07 grudnia 2018

 

Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

 

Aby jesienią i zimą móc cieszyć się zapachem i smakiem świeżych ziół warto pomyśleć o ich uprawie w doniczkach, na parapecie.

 

Do domowej uprawy najlepiej nadają się:

 

Decydując się na domową uprawę ziół możemy wybrać gotowe rośliny sprzedawane w doniczkach w wielu sklepach lub samodzielny wysiew z nasion. Jeżeli mamy taką możliwość możemy także uprawiać zioła na parapecie z przygotowanych na przełomie lata i jesieni rozsad.

 

Kupując gotową roślinę w doniczce musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

  • Wybierając zioła do uprawy najlepiej udać się do specjalistycznego sklepu.

  • Najlepiej kupować zioła rozrośnięte, rosnące w kępach.

  • Kupujemy zdrowe i nieuszkodzone rośliny.

  • W czasie uprawy cały czas monitorujemy stan rośliny: zwracamy uwagę czy liście i łodygi nie żółkną, nie wysychają lub nie gniją.

 

Wysiew z nasion jest nieco trudniejszy niż uprawa z gotowych roślin. Głównie z tego powodu, że dni są krótsze niż latem, wobec czego zioła dostają mniej światła i wolniej wzrastają. Jednak jeżeli postawimy na ten sposób uprawy musimy pamiętać szczególnie tym, aby wysiewać nasiona małymi partiami w krótkich odstępach czasu.

Wskazówki dotyczące wysiewu ziół w pojemnikach.

 

Jednak aby uprawiać zioła w domu nie wystarczą same chęci. Potrzebne nam będzie jasne miejsce (najlepiej na dużym oknie), odpowiednie pojemniki, podłoże, a także odpowiednia pielęgnacja.

 

Wybierając pojemnik, w którym będziemy uprawiać nasze zioła, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, żeby miał w dnie otwory oraz był zdrenowany, np. warstwą żwiru czy piasku. Mogą to być zwykłe doniczki czy skrzynki balkonowe, ale także stare garnki, misy czy inne naczynia nadające się do uprawy, a dodatkowo pełniące funkcję dekoracyjną.

Ziemia w doniczkach powinna być lekka, przepuszczalna i żyzna.

 

Aby zimą zioła w naszym domu dobrze rosły musimy wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Ważne, aby zioła miały jak najwięcej światła, dlatego też najlepiej ustawić je na parapecie okna, które najdłużej jest oświetlone przez światło słoneczne (nie koniecznie będzie to okno kuchenne). Pojemniki z ziołami powinniśmy raz na jakiś czas obracać tak, aby były równomiernie osłonecznione. Idealnie byłoby gdyby zioła nie były zbyt blisko kaloryfera (o to może być ciężko, gdyż w większości mieszkań grzejniki umiejscowione są właśnie pod oknami).

Zioła nie najlepiej znoszą suche powietrze. Niestety zimą, w wielu domach problem suchego powietrza jest na porządku dziennym. Dlatego też powinniśmy regularnie zraszać zioła wodą, a także raz na jakiś czas przecierać liście wilgotną szmatką. Gdy wietrzymy mieszkanie musimy pamiętać o tym, aby nasze zioła na ten czas przenieść w inne miejsce, aby zimne powietrze z dworu ich nie osłabiło.

 

Pamiętajmy również o tym, by zioła podlewać regularnie (gdy ziemia jest wyraźnie przesuszona możemy to robić nawet codziennie). Do podlewania najlepiej wykorzystywać odstaną wodę o temperaturze zbliżonej do pokojowej.

 

Zimowy ogród z ziołami