Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

Nie od dziś wiadomo, że zioła mają nieoceniony wpływ na kondycję naszych włosów. W sklepach można znaleźć szampony m.in. z pokrzywy. Można je również przygotować samodzielnie w domu. Kosmetyki ziołowe do pielęgnacji włosów to jednak nie tylko szampony, ale również napary, nalewki czy płukanki.

 

Aby zachować czystość włosów, należy je myć średnio raz w tygodniu ciepłą wodą i szamponem. Przy niedomaganiach włosów dobrze jest stosować jedno lub kilka podanych ziół.


Korzeń łopianu - pomaga zwalczać łupież;

Liście kocimiętki - pobudza wzrost włosów i łagodzi podrażnienia owłosionej skóry;
Kwiat rumianku - doskonale zmiękcza włosy, rozjaśniając je również;
Czosnek i cebula - stymulują wzrost włosów i pomagają zwalczać łupież, choć silny zapach odstrasza od ich stosowania;
Ziele przytulii czepnej - działa tonizująco, oczyszczające, pomaga zwalczać łupież;
Młode pędy skrzypu - wzmacniają włosy;
Kwiaty nagietka - rozjaśniają włosy;
Liść nasturcji - pobudza wzrost włosów;
Liść pietruszki - wzmacnia kolor włosów i nadaje im połysk;
Liście i kwitnące wierzchołki rozmarynu - najlepszy uniwersalny surowiec o działaniu tonizującym wzmacniającym, nadaje włosom połysk, wzmacnia je i lekko przyciemnia włosy;
Korzeń rzewienia - daje doskonały żółty barwnik do włosów;
Liście szałwii - działają tonizująco i wzmacniająco, przyciemniają włosy;
Liście i korzenie mydlnicy - oczyszczają włosy;
Liście bylicy bożego drzewka - pobudzają wzrost włosów i zapobiegają łupieżowi;
Liście pokrzywy - zapobiegają łupieżowi, działają tonizująco oraz wzmacniająco.

 

Poniżej kilka wybranych przepisów.

 

Zioła na wzmocnienie włosów

Ziołowe mikstury przeciwłupieżowe

Zioła do włosów przetłuszczających się

Zioła do włosów suchych

Ziołowe mikstury przeciw wypadaniu włosów

Ziołowe farbowanie włosów

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Zioła na wzmocnienie włosów
 
Prócz systematycznego mycia włosów ciepłą wodą i szamponem (bez lub z dodatkiem ziół) dużą rolę w pielęgnacji włosów spełnia stosowanie płukanek z ziół suszonych: z korzenia łopianu, mydlnicy, kory dębu, klaczą tataraku, ziela skrzypu lub z pokrzywy, tymianku, rumianku, liścia orzecha (który przyciemnia włosy). Wymienione zioła należy przyrządzać w postaci skoncentrowanej, to znaczy w proporcji: 2 łyżki na l szklankę wody. Korzenie i kory gotować krótko, a ziele skrzypu dłużej niż 1/2 godz.

 

Napar z nagietka

Jako płukanka do włosów działa wzmacniająco, regenerująco, łagodząco i przeciw łupieżowo.
1 łyżkę suszonych kwiatków nagietka zalać 1 szklanką wrzątku. Przykryć i odstawić na 15 minut.
 
Płukanka dla silnie osłabionych włosów
3 części ziela tymianku, 3 części ziela pokrzywy, 2 części startego korzenia łopianu, 2 części liści nasturcji, 1 część bylicy bożego drzewka. Należy przygotować mocne napary lub odwary ziołowe, które dodane do ciepłej wody tworzą płukankę.

 

Płukanka wzmacniająca dla włosów jasnych
Składniki: 4 części kwiatów rumianku, 4 części kwiatów nagietka, 3 części cienko ściętej skórki pomarańczowej (część zewnętrzna), 2 części kwiatów bzu czarnego. Należy przygotować mocne napary lub odwary ziołowe, które dodane do ciepłej wody tworzą płukankę.

 

Płukanka rumiankowo-chmielowa wzmacniająca dla włosów jasnych
Po łyżce rumianku i szyszek chmielu (sproszkowanych) zalać litrem wrzątku, zaparzać 15 minut, przecedzić.

 

Płukanka wzmacniająca dla włosów ciemnych
3 części liści szałwii, 3 części liści oczaru wirginijskiego, 3 części liści rozmarynu, 2 części liści melisy. Należy przygotować mocne napary lub odwary ziołowe, które dodane do ciepłej wody tworzą płukankę.


Płukanka wzmacniająca z pokrzywy dla włosów ciemnych
4 łyżki suszonej pokrzywy zalać litrem wrzątku. Przecedzić, dodać łyżkę octu.

 

Oliwki odżywcze do olejowania włosów
Niekiedy używa się również oliwek do włosów. Można je przygotować na bazie różnych olei roślinnych (słonecznikowy, oliwa z oliwek itp.).
Do butelki o pojemności 0,25 l wrzucić 2 łyżki dokładnie zmiksowanych ziół (gatunku lub gatunków zawierających olejki eteryczne) i zalać to 100 ml oleju. Zakorkowaną butelkę postawić w miejscu silnie nasłonecznionym, aby szybciej zachodziła ekstrakcja olejków eterycznych z surowca do oleju. Trwa to co najmniej 3 tygodnie. Przez ten czas należy codziennie ostrożnie wstrząsać zawartością butelki. Po 3 tygodniach usunąć zioła, a do przefiltrowanego oleju ponownie dodać 2 łyżki zmiksowanych ziół. Czynności te powtarzać tak długo, aż olej nabierze intensywnego zapachu ziół. Oliwkami odżywczymi do włosów należy nacierać włosy i skórę głowy przed ich myciem i tak pozostawić na około 30 min pod przykryciem z wilgotnego ręcznika. Następnie natrzeć włosy szamponem i odrobiną gorącej wody, a po kilku minutach spłukać ciepłą wodą. Ponownie umyć włosy wodą oraz szamponem i znów spłukać ciepłą wodą.

 

Wcierka wzmacniająca z pokrzywy
Na okres zimowy przygotowujemy nalewkę: świeże usiekane liście pokrzywy – 1 łyżka, korzeń tataraku świeżego – 1 łyżka, kwiat nasturcji posiekany – 1 łyżka, zalać 1/2 l żytniówki i odstawić na słoneczne miejsce, a po 12 dniach możemy używać, każdego wieczoru wcierając w skórę, aż do wykorzystania.
 
Wcierka wzmacniająca z pokrzywy i nasturcji
Z 1 części świeżego ziela pokrzywy, 1 części świeżych kwiatów i liści nasturcji i 2 części spirytusu przygotować nalewkę. Wszystkie zmiksowane składniki wlać do butelki lub słoika, zamknąć szczelnie i postawić w ciemnym miejscu. Po 2 tygodniach nalewka jest gotowa do użycia. Każdorazowo bierze się jej tyle, ile potrzeba do dokładnego wtarcia we włosy i skórę głowy. Włosy rozczesać. Nalewkę wciera się mniej więcej raz na tydzień w dzień poprzedzający mycie głowy.

 

Szampon ziołowy łagodny wzmacniający
2 łyżki szamponu dziecinnego zmieszać z 2 łyżkami mocnego naparu ziołowego. Napar przygotować z garści świeżych lub łyżki suszonych ziół i 150 ml wrzątku.
Dla włosów ciemnych przygotowuje się napar z liści szałwii,
Dla włosów tłustych - z ziela krwawnika,
Dla włosów jasnych - z kwiatów nagietka,
Dla włosów z łupieżem - z mieszaniny ziela pokrzywy i korzenia łopianu.
Po wbiciu żółtka jajka kurzego i 1 łyżki żelatyny w proszku, rozmieszaniu i podgrzaniu uzyskuje się doskonały preparat wzmacniający włosy.

Ziołowe mikstury przeciwłupieżowe

 

Płukanka do włosów z wierzby białej
Przy wypadaniu włosów robimy wywar, w którym płuczemy głowę po umyciu: 100 g kory i 100 g korzenia łopianu gotujemy w 1 l wody i ciepłym wywarem spłukujemy włosy, przy bardzo uporczywym łupieżu nawet przez kilka tygodni.

Zioła do włosów przetłuszczających się

 

Płukanka łopianowo -tatarakowa dla włosów przetłuszczających się
Po łyżce łopianu i tataraku zalać szklanką wrzątku i gotować na małym ogniu przez 3 minuty (nie dopuszczając do wrzenia). Odstawić na 15 minut pod przykryciem, a następnie odcedzić.

Zioła do włosów suchych

 
Płukanka nagietkowa dla włosów suchych
2 łyżki nagietka zalać litrem wrzątku i odstawić pod przykryciem na 15 minut. Przecedzić.

 

Ziołowe mikstury przeciw wypadaniu włosów

 

Lotion z tymianku
50 g ziela gotujemy na małym ogniu przez kilkanaście minut w litrze wody. Odwar odstawiamy na kwadrans pod przykryciem i po przecedzeniu wcieramy we włosy i skórę głowy na 10 minut przed umyciem. Taka kuracja powstrzymuje wypadanie włosów, wzmacnia skórę i usuwa łupież.

 

Płukanka z pokrzywy przeciw wypadaniu włosów
100 g posiekanych świeżych liści zalewamy 1/2 l gorącej wody, po ostygnięciu dodajemy 4 łyżki octu i płuczemy włosy po umyciu, nalewkę stosujemy przed następnym myciem przez 14 dni, włosy będą lśniące i puszyste.
Na okres zimowy przygotowujemy nalewkę: świeże usiekane liście pokrzywy – 1 łyżka, korzeń tataraku świeżego – 1 łyżka, kwiat nasturcji posiekany – 1l łyżka, zalać 1/2 l żytniówki i odstawiamy na słoneczne miejsce, a po 12 dniach możemy używać, każdego wieczoru wcierając w skórę, aż do wykorzystania.
 
Płukanka do włosów przeciw wypadaniu włosów oraz przeciwłupieżowa
2 łyżki szyszek chmielowych i 1 łyżkę kwiatów rumianku zalewamy litrem wody i gotujemy przez 15 minut pod przykryciem na wolnym ogniu. Wywar odcedzamy, około pół litra pozostawiamy do zmoczenia włosów, a pozostałą część wlewamy do garnka z czystą wodą służącą do ich późniejszego spłukania. Po zmoczeniu włosów pierwszym płynem palcami masujemy starannie skórę głowy i odczekujemy około 5 minut, po czym włosy płuczemy wodą z dodatkiem odwaru. Jest to płukanka przeciwdziałająca wypadaniu włosów, a także skuteczna przy łojotoku i łupieżu.
 
Tonik do włosów z ziela bylicy bożego drzewka
Bylica boże drzewko znajdowała od wielu stuleci zastosowanie jako ziele powodujące wzrost włosów. 75 ml mocnego naparu z bylicy bożego drzewka zmieszać z 75 ml wódki i przechowywać w butelce. Można również przyrządzić nalewkę z ziela bylicy bożego drzewka na spirytusie lub wódce. Wcierać we włosy po uprzednim rozcieńczeniu ciepłą wodą (l łyżka toniku w l łyżce wody).
 
Okład z korzenia rzodkwi czarnej lub chrzanu
Kilkuminutowy okład ze świeżo startego korzenia rzodkwi lub chrzanu jest znacznie bardziej radykalnym środkiem niż płukanka ziołowa. Korzeń chrzanu przeciwdziała wypadaniu włosów poprzez poprawę krążenia krwi w skórze głowy, korzeń rzodkwi działa podobnie, choć znacznie bardziej skutecznie, powodując między innymi regenerację cebulek włosowych. Na bazie wyciągu z korzenia rzodkwi czarnej produkuje się rozmaite środki na porost włosów.
Okład zdejmuje się, głowę zaś płucze dopóty, dopóki nie zniknie charakterystyczny zapach, a następnie można zastosować jedną z płukanek ziołowych.

 

Odżywka do włosów z topoli
100 g pączków topoli  zalewamy oliwą z oliwek 1/2 1 i wystawiamy na słońce na 2 tygodnie. Przed umyciem głowy, robimy ciepły 30-minutowy okład na włosy, następnie myjemy je dwukrotnie delikatnym szamponem. Okłady stosujemy przy łysieniu u kobiet – co tydzień, przez 3 miesiące.
Przy niedomaganiach włosów dobrze jest stosować jedno lub kilka podanych ziół.

Ziołowe farbowanie włosów
 
Do ziołowych substancji koloryzujących można zaliczyć płukanki z surowców zielarskich o działaniu przyciemniającym lub rozjaśniającym. Płukanki te stosuje się po uprzednim umyciu włosów. Dla otrzymania bardziej intensywnego koloru włosów należy użyć skoncentrowanych odwarów (ta sama ilość ziół, lecz mniej wody, bo tylko z 75 ml - por. przepisy na płukanki), które miesza się z proszkiem kaolinowym, niestety, u nas trudno dostępnym.
 
Płukanka dla włosów jasnych
2 łyżki świeżych lub l łyżkę suszonych kwiatów rumianku oraz 2 łyżki świeżych lub l łyżeczkę suszonych kwiatów nagietka gotować
na bardzo słabym ogniu pod przykryciem w 600 ml wody przez 30 min. Przed użyciem dodać 2 łyżki soku cytrynowego i płukać włosy.
 
Płukanka dla włosów ciemnych
2 łyżki świeżych lub l łyżeczkę suszonych liści szałwii oraz 2 łyżki świeżych lub l łyżeczkę suszonych liści rozmarynu oraz 4 łyżeczki herbaty gotować na bardzo słabym ogniu pod przykryciem w 600 ml wody przez 30 min.

 


Farby do włosów
 
Są dość trudne do przygotowania w warunkach domowych, natomiast można je nabyć w postaci sproszkowanej. 
Henna. Proszek z torebki rozmieszać z taką ilością gorącej wody, aby uzyskać pastę, pozostawić na 30 min dla „dojrzenia”.
W sprzedaży znajdują się 3 rodzaje henny: czerwona, brązowa, z których można uzyskać kolory włosów od rudego do brązowego i czarna oraz „neutral” - nie zmieniająca barwy włosów, a tylko mająca działanie wzmacniające. Przed właściwym nałożeniem farby należy zrobić próbę na kilku pasemkach włosów. Jeżeli kolor jest odpowiedni, to nakładać sukcesywnie na całą powierzchnie włosów. Głowę należy przykryć na godzinę czepkiem kąpielowym z folii polietylenowej, po czym sprawdzić, jak zmienia się kolor. Jeżeli chcemy uzyskać bardzo mocny i trwały kolor, można pozostawić farbę na całą noc. Po nałożeniu farby należy umyć włosy łagodnym szamponem, po czym natłuścić skórę odrobiną oliwki. Farba może pozostać 5-6 miesięcy.
 
Farba do włosów z rabarbaru (rzewień) - na kolor blond
300 g świeżego kłącza gotować w 3/4 l wina białego wytrawnego. Gotujemy tak długo, aż wyparuje połowa płynu, następnie pozostałą ilość ciepłej masy nakładamy na umyte, wilgotne włosy i pozostawiamy do wyschnięcia, potem dokładnie włosy zmywamy.
 
Farba do włosów z szałwii - na kolor brunatny
1 łyżkę szałwii i czarnej herbaty liściastej, zalać 2 szklankami wrzątku, gotować na małym ogniu przez ok. godzinę. Po ostudzeniu, przecedzić, dodać kieliszek wódki i wymieszać. Wcierać we włosy przez tydzień, włosy zabarwią się na brunatny kolor oraz wzmocnią.

 

Zioła na włosy