, a produkcja zabroniona. Piołunówka ma zielonkawą barwę, moc 4-45%, dodatek cukru 15-30g, zapach i smak ziołowy, gorzki.

 

Zaprawa do Piołunówki:

Skład: 30g ziela piołunu i 400ml spirytusu 50%.

Drobno pokrojone ziele piołunu zalewamy rozcieńczonym spirytusem i macerujemy 7-10 dni. Po tym czasie odcedzamy i przelewamy do czystej butelki.

 

Przepis na Piołunówkę:

Do 420ml 50% spirytusu dolewamy ok. 535ml wody, mieszamy i dodajemy 30ml zaprawy, 15ml syropu cukrowego. Zamiast spirytusu i wody można wykorzystać 1l czystej wódki 40-45%.

Piołunówka 2


30 g ziela piołunu
1 I spirytusu 60%
0,4 / wody
100 ml syropu kiwi


Rozdrabniamy piołun i zalewamy go w szklanym naczyniu spirytusem, zamykamy szczelnie i odstawiamy do chłodu w ciemne miejsce na 10 dni. Po tym czasie nalew przecedzamy, dodajemy syrop i wodę, mieszamy i rozlewamy do butelek. Piołunówka ma barwę zielonkawą, zapach i smak ziołowy, gorzkawy. Zawartość cukru ok. 7%. Pije się ja o temp. 8-10°C.

Wermutówka

 

Jest wódką bardziej szlachetną i łagodniejszą od piołunówki. Nadaje się do spożycia również w czasie posiłku. Najlepiej przygotować ją na bazie dobrego wina Vermouth. Można również przygotować zaprawę wermutową na mieszankach skomponowanych samemu, jednak efekt nie zawsze będzie udany, gdyż otrzymanie dobrej zaprawy wermutowej jest naprawdę trudne, zależne od udanego składu mieszanki i jakości użytych surowców. Wermutówka ma brązowy kolor, moc 40%, cukru ok. 40g/l, zapach i smak korzenno – ziołowy, lekko gorzkawy.

 

Przepis na Wermutówkę:

750ml słodkiego wina Vermouth mieszamy z 700ml spirytusu 95%. Dodajemy 10-15ml zaprawy do Piołunówki, 6ml karmelu i ok. 530ml wody. Można również użyć wytrawnego wina Vermouth, jednak wtedy należy wódkę dosłodzić dodając 40-50g cukru w postaci syropu cukrowego na 1l wódki.

Wódka żołądkowa:

 

Zaprawa do żołądkowej:

Skład: 3g korzenia goryczki, 1g ziela piołunu, 1,5g kłącza gałganu, 1g kardamonu, 1g goździków, 3,5g niedojrzałego owocu pomarańczy, 4g suszonych skórek z cytryny, 6g suszonej skórki pomarańczy, 600ml 70% spirytusu.

 

Skład wódki: 50ml zaprawy, ok. 25ml soku z jeżyn lub jagód, 90ml syropu cukrowego, 8g karmelu, 440ml spirytusu 95%, ok. 387ml wody.

Wódka gorzka-żołądkowa typu Boonekamp


5 g anyżu
5 g jałowca
5 g piołunu
5 g kłącza tataraku
5 g szałwii
5 g arcydzięgla
5 g kminku
5 g kolendry
5 g cynamonu
5 g angielskiego ziela
3 g lawendy
3 g mięty pieprzowej (suchej)
3 g melisy
30 g suchych skórek pomarańczowych
200 g cukru
0,37 wody
1,0 I spirytusu 70%


Wszystkie zioła i korzenie zalewamy spirytusem, szczelnie zamykamy i odstawiamy na 2 miesiące. Po tym czasie przecedzamy nalewkę i wlewamy do gorącego syropu z cukru i wody, mieszamy i ponownie przecedzamy. Rozlewamy do butelek i pijemy po 2 miesiącach. 
Wódka ma brunatną barwę. Zawartość cukru ok 15%. Pije się ją o temp. 16-18°C. 

Angielska gorzka


20 ziaren ziela angielskiego
5 ziaren pieprzu czarnego
3łyżeczki imbiru
skórka z 1 cytryny (cienko skrojona)
skórki z 2 pomarańczy (cienko skrojone)
0,2 kg cukru
1 I spirytusu 96%
1 l wody


Rozdrobnione korzenie (zmielone) i pokrojone w kawałki skórki cytrusowe zalewamy mieszaniną spirytusu i wody. Naczynie szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 2–3 tygodnie. Następnie przecedzamy, dodajemy cukier, mieszamy i rozlewamy do butelek. Pijemy po 2 miesiącach. Wódka złocistobrunatna, aromatyczna, o smaku gorzkim, mająca wybitne właściwości aperitifowe. Zawartość cukru ok. 10%.
Pije się ją o temp. 4-6.

Wódka Krupnik

 

Zaprawa do Krupniku:

Skład: 3g cynamonu, 1g goździków, 3g imbiru, 2g gałki muszkatołowej, laska wanilii (ok. 4g), 15ml spirytusu 60%.

Surowce rozdrabniamy, mieszamy i macerujemy 14 dni, mieszając co 2 dzień. Po tym czasie odcedzamy.

 

Przepis na Krupnik:

Skład: 0,5kg miodu, 0,5l spirytusu 95%, 5-10ml zaprawy korzennej, 4ml 10% roztworu kwasu cytrynowego, ok. 200ml wody.

Do wysokiego garnka (tak, aby płyn sięgał połowy) wlewamy 200ml wody i podgrzewamy na małym ogniu. Do gorącej wody dodajemy miód i gotujemy kilkanaście minut (uwaga, żeby nie wykipiało). Po częściowym ostygnięciu wlewamy kwas cytrynowy i zaprawę korzenną, a następnie dolewamy pomału spirytus. Przelać do szczelnie zamykanych butelek i odstawić na 3-6 miesięcy, aż się wyklaruje. Następnie przefiltrować i rozlać do butelek.

Ajerówka, zwana też Kalmusówką 1 


150 g świeżego korzenia tataraku zebranego w maju lub czerwcu, umytego i osuszonego, lub 100 g suszonego korzenia tataraku, skórka skrojona z 1 średniej wielkości pomarańczy, skórka skrojona z 1/2 cytryny, 100 g cynamonu, 1/2 łyżeczki kardamonu, wódka czysta 45%.


Wszystkie składniki zalewamy wódką i odstawiamy naczynie do ciepła na 10–14 dni, potrząsając nim od czasu do czasu. Następnie filtrujemy przez gęste płótno lub watę i rozlewamy do ciemnych butelek. Odstawiamy na 4–6 miesięcy.
Wódka ma barwę zielonkawobrunatną, aromat i smak gorzkawo-korzenny, odznacza się charakterem aperitifowo-żołądkowym. Pije się ją o temp. 16–18 °C.

Ajerówka, zwana też Kalmusówką 2


100 g kłącza tataraku
5 ziaren kardamonu
5 g cynamonu
skórka okrojona z I pomarańczy
1,1 l wódki czystej 45%


Zioła z posiekaną skórka pomarańczy zalewamy w naczyniu wódką i odstawiamy do ciepła na 10-14 dni, szczelnie zamykając. Po tym czasie wódkę przecedzamy i rozlewamy do butelek. Wódka ma barwę zielonkawobrunatną, jest wytrawna, żołądkowa, ma charakter aperitifowy, swoisty zapach i smak. Pije się ją o temp. 16-18°C.

Dzięgielówka


30 g korzenia arcydzięgla
20 g nasion arcydzięgla
3 g suszonych owoców kopru włoskiego
3 g owoców kolendry
0,65 I spirytusu 96%
0,65 I wody
0,40 kg cukru


Rozdrobnione zioła zalewamy wrzącym syropem cukrowym, sporządzonym z cukru i wody, lekko podgotowujemy pod przykryciem na małym ogniu, przelewamy do butli lub małego gąsiorka, szczelnie zamykamy i odstawiamy. Po 2–3 dniach przecedzamy, dodajemy spirytus, mieszamy i przenosimy w chłodne miejsce. Po 3–4 miesiącach rozlewamy do butelek.
Wódka ma barwę złocistozieloną, zapach i smak swoisty, dzięgielowy. Zawartość cukru ok. 26%. Pije się ją o temp. 8-10°C.

Rosolis Złota Woda typu Goldwasser


8 g arcydzięgla
8 g korzenia tataraku
6 g anyżu gwiaździstego
4 g melisy
3 g kolendry
3 g korzenia dziewięćsiłu
3 g gałki muszkatołowej
3 g kurkumy lub szafranu
2 g goździków
2 g korzenia jałowca
2 g korzenia fiolka
2 g rozmarynu
2 g mięty pieprzowej
1,5 g korzenia goryczki żółtej (gencjany)
1,5 g dyptamu
1,5 g korzenia driakwi
1 g imbiru
1 g kopru włoskiego
7 g szałwii
skórka z 1 pomarańczy
skórka z 1 cytryny
7 kg cukru
0.5 l wody
50 ml soku cytrynowego
2 l spirytusu 75%


Rozdrobnione zioła i korzenie zalewamy wrzącym syropem sporządzonym z cukru, wody i soku cytrynowego. Lekko podgotowujemy pod przykryciem na małym ogniu, przecedzamy do butli lub małego gąsiorka, szczelnie zamykamy i odstawiamy na 7 dni. Po tym czasie przecedzamy przez sito. Dodajemy spirytus, mieszamy i przenosimy w chłodne, ciemne miejsce na 3-4 tygodnie. Przed rozlaniem do butelek przecedzamy. Rosolis ma barwę zielonkawo złocistą. Zawartość cukru ok 40%
Pije sie go o temp. 10-12
Uwaga: rozdrobnione płatki folii złota dodawane sa do oryginal nego Goldwassera, dla smaku nie mają żadnego znaczenia. Barwa wódki jest znacznie ciemniejsza niż w oryginale, również to nie wpływa na smak. Wódka zrobiona według tej receptury swym aromatem i smakiem jest zbliżona do starogdańskiej Złotej Wody z XVI wieku 

Wódka Gdańska


3 g liści rozmarynu
3 g kwiatu lawendy
3 g owoców anyżu
3 g owoców jałowca
3 g gałki muszkatołowej
3 g korzenia fiolka
2 g cynamonu
skórka z 1 pomarańczy (cienko skrojona)
skórka z 1 cytryny (cienko skrojona)
4-6 kropli esencji migdałowej (ostrożnie!)
2 torebki cukru wanilinowego lub fiolka esencji waniliowej
1 l spirytusu 96%
1,2 l wody
0.3 kg cukru


Zioła i korzenie rozdrabniamy, wsypujemy do naczynia, zalewamy mieszaniną spirytusu z połowa ilości wody (0,6 L) i odstawiamy do ciepłego miejsca. Po 2 miesiącach nalewkę przecedzamy, łączymy z syropem zrobionym z cukru, cukru wanilinowego i esencji oraz reszty wody (0.6 1). Odstawiamy na tydzień, rozlewamy do butelek i trzymamy jeszcze przez kilka miesięcy. Wódka ma barwę złocistobrunatna, aromat i smak swoisty, ziołowo-korzenny. Zawartość cukru ok. 20%.
Pije się ją o temp. 10-12°C.

Wódka Karmelitka


20 g liści melisy
10 g ziela bukwicy
1łyżeczka  owoców kolendry
1 g gałki muszkatołowej
1 łyżeczka cynamonu
5 goździków
skórka z 1 cytryny (cienko skrojona)
0,6 l spirytusu 96%
0,6 l wina białego wytrawnego
0,3 kg cukru
150 ml wody


Rozdrobnione zioła, korzenie i skórkę cytrynową wsypujemy do naczynia, zalewamy spirytusem i winem, szczelnie zamykamy, mieszamy i odstawiamy do ciepła na 7 dni. Po tym czasie przecedzamy i dodajemy syrop sporządzony z cukru i wody. Po zmieszaniu przecedzamy wódkę, rozlewamy do butelek i odstawiamy na co najmniej 30 dni. Barwa wódki zielonobrunatna, aromat swoisty, smak ziołowo--korzenny, słodkawo-gorzki. Zawartość cukru ok. 20%.
Pije się ją o temp. 10–12°C. 

Wódki ziołowo-korzenne