Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

 

Bardzo często w przypadku kataru sięgamy po krople do nosa lub po roztwór soli fizjologicznej, ewentualnie wodę morską, w celu rozcieńczenia zalegającego śluzu.

 

Aby zwiększyć działanie nawilżające i przeciwzapalne soli fizjologicznej można dodać do niej napar z kwiatów nagietka w proporcji 1:1. Płaską łyżkę stołową kwiatów zalewamy połową szklanki wrzącej wody i trzymamy ok. 20min pod przykryciem. Po tym czasie odcedzamy i możemy stosować jako krople do nosa,

 

Innym sposobem na katar są inhalacje. Do tego używamy specjalnych inhalatorów czy nebulizatorów (klik) lub możemy po prostu wlać do miski gorącej wody i dodać do niej kilka kropel olejku eterycznego. Nakrywamy głowę ścierką lub ręcznikiem, pochylamy się nad miską i wdychamy opary przez około 20min. Olejkiem eterycznym możemy również skropić chusteczkę i przykładać ją do nosa, lub dać kilka kropel na koszulkę.

 

Do inhalacji najlepsze będą olejki eteryczne: eukaliptusowy, sosnowy, pichtowy (z pędów jodły), jałowcowy, miętowy, lawendowy, geranium, krwawnikowy, tymiankowy, oregano, grejpfrutowy, cytrynowy.

 

Zamiast olejków eterycznych można wykorzystać do inhalacji napary z kwiatów rumianku lub liści szałwii:

2 łyżki kwiatów rumianku lub liści szałwii zalewamy 2-3 szklankami gorącej wody, doprowadzamy do wrzenia, zdejmujemy z ognia i przykrywamy. Gdy napar ostygnie na tyle, żeby opary nas nie poparzyły, przelewamy do miski i nachylamy się nad nią z przykryta głową, aby wdychać opary przez 5-7 minut.

 

Inhalacje rozrzedzają wydzielinę, zmniejszają obrzęk błon śluzowych, a także działają przeciwbakteryjnie. Dodatkowo wzmacniają odporność.

 

Innym sposobem na ziołowe inhalacje jest postawienie w pokoju geranium w doniczce i częste potrząsanie liśćmi. Dzięki temu będzie się z nich uwalniał olejek eteryczny.

 

Olejki eteryczne można również dodawać do kąpieli (parująca woda z olejkiem eterycznym udrożni nos).

 

Nos udrażnia również wdychanie startego chrzanu.

 

UWAGA: małe dzieci są nadwrażliwe na niektóre zioła i ich olejki eteryczne, m.in. miętę (w tym na olejek miętowy, mentol, krople miętowe), olejek eukaliptusowy, szałwiowy, sosnowy, jodłowy, świerkowy, kamforowy. U małych dzieci po stosowaniu tych ziół może dojść do obrzęku krtani, a w jej wyniku uduszenia. Dawka śmiertelna kamfory dla dziecka to 1g. Przed zastosowaniem olejku eterycznego należy zapoznać się z treścią ulotki lub informacjami na opakowaniu. U niektórych chorych przewlekle, z astmą oskrzelową, u kobiet w ciąży, osób chorych na nadciśnienie czy epilepsję, stosowanie olejków eterycznych wymaga konsultacji z lekarzem.

 

Na katar można stosować również zioła o działaniu sekretolitycznym, czyli pobudzającym komórki błony śluzowej górnych dróg oddechowych do wydzielania rzadkiej wydzieliny, co ułatwia jej usuwanie.

 

Zioła sekretolityczne to m.in.:

 

 

 

Z tych ziół pijemy napary, odwary lub kupujemy w aptece gotowe preparaty zawierające te zioła.

 

Przy katarze pomocna również będzie maść majerankowa, którą smarujemy płatki nosa (uwaga, aby nie smarować nią nosa w środku). Maść majerankowa łagodzi podrażnienia i zmniejsza obrzęk śluzówki nosa.

Zioła na katar

26 września 2018