"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami."
~Paracelsus
Zbierając zioła musimy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będziemy mieli pewność, że nasz surowiec jest dobry.
Najsilniejsze właściwości lecznicze mają zioła dziko rosnące, zebrane na gruncie dość suchym, niezbyt żyznym, ale dobrze nasłonecznionym.
Najkorzystniejszą porą do zbioru są godziny poranne, od momentu kiedy opadnie już rosa, najpóźniej do godz. 10—11.
Nigdy nie wyrywamy roślin z korzeniami. Zbieramy tylko części dobrze rozwinięte - zwiędłe i nadgniłe od razu odrzucamy.
Po długotrwałej suszy wiatr nanosi zazwyczaj na zioła warstwę kurzu — wtedy lepiej wstrzymać się ze zbiorem do momentu, aż pierwszy deszcz opłucze rośliny. Pamiętajmy jednak, że po deszczu powinny one obeschnąć na swoim naturalnym stanowisku.
Kwiaty mają najwięcej wartości leczniczych, jeśli są zebrane bezpośrednio po rozwinięciu się (z niektórych roślin zbieramy jednak pączki kwiatowe).
Liście obrywamy tylko wtedy, kiedy się już zupełnie rozwiną — praktycznie tuż przed zakwitnięciem lub w początkach kwitnienia rośliny. Zwracamy uwagę, czy są zdrowe, zielone i całe, a także wolne od kurzu.
Jeśli zbieramy całe ziele, pamiętajmy, że jest ono najbogatsze w składniki lecznicze tuż przed kwitnieniem lub co najwyżej podczas kwitnienia rośliny.
Nasiona i owoce zawierają najwięcej cennych związków czynnych wtedy, gdy są już zupełnie dojrzałe. W przypadku wielu roślin nie należy jednak czekać, aby za bardzo dojrzały, bo wtedy łatwo mogą się rozsypywać.
Korzenie i podziemne pędy największą silę biologiczną posiadają przed zakwitaniem rośliny, ale korzenie roślin dwuletnich pozyskujemy jesienią — po pierwszym roku wegetacji.
Kora zawiera wartości odżywcze tylko na wiosnę, kiedy drzewa i krzewy puszczają soki.
Zbierając zioła dziko rosnące również musimy przestrzegać kilku zasad, które znajdziesz tutaj.
Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.
Kontakt: info@zielepedia.pl