Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.
Kontakt: info@zielepedia.pl
"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus
Budyń z owoców dzikiej róży
Składniki:
Suszone owoce namoczyć na noc. Owoce róży ugotować w 3/4 l wody do miękkości z dodatkiem cukru i przetrzeć przez sito. Mleko zagotować z masłem, wsypać tartą bułkę i mieszając gotować, aż powstanie gęsta masa. Dodać przetarte owoce róży, jeszcze raz zagotować, przełożyć do miski i ostudzić. Cukier puder ubić z 8 żółtkami i 2 całymi jajami, dodać cynamon, sól, gałkę muszkatołową i porcjami dodawać masę z róży oraz tartej bułki. Pozostałe białka ubić i na końcu ostrożnie wymieszać z resztą masy. Formę budyniową wysmarować tłuszczem, przełożyć do niej masę i gotować
przez 1,5 godz. w dużym garnku z wodą. Po wyjęciu formy z kąpieli wodnej ostudzić ją, budyń wyjąć na salaterkę i ostudzić.
Ziołowe cukierki
Cukierki sporządzamy w następujący sposób: do 5 części cukru dolewamy 1 część wrzącej wody i natychmiast podgrzewamy na ogniu, stale mieszając. Kiedy syrop doprowadzimy po raz pierwszy do stanu wrzenia, dodajemy jedną z niżej podanych mieszanek przyprawowych i kilka
minut gotujemy, a następnie wlewamy do foremek spłukanych uprzednio zimną wodą. Przyprawy dodane do syropu powinny być bardzo dokładnie zmielone.
Mieszanka I.
1 część goździków, 1 część kwiatu muszkatołowego, 1 część nasion kardamonu, 2 części imbiru, 5 części cynamonu.
Mieszanka II.
1 część startej skorki cytrynowej, 1 część kwiatu muszkatołowego, 1 część gałki muszkatołowej, 3 części goździków, 10 części cynamonu.
Mieszanka III.
1 część kolendry, 2 części kwiatu muszkatołowego, 3 części gałki muszkatołowej, 3 części goździków, 3 części kolendry, 5 części imbiru,
10 części cynamonu.
Cukierki tatarakowe
Składniki:
Drobno pokrojony korzeń zalewamy wodą (tak, aby pokryła korzenie) i gotujemy do miękkości, następnie odcedzamy i wykładamy na deseczkę do podsuszenia. Przygotowujemy syrop z wody i cukru, do gorącego syropu wrzucamy ugotowany korzeń, smażymy w syropie, aż zacznie krzepnąć na brzegach. Odstawiamy z ognia i mieszamy do ostygnięcia. Masę wykładamy na deseczkę i po ostatecznym zakrzepnięciu kroimy na cukiereczki. Doskonałe dla anemicznych dzieci, wzmacniają organizm wyczerpany chorobą.
Kisiel z brusznicy i soku z czarnego bzu
Składniki na 4 porcje:
200 ml soku z czarnego bzu
kilka kropli soku z cytryny
2 łyżki mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Sok z czarnego bzu zagotowujemy z cukrem, kilkoma kroplami soku z cytryny i umytymi owocami brusznicy. Z mąki ziemniaczanej i wody robimy zawiesinę i dolewamy do gotujących się owoców. Cały czas mieszając doprowadzamy do wrzenia. Odstawiamy do ostygnięcia i rozlewamy do miseczek.
Kisiel można zrobić również z syropu z kwiatów czarnego bzu:
Składniki:
600 ml syropu z kwiatów czarnego bzu
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 duże kwaśne jabłko
Sok z ½ cytryny
Opcjonalnie: kwiaty czarnego bzu, listki mięty, listki bazylii, truskawki lub maliny
Przygotowanie:
550 ml syropu zagotowujemy. Z 50 ml syropu oraz mąki ziemniaczanej robimy zawiesinę. Wlewamy ją do gotującego się syropu i mieszając doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy. Jabłko obieramy i trzemy na tarce o grubych oczkach, skrapiamy sokiem z cytryny i dodajemy do gorącego kisielu. Przelewamy do miseczek.
Budyń z kwiatostanów czarnego bzu
Składniki:
Zagotować 3/4 l mleka, włożyć kwiatostany bzu i gotować jeszcze przez kilka minut, następnie kwiatostany wyjąć. Mąkę ziemniaczaną rozrobić z 1 szklanką zimnego mleka, 2 żółtkami, cukrem i solą, wlać do mleka i bez przerwy mieszając, zagotować. Białka ubić na pianę i przełożyć do gorącego jeszcze budyniu, dokładnie wymieszać. Budyń przelać do salaterki i ostudzić.
Kisiel z berberysu
Składniki:
Przepis:
Sok zagotować z wodą lub winem z dodatkiem cukru, cynamonu i skórki cytrynowej. Następnie przecedzić przez sito. Mąkę ziemniaczaną rozrobić z 1/2 l zimnej wody i wlać do soku, stale mieszając, zagotować. Przelać do salaterki i ostudzić.
Galaretka z kwiatów lipy i płatków róży
Składniki na 4-5 porcji:
800 ml wody
3-4 łyżki miodu lipowego
1 szklanka kwiatów lipy
½ szklanki płatków dzikiej róży
Kilka kropli soku z cytryny
Przygotowanie:
Wodę zagotowujemy z 3 łyżkami miodu, wsypujemy umyte kwiaty lipy i umyte płatki róż, Doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy wywar do wystygnięcia pod przykryciem. Gdy wystygnie, odcedzamy płatki i kwiaty, wlewamy czysty wywar ponownie do garnka i zagotowujemy. Dodajemy namoczoną żelatynę i dokładnie mieszamy. Doprawiamy sokiem z cytryny i miodem, odstawiamy do ostygnięcia. Na dnie miseczek układamy po kilka malin, zalewamy je płynną, ale zimną galaretką i wstawiamy do galaretki aż stężeje.
Składniki:
170 ml wody
110 ml białego wytrawnego wina
pół szklanki cukru
kilkanaście listków świeżej mięty
sok z 1 cytryny lub limonki
3 łyżki żelatyny
szczypta zielonego barwnika spożywczego
Przygotowanie:
Do gorącej wody wsypujemy cukier, wlewamy wino i wrzucamy listki mięty. Podgrzewamy, nie doprowadzając do wrzenia, a następnie zdejmujemy z ognia i odstawiamy na ok. 30 min. Po tym czasie dodajemy sok z cytryny lub limonki i trochę barwnika spożywczego. Całość mieszamy, przecedzamy i ponownie podgrzewamy, a następnie dodajemy żelatynę. Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia żelatyny, studzimy i przelewamy do miseczek lub płaskiego naczynia. Wkładamy na noc do lodówki.
Galaretkę możemy podawać w miseczkach, w których zastygała lub pokroić ją w kostkę i nałożyć do pucharków.
Deser można ozdobić owocami, plasterkami cytryny i listkami świeżej mięty.
Kwiatostany czarnego bzu w cieście
Składniki:
15 dag mąki, 3 jajka, szczypta soli, 2 łyżki stopionego masła, 1 łyżka piwa, 2-3 łyżki mleka, 20 kwiatostanów czarnego bzu (w pełni rozkwitniętych), tłuszcz do smażenia (smalec), cukier do posypania.
Przepis:
Mąkę rozrobić z jajkami, mlekiem i piwem, dodać masło oraz sól, wyrobić gładkie gęste ciasto. Kwiatostany maczać w cieście i smażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu, najpierw kwiatami do dołu, a potem obciąć wystający ogonek i odwrócić na drugą stronę. Podawać posypane cukrem.
Galaretka z berberysu
Składniki:
Oczyszczone i umyte owoce zalać wodą tak, żeby były tylko przykryte i gotować około 1/2 godz. Odcedzić. Uzyskany sok odmierzyć, dodać odpowiednią ilość cukru, szybko zagotować mieszając, żeby cukier dobrze się rozpuścił, krótko gotować. Gorącą galaretkę zlać do małych wyparzonych słoików. Po ostygnięciu słoiki zamknąć.
Deser jagodowy
Składniki:
Jabłko obrać, wykroić gniazda nasienne i pokroić na cienkie plasterki. Jagody umyć, osaczyć i ugotować razem z jabłkiem, a następnie wszystko przetrzeć przez sito. Proszek budyniowy rozmieszać z winem i wlać do jagód cięgle mieszając. Wsypać cukier, zagotować i przelać do salaterki. Podawać zimny.
Marmoladki z głogu
Galaretka z kwiatami podbiału
Składniki:
Kwiaty umyć, osaczyć, oddzielić od szypułek, które należy drobno pokroić i wszystko przełożyć do miski. Następnie zasypać kwiaty oraz szypułki cukrem i zalać winem, przykryć i pozostawić na noc w chłodnym miejscu. Żelatynę moczyć 4 min w zimnej wodzie, a potem przełożyć do garnka, wlać wino z podbiałem i stale mieszając podgrzewać, aż żelatyna się rozpuści. Galaretką napełnić salaterkę i zostawić na kilka godzin, aż stężeje.
Galaretka jabłkowa z miętą
Składniki:
Jabłka pokroić, usunąć gniazda nasienne (nie obierać) i ugotować z pęczkiem mięty w niewielkiej ilości wody, aż będą miękkie. Na dużym garnku umocować lnianą ściereczkę i wylać na nią rozgotowane jabłka, które odsącza się tak przez noc. Następnego dnia należy zmierzyć ilość soku i na każde 1/2 l dodać ok. 40 dag cukru. Płyn gotować 20-30 min, a gdy zacznie gęstnieć, dodać sok cytrynowy, ocet i posiekaną miętę. Napełnić galaretką wyparzone słoiki, zakręcać i pasteryzować 10 min. W ten sam sposób przygotowuje się galaretkę z jabłek o zapachu czarnego bzu, wkładając na czas gotowania galaretki kilka kwiatostanów czarnego bzu. Według tego przepisu można sporządzić galaretkę z owoców berberysu (zebranych po pierwszym mrozie), czarnego bzu, jabłek (w stosunku 1:1) i owoców dzikiej róży oczyszczonych.